O‘zbekistonda 2023-yilning yanvar-avgust oylarida gaz qazib olish 31,39 mlrd kub metrni tashkil etdi va o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 9,4 foizga yoki 3,26 mlrd kub metrga kamaygan. “Gazeta.uz” Statistika agentligining sanoat ishlab chiqarishi to‘g‘risidagi hisobotini o‘rganib chiqdi.
Yanvar oyida 4,31 mlrd kub metr gaz (2022-yil yanvariga nisbatan -7,5%), fevralda — 3,85 mlrd (-9%), martda — 4,16 mlrd (- 12,96%), aprelda — 3,94 mlrd (-8,1%), may oyida — 3,6 mlrd (-11,2%), iyunda — 3,7 mlrd (-8,9%), iyulda — 3,9 mlrd (-8,3%) gaz qazib olindi.
Avgust oyida ishlab chiqarish hajmi 3,92 mlrd kub metrgacha o‘sdi, bu o‘tgan oyga nisbatan bir oz ko‘proq, lekin 2022-yil avgust oyiga (4,3 mlrd kub metr) nisbatan 9 foizga kam.
Sakkiz oyda elektr energiyasi ishlab chiqarish o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 5,7 foizga yoki 2,78 mlrd kVt·s ga oshgan — 48,9 mlrd kVt·s dan 51,7 mlrd kVt·s ga yetgan. Avgust oyida 6,46 mlrd kVt·s ishlab chiqarildi, bu o‘tgan yilning shu oyiga nisbatan 7 foizga ko‘pdir.
Yanvar oyidagi energetika inqirozidan keyingi dastlabki oylarda ishlab chiqarish o‘tgan yilgi darajadan past edi. Biroq bahordan keyin ishlab chiqarish keskin oshdi.
Qayd etish joizki o‘tamiz, mart, aprel, may, iyun, iyul va avgust oylari uchun elektr energiyasi ishlab chiqarish bo‘yicha dastlabki ma’lumotlar Statistika agentligi tomonidan o‘sishga qarab qayta ko‘rib chiqilgan. Dastlabki va yakuniy ishlab chiqarish ma’lumotlari o‘rtasidagi farq bir necha mlrd kVt·s ga o‘zgaradi. Energetika vazirligi avvalroq Statistika agentligi davlat-xususiy sheriklik doirasida qurilgan stansiyalar (shu jumladan, quyosh fotoelektr stansiyalari) ko‘rsatkichlarini hisobga olmaganini ta’kidlagan edi. Agentlikning tushuntirishicha, bu stansiyalar kichik obyektlar bo‘lib, qonunga ko‘ra, yirik korxonalar kabi har oyda emas, balki yiliga bir marta ma’lumotlarni taqdim etadi.
Eslatib o‘tamiz, ishlab chiqarilayotgan elektr energiyasining 85 foizdan ortig‘i gazda ishlaydigan issiqlik elektr stansiyalari hissasiga to‘g‘ri keladi.
Yanvar-avgust oylarida ko‘mir qazib olish birinchi yarim yillikdagi keskin pasayishdan keyin o‘tgan yilgi ko‘rsatkichlardan ancha oshib ketdi. Hajmi 3,77 mln tonnaga (+10,4 foiz) yetdi, shu jumladan avgust oyida — so‘nggi yillarda rekord darajadagi 673,7 ming tonna, bu 2022-yil avgust oyiga nisbatan 40,2 foizga ko‘p mahsulot qazib olindi.
Neft qazib olishning o‘sishi sekinlashishda davom etmoqda — sakkiz oy ichida 520 ming tonnani tashkil etdi (o‘tgan yilning shu davriga nisbatan +0,1%). Avgust oyida 64,3 ming tonna mahsulot ishlab chiqarildi, bu o‘tgan yilga nisbatan 4,2 foizga kam.
Yanvar-avgust oylarida 892,1 ming tonna avtomobil benzini ishlab chiqarildi, bu 2022-yilning mos davriga nisbatan 16 foizga yoki 123,3 ming tonnaga ko‘pdir. May oyida Buxoro neftni qayta ishlash zavodida olib borilgan ta’mirlash ishlari tufayli ishlab chiqarish keskin pasayganidan so‘ng, iyun oyida 2 barobardan ortiq — 100,1 ming tonna, iyulda — 133,2 ming tonna, avgustda — 108 ming tonna yoqilg‘i ishlab chiqarildi.
Sakkiz oyda issiqlik energiyasi ishlab chiqarish 8,3 foizga, gaz kondensati ishlab chiqarish esa 6,8 foizga kamaydi.
Bu davrda dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarish 699,9 ming tonnani tashkil etdi, bu — o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 269,4 ming tonna yoki 1,6 barobar ko‘p. Shu bilan birga, avgust oyida 70,1 ming tonna dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarildi, bu iyul oyiga nisbatan 20,3 ming tonnaga kam.

Добыча газа в Узбекистане в январе-августе 2023 года составила 31,39 млрд кубометров и снизилась на 9,4%, или 3,26 млрд кубометров, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, следует из отчёта Агентства статистики о промышленном производстве, который изучила «Газета.uz».
В январе было добыто 4,31 млрд кубометров газа (-7,5% по сравнению с январём 2022 года), в феврале — 3,85 млрд (-9% к февралю прошлого года), в марте — 4,16 млрд (-12,96%), в апреле — 3,94 млрд (-8,1), в мае — 3,6 млрд (-11,2%), в июне — 3,7 млрд (-8,9%), в июле — 3,9 млрд (-8,3%).
В августе добыча выросла до 3,92 млрд кубометров, что немного больше показателя предыдущего месяца, но на 9% ниже, чем в августе 2022 года (4,3 млрд кубометров).
Производство электроэнергии за первые восемь месяцев увеличилось на 5,7%, или на 2,78 млрд кВт·ч, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года — с 48,9 млрд до 51,7 млрд кВт·ч. В августе выработано 6,46 млрд кВт·ч, что на 7% больше показателя этого месяца за прошлый год.
В первые месяцы после энергокризиса в январе выработка была ниже прошлогодних показателей. Однако с весны производство резко увеличилось.
Стоит отметить, что предварительные данные по производству электроэнергии за март, апрель, май, июнь, июль и август были пересмотрены Агентством статистики в сторону увеличения. Разница между предварительными и окончательными данными по производству разнятся на несколько миллиардов кВт·ч. В Министерстве энергетики ранее отмечали, что Статагентство не учитывает показатели станций, построенных в рамках государственно-частного партнёрства (в том числе солнечные фотоэлектростанции). В агентстве поясняли, что эти станции являются малыми объектами, которые по законодательству предоставляют данные раз в год, а не каждый месяц, как крупные предприятия.
Напомним, что более 85% производимой электроэнергии приходится на тепловые электростанции, которые работают на газе.
Добыча угля за январь-август уже превысила прошлогодние показатели после резкого падения в первом полугодии. Объёмы достигли 3,77 миллиона тонн (+10,4%), в том числе в августе — рекордные за последние годы 673,7 тысячи тонн, что на 40,2% больше августа 2022 года.
Рост добычи нефти продолжает замедляться — за восемь месяцев она составила 520 тысяч тонн (+0,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года). В августе произведено 64,3 тысячи тонн, что на 4,2% меньше прошлогоднего показателя.
За январь-августе произведено 892,1 тысячи тонн автомобильного бензина, что по сравнению с соответствующим периодом 2022 года больше на 16%, или на 123,3 тысячи тонн. После резкого падения добычи в мае из-за ремонта на Бухарском нефтеперерабатывающем заводе в июне выпущено более чем в 2 раза больше топлива — 100,1 тысячи тонн, в июле — 133,2 тысячи тонн, в августе — 108 тысяч тонн.
Производство тепловой энергии за восемь месяцев упало на 8,3%, газового конденсата — на 6,8%.
Выпуск дизельного топлива за этот период составил 699,9 тысячи тонн — на 269,4 тысячи, или в 1,6 раза больше, чем за аналогичный период прошлого года. При этом в августе произведено 70,1 тысячи тонн дизтоплива, что на 20,3 тысячи тонн меньше, чем в июле.