Soliq qo‘mitasi Ridetech International B.V kompaniyasidan O‘zbekistonda soliq rezidenti sifatida ro‘yxatdan o‘tish va belgilangan soliqlarni to‘lashni talab qildi.
Qayd etilishicha, 2023-yilning sentabr oyida Ridetech International B.V. kompaniyasiga ikki oy muddatda o‘z faoliyatini qonun hujjatlari asosida tashkil etish bo‘yicha quyidagi talablar qo‘yilgan:
• Faoliyatni amalga oshirish uchun O‘zbekiston Respublikasining soliq rezidenti sifatida ro‘yxatdan o‘tish va belgilangan soliqlarni to‘lash;
• soliq organlari axborot tizimi bilan integratsiyalashuvni ta’minlash va mijozlarga avtomatik shakllantiriladigan fiskal chek taqdim etish.
2023-yil 1-dekabrga qadar yuqoridagi talablar bajarilmagan taqdirda, Soliq qo‘mitasi Raqamli texnologiyalar vazirligiga Yandex.Go kompaniyasining O‘zbekiston hududida agregator sifatida foydalanib kelinayotgan elektron platformadan foydalanishni bloklash bo‘yicha rasmiy murojaat qilishini ma’lum qildi.
Yandex Go O‘zbekistonda 2018-yilning aprel oyida ishga tushirilgan. Xizmat Toshkent, Farg‘ona, Marg‘ilon, Namangan, Andijon, Samarqand, Qo‘qon, Buxoro, Qarshi va Nukus shahrida faoliyat yuritadi.
Mart oyida sobiq Iqtisodiyot va moliya vaziri Sherzod Kudbiyev Yandex Go`ning soliqqa tortilishi hamda O‘zbekistondagi taksi bozori bilan bog‘liq vaziyatni sharhlab, Iqtisodiyot va moliya vazirligi bozorda teng imkoniyatlar yaratuvchi takliflar ishlab chiqishini ma’lum qilgandi.
Mart oyi oxirida Ridetech International vakillari Toshkentda Soliq qo‘mitasi va Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasida uchrashuvlar o‘tkazgandi. Unda Yandex Go foydalanuvchilariga fiskal cheklar berish bo‘yicha ishlar rejasi belgilab olinib, 1-apreldan haydovchi va yo‘lovchilar sug‘urtalanishi e’lon qilingandi.
To‘ldirish
Yandex Go matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, kompaniya “mahalliylashtirish” mavzusida Soliq qo‘mitasi bilan muloqot olib bormoqda hamda “bozor amaliyoti va me’yoriy-huquqiy bazani takomillashtirish” ustida birgalikda shug‘ullanmoqda.
“Safarlarga onlayn buyurtma berish xizmatlaridagi fiskal tushumlar bozor uchun yangilik va integratsiya nuqtai nazaridan ko‘p mehnat talab qiladigan jarayondir. Biz ushbu sohada SQ bilan hamkorlikni boshlagan mamlakatdagi birinchi platformamiz”, — dedi Yandex Go.

В сентябре Налоговый комитет Узбекистана выдвинул зарегистрированной в Нидерландах компании Ridetech International (представляет приложение Yandex Go) требования об организации в двухмесячный срок своей деятельности в соответствии с законодательством страны. Об этом сообщила пресс-служба Налогового комитета.
В частности, налоговой регулятор требует от нидерландской компании пройти регистрацию в качестве налогового резидента Узбекистана для осуществления деятельности и платить установленные налоги.
Кроме того, ей необходимо обеспечить интеграцию с информационной системой налоговых органов и предоставлять клиентам автоматически формируемый фискальный чек.
«В случае невыполнения вышеуказанных требований до 1 декабря 2023 года, Налоговый комитет направит в Министерство цифровых технологий официальное обращение о блокировке использования электронной платформы компании Yandex Go в качестве агрегатора на территории Узбекистана», — говорится в сообщении.
Напомним, в марте Налоговый комитет рассказал, как регламентируется деятельность сервиса Yandex Go в Узбекистане и сколько налогов уплачено компанией и таксопарками. В частности, доходы Ridetech International от источников в Узбекистане не подлежат налогообложению, поскольку между Узбекистаном и Нидерландами действует договор об избежании двойного налогообложения доходов.
Блогеры и активисты неоднократно задавали вопрос о том, почему компания, занимающая доминирующее положение агрегатора услуг такси в столице и областных центрах, не должна платить налоги в Узбекистане, а также почему Yandex Go и его партнёры не выдают фискальные чеки за оказанные услуги.
Нынешний глава Налогового комитета Шерзод Кудбиев тогда же анонсировал разработку Министерством экономики и финансов предложения, которые позволит создать равные возможности на рынке агрегаторов такси.
В пресс-службе Yandex Go «Газете.uz» сообщили, что компания «находится в диалоге с Налоговым комитетом по теме локализации» и что они совместно занимаются «совершенствованием рыночной практики и нормативной базы».
«Фискальные чеки в онлайн-сервисах заказа поездок — это новый для рынка и трудоёмкий процесс с точки зрения интеграции. Мы — первая платформа в стране, которая начала сотрудничать с НК по этому направлению», — заявили в Yandex Go.