O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qatar amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyning taklifiga binoan 1−2-oktabr kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar qildi.
Tashrif dasturiga muvofiq, oliy darajadagi ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazilishi hamda “EKSPO Doxa-2023” — “Yashil sahro, yanada yaxshi atrof-muhit” xalqaro ko‘rgazmasining ochilish marosimida ishtirok etish ko‘zda tutilgan.
Bo‘lajak muzokaralarda yetakchilar O‘zbekiston-Qatar hamkorligining holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qiladilar, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashadilar. Davlat tashrifi yakunida turli sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarni yanada mustahkamlashga qaratilgan hujjatlar imzolanishi kutilmoqda.
Avvalroq Qatarga investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov tashrif buyurib, Nebras Power, FITCO Detergent, Alaziziya Chemicals, Qatar National Cement, Power International, Hassad Food kabi kompaniyalar bilan uchrashdi. Ishbilarmonlar yirik sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar. O‘zbekiston iqtisodiyotiga Qatarning to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari jalb etildi, deb xabar qildi ISSV matbuot xizmati.
Eslatib o‘tamiz, Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy 5−6-iyun kunlari davlat tashrifi bilan O‘zbekistonda bo‘lgan edi. O‘zbekiston prezidenti tashrif buyurgan kuniyoq Qatar fuqarolari uchun 30 kunlik muddatga vizasiz rejim joriy qildi, tomonlar 15 ta hujjat imzoladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 1−2 октября посетит с государственным визитом Катар по приглашению эмира этой страны шейха Тамима бин Хамада Аль Тани, сообщила пресс-служба главы государства.
Запланировано проведение двусторонних переговоров на высшем уровне, а также участие президента в церемонии открытия международной выставки «ЭКСПО Доха-2023» — «Зелёная пустыня, лучшая окружающая среда».
Лидеры стран обсудят состояние и перспективы развития узбекско-катарского сотрудничества, обменяются мнениями по актуальным международным и региональным вопросам, а также подпишут ряд документов, говорится в сообщении.
На днях Катар посетил министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов, который встретился с представителями Nebras Power, FITCO Detergent, Alaziziya Chemicals, Qatar National Cement, Power International, Hassad Food и т. д. Бизнесмены обсудили перспективы реализации крупных инвестпроектов в экономике Узбекистана с привлечением катарских прямых вложений, сообщила пресс-служба МИПТ.
Шейх Тамим бин Хамад Аль Тани посещал Узбекистан с государственным визитом 5−6 июня. В день его прибытия президента Узбекистана ввёл безвизовый режим сроком на 30 дней для граждан Катара. Стороны также подписали 15 документов.