5 июнь куни Шавкат Мирзиёевнинг «Қатар Давлати фуқаролари учун Ўзбекистон Республикасига киришда визасиз режимни белгилаш тўғрисида»ги фармони [ПФ-86-сон] қабул қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар бермоқда.
Фармонга кўра, Қатар фуқаролари учун Ўзбекистон ҳудудига кирган кундан эътиборан 30 кунлик муддатга визасиз режим белгиланди.
Эслатиб ўтамиз, 5 июнь куни Қатар амири давлат ташрифи билан Ўзбекистонга келади. Ўзбекистон президенти у билан Самарқандда музокаралар ўтказади. Давлат раҳбари аллақачон бу шаҳарга жўнаб кетган.
Май ойида Тошкентда Қатар элчихонаси очилганди.
Фуқаролари Ўзбекистонга 30 кунгача визасиз кириши мумкин бўлган давлатлар рўйхати билан бу ерда танишиш мумкин.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 5 июня подписал указ о введении безвизового режима для граждан Катара. Об этом сообщает Министерство юстиции.
Согласно документу, граждане Катара могут без визы находиться на территории Узбекистана в течение 30 дней со дня въезда.
Отметим, что 5 июня в Узбекистан с государственным визитом прибывает эмир Катара шейх Тамим бин Хамад Аль Тани.
Президент Узбекистана проведёт с ним переговоры в Самарканде. Глава государства уже отбыл в этот город.
В мае в Ташкенте открылось посольство Катара.
Перечень стран, граждане которых могут без визы въезжать в Узбекистан на срок до 30 дней, доступен здесь.