5 июнь куни Шавкат Мирзиёевнинг «Қатар Давлати фуқаролари учун Ўзбекистон Республикасига киришда визасиз режимни белгилаш тўғрисида»ги фармони [ПФ-86-сон] қабул қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар бермоқда.
Фармонга кўра, Қатар фуқаролари учун Ўзбекистон ҳудудига кирган кундан эътиборан 30 кунлик муддатга визасиз режим белгиланди.
Эслатиб ўтамиз, 5 июнь куни Қатар амири давлат ташрифи билан Ўзбекистонга келади. Ўзбекистон президенти у билан Самарқандда музокаралар ўтказади. Давлат раҳбари аллақачон бу шаҳарга жўнаб кетган.
Май ойида Тошкентда Қатар элчихонаси очилганди.
Фуқаролари Ўзбекистонга 30 кунгача визасиз кириши мумкин бўлган давлатлар рўйхати билан бу ерда танишиш мумкин.

On June 5, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed a decree on the introduction of visa-free regime for citizens of Qatar. This was reported by the Ministry of Justice.
According to the document, citizens of Qatar can stay on the territory of Uzbekistan without a visa for 30 days from the date of entry.
The visa exemption coincides with the state visit of Qatar’s Emir, Sheikh Tamim Bin Hamad Al-Thani, to Uzbekistan on the same day. The President of Uzbekistan will hold talks with him in Samarkand.
The diplomatic relations between the two countries have been strengthening recently, with the opening of the Qatari embassy in Tashkent in May. Uzbekistan offers visa-free entry to citizens of several other countries as well. The full list can be found here.