Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov OAVda Kampirobod (Andijon) suv omboridan Farg‘onaga suv quvuri yotqizilishi rejalashtirilayotgani haqidagi xabarlarga izoh berdi.
“O‘zbekistonga oqib o‘tayotgan suvni O‘zbekiston tomoni qanday qilib olishining bizga farqi yo‘q. Bu quvur liniyasi, ariq yoki havo orqali bo‘ladimi, muhim emas. Asosiysi, har bir harakat tomonlar o‘rtasida kelishib olinadi”, — dedi u “Kabar” agentligiga bergan intervyusida.
“Qirg‘iziston tomoni Kampirobod suv ombori suvining atigi 10 foizidan foydalanadi. Qolgan suv O‘zbekistonga 100 yildan beri oqib keladi. Yana 100 yil o‘tadi”, — dedi Qirg‘iziston rahbari.
Japarov o‘z izohida, shuningdek, “Azattыk” radiosi (“Ozodlik” radiosining qirg‘iz xizmati) tomonidan e’lon qilingan “Kampirobod avval Qirg‘izistonga tegishli bo‘lgan”, degan videoni ham tanqid qildi.
“Kampirobod suv ombori har doim O‘zbekiston nazoratida bo‘lgan va ular uni 100 foiz boshqargan. O‘tgan yili chegara masalalarini hal qilar ekanmiz, suv ombori bilan bog‘liq masalalarni ham hal qilgan edik. Kelishuvga ko‘ra, bundan buyon suv omborini boshqarish 50/50 asosida amalga oshiriladi”, — dedi va “Azattыk” materialini “odamlarni chalg‘itishga urinish” deb atadi.
Keyinroq “Azattыk” ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalaridan videoni “tahririyat tahlili uchun” olib tashlagani va saytdagi yangiliklarga tahrir qilingani haqida xabar berdi.
“Nega biz teng boshqaruvga rozi bo‘ldik? Bu biz uchun katta yutuq. Birinchidan, biz suv darajasini 900-gorizontdan yuqoriga ko‘tarilmasligi uchun nazorat qilamiz. Yerlarimiz suv ostida qolmasligi kerak. Ikkinchidan, to‘g‘on tagida joylashgan qishloqlarimiz uchun sug‘orish vaqtida suv omboridan suv olishimiz kerak”, — deya tushuntirdi Qirg‘iziston prezidenti.
Avvalroq Farg‘ona viloyati hokimligi Xitoyning Sinomash kompaniyasi bilan Kampirobod suv omboridan Farg‘onagacha suv quvurini qurishda ishtirok etish bo‘yicha kelishib olgani haqida ma’lum bo‘lgan edi. Shahar va suv ombori orasidagi masofa 120 km dan ortiq.
2022-yil oxirida O‘zbekiston va Qirg‘iziston Davlat chegarasi uchastkalari to‘g‘risidagi shartnomani va Kampirobod (Andijon) suv omborini birgalikda boshqarish to‘g‘risidagi shartnomani ratifikatsiya qildi. Hujjatlar doirasida suv omborining 4957 gektar hududi hamda to‘g‘onni saqlash va qo‘riqlash uchun qo‘shimcha 19,5 gektar maydon O‘zbekistonga, 1019 gektar yaylov esa Qirg‘izistonga kompensatsiya sifatida o‘tkazildi.

Президент Кыргызстана Садыр Жапаров прокомментировал сообщения в СМИ о том, что из Кемпир-Абадского (Андижанского) водохранилища планируется проложить водопровод до Ферганы.
«То, как узбекская сторона будет брать воду, которая и так утекает в Узбекистан, для нас нет разницы. Неважно, трубопроводом, арычным путём или воздухом. Главное, каждое действие согласовывается между сторонами», — сказал он в интервью агентству «Кабар».
«Кыргызская сторона использует из Кемпир-Абадского водохранилища только 10% воды. Остальная часть воды вот уже на протяжении 100 лет утекает в Узбекистан. Ещё 100 лет будет течь», — отметил глава Кыргызстана.
В своём комментарии Жапаров также раскритиковал опубликованное Радио «Азаттык» (кыргызская служба Радио «Свобода») видео, в котором говорилось, что «Кемпир-Абад раньше принадлежал Кыргызстану».
«Кемпир-Абадское водохранилище всегда было под контролем Узбекистана, и они на 100% управляли им. В прошлом году, когда решали вопросы границ, мы также решили вопросы по водохранилищу. Согласно договорённости, отныне управление водохранилищем будет по принципу 50 на 50», — сказал он, назвав материал «Азаттыка» «попыткой заморочить людям голову».
Позднее «Азаттык» сообщил, что удалил видео со страниц издания в соцсетях «для редакционного анализа», а в новость на сайте была внесена правка.
«Почему мы согласились на равное управление? Для нас это большое достижение. Во-первых, мы будем контролировать уровень воды, чтобы не поднимался выше 900-го горизонта. Наши земли не должна затопить вода. Во-вторых, мы должны брать воду из водохранилища во время поливных работ для наших селений, расположенных ниже плотины», — объяснил президент Кыргызстана.
Ранее стало известно, что хокимият Ферганской области предварительно договорился с китайской компанией Sinomach о ее участии в строительстве водопровода из Кемпир-Абадского водохранилища до Ферганы. Расстояние между городом и водохранилищем составляет свыше 120 км.
В конце 2022 года Узбекистан и Кыргызстан ратифицировали договор о участках государственной границы и соглашение о совместном управлении Кемпирабадским (Андижанским) водохранилищем. В рамках документов Узбекистану перешли 4957 гектаров территории водохранилища и дополнительно 19,5 гектара для обслуживания и охраны плотины, Кыргызстану в качестве компенсации передаётся 1019 гектаров пастбищных земель."Газета.uz" подробнее рассказывала о деталях по обмену территориями между Узбекистаном и Кыргызстаном.