Toshkentda 27-sentabr kuni “Dok-1 Maks” ishi bo‘yicha navbatdagi sud majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda qamoqqa olingan ayblanuvchi ko‘rsatmasini marhum 65 nafar bolalarning yaqinlariga ta’ziya izhor etish bilan boshladi. Bu haqda “Daryo” xabar qildi.
Sudda so‘z olgan J.E. olti yillik ish faoliyati davomida halol ishlaganiga urg‘u berib, sudda unga qo‘yilayotgan ayblovlardan biri Jinoyat kodeksining 212-moddasi (pora olish-berishda vositachilik qilish)ga to‘liq iqrorligini bildirdi. Va bundan chin ko‘ngildan pushaymon ekanini aytdi. Shuningdek, bu haqda tergov organiga chaqirilgan paytda o‘zi bor gapni aytib berganini qo‘shimcha qildi.
Sudlanuvchi dastlabki sud majlislarida tilga olingan 33 ming dollar pora voqeasiga qo‘shimcha kiritib, bu pulning oldi-berdisida vositachi bo‘lganini ta’kidladi.
“Holat 2022-yilning iyun oylari boshida sodir bo‘lgan. O‘sha kunlarda menga institutda birga o‘qigan kursdoshim telefon qilib, rahbari R.S.P. men bilan uchrashmoqchi ekanini, rozi bo‘lsam, telefon nomerimni bermoqchiligini aytdi. Xo‘p dedim, ko‘p o‘tmay uning rahbari telefon qildi. Ko‘chadagi kafelarning birida ko‘rishishni taklif qildi. U bilan ko‘rishdik. Faoliyati haqida gapirib, „Kuraraks“ dori vositasini ro‘yxatdan o‘tkazish bo‘yicha murojaat qilganini, ammo bu dori inspeksion tekshiruvga tushganini aytdi. Va inspeksion tekshiruvdan o‘tkazmasdan, dorini ro‘yxatdan o‘tkazishning qonuniy imkoni bor-yo‘qligini so‘radi. Men bu ish vakolatimda yo‘qligini aytdim. U esa shu ishga vakolati yetadigan rahbaringdan so‘ra, dedi”.
“Shundan so‘ng bu haqda rahbarim Sh. Sh.ga aytdim va hindistonlik ishlab chiqaruvchi aytganidek, qonuniy imkoni bor-yo‘qligini so‘radim. Rahbarim javob bermadi. Lekin oradan bir-ikki kun o‘tib, rahbarim bilan ko‘rishganimda u menga so‘ragan masalani hal qilish imkoni borligini, buning uchun hindistonlik 45 ming dollar berishi kerakligini aytdi. Shundan so‘ng men bu haqda R.S.R.ga aytdim. U bu haqda rahbarlarimga aytib, o‘ylab ko‘raman, dedi. Keyinchalik bu pullar ko‘p, kamaytirish imkoni bormi, deb so‘radi. Rahbarim 40 ming bo‘ladi, dedi. Hindistonlik esa 33 ming dollar bera olamiz, dedi. Rahbarim xo‘p dedi”, — dedi sudlanuvchi.
Sudlanuvchining qo‘shimcha qilishicha, u hindistonlik ishlab chiqaruvchi bilan 2022-yilning 30-iyun kuni kechki payt ko‘rishib, oq qog‘ozda o‘ralgan va paketga solingan pulni olib qolib, bir soatdan so‘ng rahbariga berib yuborgan.
“Men bu puldan hech qanday manfaat ko‘rmaganman. Shu sabab oq qog‘ozga o‘ralgan pulni ochib ham ko‘rmadim. Faqat bir soat qo‘limda ushlab turdim va rahbarim kelgach, berib yubordim”, — dedi.
Sudda so‘roq qilingan Quramax Medical MCHJ direktori hindistonlik S.R.P. advokatlarning savoliga javob berar ekan, Marion Biotech PVT. Ltd korxonasida inspeksion tekshiruv o‘tkazilishini to‘xtatish uchun J.E. ismli mas’ulga 33 ming dollar berganini tan olgandi. Keyinchalik u bu ko‘rsatmasini o‘zgartirgan.
Sudning 15-sentabrdagi majlisida so‘roq qilingan “Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish davlat markazi” DUK ro‘yxatdan o‘tkazish bo‘limi boshlig‘i Sh. Sh. unga berilgani aytilgan 33 ming dollar pulni olganini rad etgan.
“Gazeta.uz” Marion Biotech antibakterial preparatlari “Kuraraks 200”, “Kuraraks 400” va “Kuraraks Orni” 2022-yil 25-may (markaz ilmiy kengashi yig‘ilishidan bir kun oldin) va 19-iyulda ro‘yxatdan o‘tganini aniqlagan edi.
Avvalroq “Gazeta.uz” O‘zbekiston rasmiylarini halok bo‘lgan 65 nafar bola uchun motam e’lon qilishga chaqirgandi.

Подсудимый по делу о смерти минимум 65 детей от приёма лекарств индийской фармацевтической компании Marion Biotech Ж. Э. на очередном судебном заседании начал выступление с выражения соболезнования. Об этом сообщило издание «Дарё».
Бывший сотрудник Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники при Агентства по развитию фармацевтической отрасли на процессе 27 сентября выразил соболезнования семьям 65 погибших детей.
Он заявил, что на протяжении шести лет деятельности в центре работал честно и полностью признал вину по одному из предъявленных обвинений по статье 212 Уголовного кодекса (посредничество во взяточничестве). На предыдущем заседании 22 сентября после признания вины в посредничестве 33 тысяч долларов ему изменили меру пресечения и заключили под стражу.
Обвиняемый заявил, что искренне сожалеет о содеянном, добавив, что рассказал обо всём, что знал, во время следствия.
По его словам, в начале июня 2022 года ему позвонил однокурсник по институту и сообщил, что с ним хочет поговорить его руководитель, директор Quramax Medikal Р. П.
«Вскоре позвонил его руководитель. Он предложил встретиться в одном из кафе на улице. Мы встретились с ним. Говоря о своей деятельности, он рассказал, что подал заявку на регистрацию препарата „Кураракс“, но этот препарат попал на инспекционную проверку. Он поинтересовался, есть ли законная возможность зарегистрировать препарат без проведения проверки. Я сказал, что это не входит в мои полномочия. А он сказал, чтобы я спросил своего руководителя, у которого есть на это полномочия», — отметил мужчина.
После этого Ж. Э. рассказал об этом своему руководителю, начальнику отдела центра экспертизы и стандартизации лекарств Ш. Ш, который сначала ничего не ответил, но через пару дней сказал, что для решения необходимо заплатить 45 тысяч долларов.
«Я рассказал об этом [главе Quramax] Р. П. Он сказал, что расскажет об этом своему начальству и подумает. Позже он сказал, что сумма большая, и спросил, можно ли уменьшить её. Мой руководитель сказал, что сумма будет 40 тысяч долларов. Индиец сказал, что они могут дать 33 тысячи долларов. Мой начальник сказал „хорошо“», — заявил обвиняемый.
Ответчик добавил, что встретился с представителем индийского фармпроизводителя вечером 30 июня 2022 года, взял завёрнутые в белую бумагу деньги, положил их в пакет и через час отдал своему руководителю.
«Я не получил никакой выгоды от этих денег. Я даже не открыл деньги, завёрнутые в белую бумагу. Я держал их в руке всего час, а затем отдал, когда пришёл мой руководитель», — сказал он.
Гражданин Индии Р. П., возглавлявший Quramax Medical, ранее на суде признал передачу 33 тысяч долларов за прекращение инспекционной проверки, а затем изменил показания, пишет «Дарё». О новых показаниях пока не сообщалось.
Начальник отдела центра Ш. Ш. отрицает получение денег.
«Газета.uz» ранее выяснила, что антибактериальные препараты Marion Biotech «Кураракс 200», «Кураракс 400» и «Кураракс Орни» прошли регистрацию 25 мая (за день до заседания научного совета центра) и 19 июля 2022 года.