Tarixiy binoni rekonstruksiya qilish loyihasi Sankt-Peterburgning Ludi Architects arxitektura byurosi tomonidan amalga oshirildi. Ishlar 2020-yilda boshlangan edi.
Kutubxona o‘zbek va jahon bolalar adabiyotiga oid 180 ming kitob fondiga ega, deyiladi davlat rahbari matbuot xizmati xabarida. Tashrif buyuruvchilar maxsus ID-karta oladi. U orqali kitobxonlarni ro‘yxatga olish, kitob olish va topshirish jarayonlari elektron tarzda tashkil etiladi.
Muassasada xalqaro konferensiya, seminar va boshqa tadbirlarni ham bevosita, ham onlayn o‘tkazish imkoni yaratilgan. Hudud obodonlashtirilib, yangi qiyofaga kirgan. Kichik amfiteatr tashkil etilgan.
31-avgust kuni kutubxonada ochiq eshiklar kuni bo‘lib o‘tadi. Bir qator mahorat darslari va ma’ruzalar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

В центре Ташкента завершена реконструкция Республиканской детской библиотеки. Во вторник её открыл президент Шавкат Мирзиёев.
Проект реставрации исторического здания реализовало петербургское архитектурное бюро Ludi Architects. Он длился с 2020 года. «Газета.uz» публиковала интервью с автором проекта реконструкции, главой бюро Любовью Леонтьевой.
В библиотеке собран богатый фонд узбекской и мировой детской литературы, состоящий из 180 тысяч книг, сообщила пресс-служба президента. Внедрена электронная система управления библиотекой.
Посетителям будет выдаваться ID-карта, по которой будут осуществляться регистрация читателей, процессы выдачи и возвращения книг.
В здании созданы возможности для проведения семинаров и других мероприятий. Прилегающая территория благоустроена и превращена в общественное пространство. Во дворе организован небольшой амфитеатр.