E-auksion.uz maydonchasiga taksi turar joylarini ijaraga olish uchun uchta lot qo‘yilgan — xalqaro aeroportning umumiy zali, CIP-zal hamda mahalliy aviaqatnovlar terminalining qabul qilish zalida.
Savdolar 17-avgust kuni bo‘lib o‘tadi. Nomzod kompaniyalar uch yildan ortiq bo‘lmagan, benzinda yoki elektrda ishlaydigan avtomobillari parkiga ega bo‘lishlari kerak. Kompaniya shtatiga rasman o‘zbek, rus va ingliz tillarini boshlang‘ich bilimga ega malakali haydovchilar ishga olinishi kerak.
Avtomobillar mashhur brendlarga tegishli bo‘lishi, haydovchilar esa yagona formada bo‘lishlari kerak. Kompaniya yo‘lovchilarni barcha to‘lov shakllari — naqd pul va mahalliy va xorijiy to‘lov tizimlarining bank kartalari bilan ta’minlashi kerak bo‘ladi.
O‘tgan yilning kuzidan buyon xalqaro terminalning qabul qilish zaliga yaqin masofada aeroportning yagona taksi xizmati — Taxi Airport Tashkent avtomobillarigina joylashtirilmoqda. Boshqa taksilar yo‘lovchilarni to‘xtash joyidan yoki yo‘ldan olib ketishi mumkin.
Iyul oyi oxirida Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi aeroportda qat’iy tarif bo‘yicha ishlayotgan yagona taksi xizmatining mavjudligi qonunchilikka zid ekani, boshqa tashuvchilarning kirishiga “sun’iy to‘siqlar qo‘yilgani”ni ma’lum qildi. Bayonotda, shuningdek, xalqaro aeroportdagi avtoturargohlarning qimmatligi haqida ham so‘z boradi.
Bunga javoban Uzbekistan Airports qat’iy xavfsizlik va sifat talablariga javob beradigan yagona taksi xizmatini tashkil etish aeroportni tartibga keltirishning yagona yo‘li ekanini bildirdi. Kompaniya Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasining buyrug‘ini bekor qilishga erishish, shuningdek, taksi xizmatlarini ko‘rsatuvchi yangi kompaniyalarni jalb qilish niyatida ekanini aytdi.

Компания Uzbekistan Airports объявила о планах привлечь трёх новых операторов такси для работы в аэропорту Ташкента.
На площадке E-auksion.uz размещены три лота по аренде площадей для размещения такси — в общем зале и CIP-зале прилёта международного аэропорта и в зале прилёта терминала внутренних авиалиний.
Торги состоятся 17 августа. Компании-претенденты должны располагать своим парком автомобилей не старше трёх лет, работающих на бензине, либо электрокаров. В штате компании должны быть официально трудоустроены квалифицированные водители с базовым знанием узбекского, русского и английского языков.
Автомобили должны быть брендированы, а водители одеты в единую униформу. Компания должна будет обеспечить для пассажиров все формы оплаты — наличные и банковские карты местных и зарубежных платёжных систем.
С осени прошлого года в непосредственной близости к залу прилёта международного терминала размещаются только машины единой службы такси аэропорта — Taxi Airport Tashkent. Остальные такси могут забирать пассажиров со стоянки или у дороги.
В конце июля Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей заявил, что наличие единой службы такси в аэропорту, действующей по фиксированному тарифу, нарушает законодательство, назвав это «введением искусственных барьеров». В заявлении также говорится о высокой цене на стоянку у международного аэропорта.
В ответ Uzbekistan Airports заявила, что организация единой службы такси, соответствующей строгим требованиям безопасности и качества, была единственным способом навести порядок в аэропорту. В компании сообщили, что намерены добиваться отмены предписания Комитета по развитию конкуренции, а также привлечь новые компании, оказывающие услуги такси.