Osiyo taraqqiyot banki (OTB) O‘zbekistonga 125 million AQSh dollari miqdorida qarz ajratishni ma’qulladi. Mablag‘ mamlakatning elektr uzatish tarmog‘ini takomillashtirish, energiya samaradorligini oshirish va qayta tiklanadigan energiya manbalarining ko‘proq mamlakat energetika balansiga integratsiyalashuvini ta’minlash uchun ishlatilishi rejalashtirilgan, deya xabar bermoqda bank matbuot xizmati.
“Dekarbonizatsiya sari raqamlashtirish — Elektr uzatish tarmoqlarini takomillashtirish” loyihasi doirasida yetti viloyatda — Buxoro, Farg‘ona, Qashqadaryo, Samarqand, Surxondaryo, Navoiy va Toshkent viloyatlarida umumiy uzunligi qariyb 359 kilometr bo‘lgan 12 ta elektr uzatish liniyalari rekonstruksiya qilinadi. Bundan tashqari, loyiha joriy va loyihalashtirilgan energiya ehtiyojlarini qondirish uchun quvvatlarni oshirish maqsadida Fayzobod, Obihayot, Zafar va Zarafshonda 220 kilovolt quvvatli to‘rtta podstansiyaning rekonstruksiya va modernizatsiya qilinishini moliyalashtiradi.
“Ushbu loyiha O‘zbekistonning ishonchli va arzon elektr energiyasiga bo‘lgan ortib borayotgan talabini qondirishga yordam beradi va shu bilan birga mamlakatning „yashil“ va past uglerodli iqtisodiyotga o‘tishini qo‘llab-quvvatlaydi. Milliy tarmoqni modernizatsiya qilish davlat va xususiy sektorning qayta tiklanadigan energiya ishlab chiqarishni kengaytirishga qaratilgan sa’y-harakatlarini to‘ldiradi va barcha uchun energiyadan yaxshiroq foydalanishni ta’minlashga yordam beradi”, — dedi OTBning Markaziy va G‘arbiy Osiyo bo‘yicha bosh direktori Yevgeniy Jukov.
Loyiha doirasida eski texnologiyalarni zamonaviy hamda dispetcher boshqaruvi va ma’lumotlarni to‘plash (SCADA) tizimiga ulash imkoni bo‘lgan yuqori voltli liniyalar va podstansiyalarga almashtirish orqali elektr uzatish tarmog‘i raqamlashtiriladi. Bu dispetcherlik markaziga masofadan turib boshqarish va real vaqtda va tarixiy ma’lumotlarni olish imkonini beradi. “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” kompaniyasi elektr ta’minotini yaxshiroq boshqarish va tarmoqda qayta tiklanuvchi energiya ishlab chiqarish quvvatini oshirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
“Uzilishli qayta tiklanadigan energiya ta’minotini samarali boshqarishga qodir bo‘lmagan qo‘lda boshqariladigan tizimdan voz kechish qayta tiklanadigan energiya ishlab chiqarishni ko‘paytirish orqali energetik o‘tish uchun juda muhimdir. Bundan tashqari, tarmoqni raqamlashtirish va iqlim o‘zgarishiga chidamli texnologiyalarni joriy qilish rejalashtirilmagan uzilishlarni kamaytirishga va tarmoq samaradorligini oshirishga yordam beradi”, — dedi OTBning energetika bo‘yicha mutaxassisi Nana Gurgenidze.
Shuningdek, loyiha “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” kompaniyasining korporativ boshqaruv va loyihalarni boshqarish sohasidagi salohiyatini mustahkamlaydi. Loyiha gender masalalari hisobga olingan strategik rejalar va siyosatlarni ishlab chiqishga, shuningdek, himoya choralari va moliyaviy boshqaruv bo‘yicha salohiyatni oshirishga yordam beradi.
Ma’lumot o‘rnida, O‘zbekiston OTBga 1995-yilda a’zo bo‘lgan. O‘shandan beri bank mamlakatga 10,8 milliard AQSh dollari miqdorida qarz, grant va texnik ko‘mak ajratgan.

Азиатский банк развития (АБР) одобрил заём в размере 125 млн долларов США для улучшения сети электропередачи Узбекистана, повышения энергоэффективности и обеспечения интеграции большего количества возобновляемых источников энергии в энергобаланс страны. Об этом говорится в пресс-релизе банка от 10 июля.
В рамках проекта «Цифровизация для декарбонизации — Проект по улучшению сети передачи электроэнергии» будет реконструировано 12 линий электропередачи в семи регионах — Бухарской, Ферганской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Навоийской и Ташкентской областях — общей протяжённостью около 359 км. Проект также будет финансировать реконструкцию и модернизацию четырёх 220-киловольтных подстанций в Файзабаде, Оби-Хаёте, Зафаре и Заравшане для увеличения их мощности и удовлетворения текущих и прогнозируемых потребностей в энергии.
«Проект поможет Узбекистану удовлетворить растущий спрос на надёжную и доступную электроэнергию, поддерживая при этом переход страны к „зелёной“ и низкоуглеродной экономике, — сказал генеральный директор АБР по Центральной и Западной Азии Евгений Жуков. — Модернизация национальной сети дополнит усилия государственного и частного секторов по расширению производства возобновляемой энергии и поможет обеспечить лучший доступ к энергии для всех».
В рамках проекта будет цифровизирована сеть электропередачи путём замены старых технологий современными высоковольтными линиями и подстанциями, готовыми к подключению к системе диспетчерского управления и сбора данных (SCADA). Это позволит диспетчерскому центру управлять дистанционно и получать данные в реальном времени и архивные данные. Компания «Национальные электрические сети Узбекистана» сможет лучше управлять электроснабжением и увеличить мощности по выработке возобновляемой энергии в сети.
«Отказ от ручной системы, которая не способна эффективно управлять непрерывной подачей возобновляемой энергии, жизненно важен для энергетического перехода и увеличения производства возобновляемой энергии, — сказала специалист по энергетике АБР Нана Гургенидзе. — Цифровизация сети и внедрение устойчивых к изменению климата технологий также поможет сократить количество незапланированных отключений и повысить эффективность сети».
Проект также укрепит потенциал компании «Национальные электрические сети Узбекистана» в сфере корпоративного управления и управления проектами. Проект окажет поддержку в создании стратегических планов и политик с учётом гендерных аспектов, а также наращивании потенциала в области защитных мер и финансового управления.
Узбекистан присоединился к АБР в 1995 году. С тех пор банк выделил стране займы, гранты и техническое содействие на сумму 10,8 млрд долларов.