Toshkentda Bunyodkor shoh ko‘chasi va 2-Qatartol ko‘chasi chorrahasida, Bojxona qo‘mitasining Toshkent shahri boshqarmasi ro‘parasida yangi yo‘l o‘tkazgich qurish rejalashtirilmoqda.
Bu prezidentning 3-iyuldagi Chilonzor tumanining sanoat salohiyati va investitsiya jozibadorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarorida nazarda tutilgan.
бунёдкор shoh ko‘chasi, тошкент, чилонзор тумани
Yandeks xarita
Yo‘l o‘tkazgichni qurishdan maqsad “muntazam ravishda hosil bo‘ladigan tirbandlikni bartaraf etish”dir. Loyihani 2024−2025-yillarda respublika budjeti mablag‘lari hisobidan amalga oshirish rejalashtirilgan.
Bir kun avval prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zLiDeP partiyasidan prezidentlikka nomzod sifatida poytaxtda bo‘lib o‘tgan saylovoldi yig‘ilishida so‘zga chiqib, shaharda yana 12 ta yo‘l o‘tkazgich qurishni ma’lum qilgandi.
Avvalroq ekspert Ilya Petushkov “Gazeta.uz” uchun yozgan maqolasida (rus tilida) ko‘p pog‘onali transport chorrahalarini qurish ko‘cha hayoti tushunchasiga umuman mos kelmasligi va shahar muhitining sifati, joyning faolligi va hayotning to‘laqonli bo‘lishiga salbiy ta’sir qilishini bildirgandi.

В Ташкенте планируется построить новый путепровод на пересечении проспекта Бунёдкор и 2-й улицы Катартал, напротив Управления таможенного комитета по Ташкенту.
Это предусмотрено постановлением президента от 3 июля о мерах по повышению промышленного потенциала и инвестиционной привлекательности Чиланзарского района столицы.
Целью строительства путепровода указан «устранение регулярно образующихся здесь заторов». Проект планируется реализовать в 2024—2025 годы за счёт средств республиканского бюджета.
Накануне президент Шавкат Мирзиёев, выступая на предвыборной встрече в столице в среду в качестве кандидата в президенты от партии УзЛиДеП, заявил о планах построить в городе ещё 12 путепроводов.
Ранее эксперт Илья Петушков в статье для «Газеты.uz» отмечал, что строительство многоуровневых транспортных развязок плохо совместимо с понятием уличной жизни и негативно влияет на качество городской среды, активность места и его наполненность жизнью.