Qozog‘istonning Olmaota shahrida avtoturargohlar uchun tabaqalashtirilgan to‘lov tizimini kuzdan joriy etish rejalashtirilmoqda, deb xabar berdi Zakon.kz shahar hokimi Yerbolat Dasayev bayonotiga tayanib.
“Biz joriy qilishni istayotgan tabaqalashtirilgan to‘lov tizimi bo‘yicha: markazdagi avtoturargohlar butun dunyoda bo‘lgani kabi qimmatroq bo‘ladi, markazdan uzoqlashgan sari stavka ham pasayib boradi. Shu sababdan tabaqalashtirilgan tarifni joriy yilning kuzida joriy qilamiz. Umid qilamanki, sentabr oyida biz bu ishni yakunlab, maslihat ko‘rib chiqishi va bizni qo‘llab-quvvatlashi uchun taklif qilamiz”, — dedi Dasayev.
Shuningdek, u bu yil shahar ma’muriyati Olmaotada yagona avtoturargoh konsepsiyasini taqdim etishini aytdi. U shaharning barcha sakkiz tumanini qamrab olishi kerak bo‘ladi. Avtoturargohlar yetishmasligi muammosini hal qilish uchun rasmiylar ko‘chalar bo‘yidagi to‘xtash joylarini qonuniylashtirmoqchi.
“Olmaotada yashovchilar ko‘chalar bo‘ylab doimiy kundalik to‘planish joylari borligini payqashlari mumkin. Ya’ni mashinalar qo‘yiladi, lekin bu to‘xtash joyi emas. Shahar ularni qonuniylashtirmoqchi. Tegishli zarur infratuzilmani ta’minlamoqchi”, — dedi Dasayev.
Pulli avtoturargohlardan tushadigan mablag‘lar tumanlar budjetlariga ulardagi infratuzilmani rivojlantirish uchun taqsimlanadi. Olmaota rahbarining so‘zlariga ko‘ra, shaharda hammasi bo‘lib kuniga 800 mingtagacha avtomobil bo‘ladi.
Bundan tashqari, Olmaota hokimligi shaharda mexanik avtoturargoh yaratish rejasini ko‘rib chiqmoqda. “Bular kam joy bo‘lgan hovlilardagi to‘xtash joylari hisoblanadi, ular yangi texnologiyalar yordamida o‘rtacha 12 tadan 16 tagacha mashinani joylashtirish imkonini beradi. Bularning hisobiga biz yo‘llarni tozalaymiz”, — deya qo‘shimcha qildi Dasayev.

Систему дифференцированной оплаты парковок планируется ввести в Алматы этой осенью, сообщает Zakon.kz со ссылкой на заявление акима города Ерболата Досаева.
«Систему дифференцированной оплаты мы как хотели ввести: в центре — дороже, как во всем мире, а двигаясь к новым районам, по мере удаления от центра, ставка будет ниже. Поэтому дифференцированный тариф мы будем вводить этой осенью. Надеюсь, в сентябре эту работу закончим и предложим на рассмотрение маслихата, чтобы они нас поддержали», — сказал Досаев.
Он также рассказал, что администрация города в этом году представит концепцию единого парковочного пространства Алматы. Она должна будет охватить все восемь районов города. Чтобы решить проблему нехватки парковочных мест, власти хотят легализовать парковки вдоль улиц.
«Кто живёт в Алматы, могут заметить, что вдоль улиц есть места постоянного ежедневного накопления. То есть паркуется машина, но это не является паркингом. Город хочет их легализовать. Провести соответствующую необходимую инфраструктуру», — отметил Досаев.
Средства от платных парковок будут распределяться по бюджетам районов на развитие в них инфраструктуры. Всего, по словам главы Алматы, в городе ежедневно находится до 800 тысяч машин.
Кроме того, акимат Алматы рассматривает план по созданию механических парковок в городе. «Это парковки во дворах, где мало пространства, но новые технологии позволяют в среднем собрать от 12 до 16 машин. За счёт этого мы очистим проезды дорог», — добавил Досаев.