May oyida O‘zbekiston Xitoyga tabiiy gaz eksportini qiymat ko‘rsatkichida oshirdi. Bu haqda XXR Bojxona bosh boshqarmasi xabar qildi.
Boshqarma ma’lumotlariga ko‘ra, aprel oyida O‘zbekiston “zangori yoqilg‘i” eksportini qayta tiklagan va 40,47 mln dollarlik gaz eksport qilgan. May oyida yetkazib berish hajmi 78,16 mln dollarni tashkil etdi. Ikki oy davomida jami ko‘rsatkich 118,6 mln dollarni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,5 baravar kam — 301,9 mln dollar. Buni yanvar-mart oylarida O‘zbekistondagi energetika inqirozi fonida gaz eksporti to‘xtatilgani bilan izohlash mumkin.
O‘zbekiston prezidenti huzuridagi Statistika agentligining ma’lum qilishicha, may oyida gaz eksportining umumiy hajmi 83,6 mln dollarni (yil boshidan — 201,5 mln dollar) tashkil etgan. Gaz yetkazib beriladigan mamlakatlar geografiyasi, shuningdek, yetkazib berishning fizik hajmi ko‘rsatilmagan.
Yilning besh oyi davomida O‘zbekistonda gaz qazib olish o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 9,8 foizga pasaydi. Qazib olish hajmi ketma-ket ikkinchi oy pasaymoqda — may oyida bu ko‘rsatkich 11,2% ga kamaydi.
2022-yil oxirida O‘zbekiston tomoni 910,9 mln dollarlik gaz eksporti haqida e’lon qilgan edi. Xitoy tomoni esa 1,07 mlrd dollarga o‘zbek gazi importini ma’lum qildi, bu O‘zbekiston ma’lumotlaridan 159,5 mln dollar yoki 18,2 foizga ko‘pdir. Energetika vaziri Jurabek Mirzamaxmudov Xitoy turkman gazining tranzitini ham hisobga olishini izohladi. Bizning hisob-kitoblarimizga ko‘ra, hatto buni hisobga olganda ham, statistika juda farq qilishi mumkin.
May oyi o‘rtalarida prezident O‘zbekistonda gaz harakatining yagona avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish to‘g‘risidagi qarorni imzolagan edi. Hujjatda 1-iyulga qadar barcha gaz qabul qilish va ta’minlash punktlarida elektron hisoblagichlarni o‘rnatish va soliq organlarining ma’lumotlar bazasi bilan integratsiyalashuvini yakunlash bo‘yicha topshiriq berildi. Bundan tashqari, gaz va neft shartnomalari bo‘yicha ma’lumotlarni yig‘ish tizimi yaratiladi. Bunda hisoblagichlarni o‘rnatish bo‘yicha yangi talablar barcha neft va gaz konlarining yarmidan ko‘piga egalik qilayotgan xorijiy kompaniyalarga taalluqli emas.

В мае Узбекистан нарастил экспорт природного газа в Китай в стоимостном выражении, сообщило Главное таможенное управление КНР.
По данным ведомства, в апреле Узбекистан возобновил экспорт «голубого топлива» и экспортировал газ на 40,47 млн долларов. В мае объём поставок составил 78,16 млн долларов. Суммарно за два месяца показатель составил 118,6 млн долларов, что в 2,5 раза меньше показателя за аналогичный период прошлого года — 301,9 млн долларов. Это можно объяснить приостановкой экспорта газа в январе-марте на фоне энергокризиса в Узбекистане.
Агентство статистики при президенте Узбекистана сообщает, что общий объём экспорта газа в мае составил 83,6 млн долларов (с начала года — 201,5 млн долларов). География стран, куда поставляется газ, а также физический объём поставок не уточняется.
За пять первых месяцев года добыча газа в Узбекистане упала на 9,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Его производство падает второй месяц подряд — в мае показатель снизился на 11,2%.
По итогам 2022 года узбекская сторона заявляла об экспорте газа на 910,9 млн долларов. Китайская сторона сообщила об импорте узбекского газа на 1,07 млрд долларов, что на 159,5 млн долларов, или 18,2%, больше данных Узбекистана. Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов комментировал, что КНР учитывает также транзит туркменского газа. По нашим расчётам, даже с учётом этого статистика может сильно расходиться.
В середине мая президент подписал постановление о внедрении в Узбекистане единой автоматизированной системы движения газа. До 1 июля поручено завершить установку электронных счётчиков на всех точках приёма и подачи газа и интегрировать их с базой данных налоговых органов. Кроме того, будет создана система сбора информации о договорах по газу и нефти. При этом новые требования по установке счётчиков не распространяются на иностранные компании, которым принадлежат больше половины всех нефтегазовых месторождений.