O‘zbekiston Energetika vazirligi Rossiya gazini mamlakatga yetkazib berish bo‘yicha 16-iyun kuni Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumida imzolangan kelishuvning ayrim tafsilotlarini e’lon qildi. Kelishuvga qo‘shimcha ravishda O‘zbekiston gaz uzatish tizimini Rossiya quvuri gazini qabul qilish va tashishga tayyorlash bo‘yicha yo‘l xaritasi imzolangan.
Energetika vazirligi xabarida aytilishicha, gazni sotib olish va sotish bo‘yicha shartnoma UzGasTrade va “Gazprom Eksport” kompaniyalari o‘rtasida ikki yil muddatga tuzilgan. Uni O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamaxmudov va “Gazprom” boshqaruvi raisi Aleksey Miller ishonchnoma asosida imzolagan.
“Kelishuv to‘liq tijorat shartlarida ishlab chiqilgan bo‘lib, respublika iste’molchilarining tabiiy gazga bo‘lgan yil sayin ortib borayotgan talabini qisman qondirish, shuningdek, kuz-qish mavsumini uzilishlarsiz o‘tkazishga qaratilgan chora-tadbirlardan biridir”, — deyiladi xabarda.
Kelishuv doirasida 1-oktabrdan kuniga 9 million kub metr gaz yetkazib berish boshlanishi kutilmoqda. Shunday qilib, yillik hajm qariyb 2,8 milliard kub metrni tashkil etadi, deb qayd etgan Energetika vazirligi.
“Tabiiy gazning narxi viloyatdagi bozor narxlari, respublikadagi joriy narxlar, shuningdek, bozor sharoitlaridan kelib chiqib narxlarni shakllantirish bo‘yicha rejalashtirilgan islohotlardan kelib chiqib kelishilgan”, — deyiladi vazirlik xabarida.
“Avval Rossiyaga tabiiy gaz Qozog‘iston orqali „Markaziy Osiyo — Markaz“ gaz quvuridan tranzit qilib yetkazib berilgani, endilikda esa gaz teskari rejimda (qarama-qarshi yo‘nalishda) O‘zbekistonga yetkazib berilishini, shuningdek, O‘zbekiston hududida yangi gaz o‘lchash stansiyalarini qurish zarurligini hisobga olib, „yo‘l xaritasi“ bilan rejalashtirilgan tadbirlarni sentabr oyiga qadar yakunlash rejalashtirilgan”, — deyiladi xabarda.
O‘zbekiston gaz transporti tizimida 3 dona gaz haydash uskunasini almashtirish va 11 dona turli gaz haydash uskunalarini kapital ta’mirlash va tiklash ishlarini bajarish, shuningdek, 22 kilometr yangi magistral gaz quvurlarini qurish va 56 km gaz quvurlari gaz quvurlarini ta’mirlash rejalashtirilgan, deb xabar berdi Energetika vazirligi.

Министерство энергетики Узбекистана сообщило некоторые детали соглашения о поставках российского газа в страну, которое было подписано 16 июня на Петербургском международном экономическом форуме. Помимо соглашения, была подписана «дорожная карта» по подготовке газотранспортной системы Узбекистана к приёмке и транспортировке российского трубопроводного газа.
В сообщении Минэнерго уточняется, что соглашение о купле-продаже газа было заключено компаниями UzGasTrade и «Газпром экспорт» сроком на два года. Его на основе доверенности подписали министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов и председатель правления «Газпрома» Алексей Миллер.
«Соглашение было разработано полностью на коммерческих условиях и является одним из мероприятий по частичному удовлетворению ежегодно растущего спроса на природный газ потребителей республики, а также проведению осенне-зимнего сезона без перебоев», — говорится в сообщении.
В рамках соглашения ожидается начать с 1 октября поставки газа в объёме 9 миллионов кубометров в сутки. Годовой объём, таким образом, составит почти 2,8 миллиарда кубометров, сообщило Минэнерго.
«Стоимость природного газа согласована исходя из рыночных цен в регионе, действующих цен в стране, а также планируемых реформ по формированию цен на основе рыночных условий», — уточнили в министерстве.
«Учитывая, что раньше природный газ поставлялся в Россию транзитом через Казахстан по магистральному газопроводу „Средняя Азия — Центр“ и теперь газ будет поставляться в реверсном режиме (в обратную сторону) в Узбекистан, а также необходимость строительства новых газоизмерительных станций на территории Узбекистана, „дорожной картой“ запланировано завершение намеченных мероприятий до сентября», — говорится в сообщении.
В газотранспортной системе Узбекистана намечены замена 3 единиц газоперекачивающего оборудования и капитальный ремонт и восстановительные работы на 11 единицах разного газоперекачивающего оборудования, а также строительство 22 км новых магистральных газопроводов и ремонт 56 км газопроводов, сообщили в Минэнерго.
Ранее российская газета «Коммерсантъ» сообщила, что стороны договорились о поставке около 6 миллиардов кубометров газа в год, или около 18 миллионов кубометров в сутки, с уточнением объёмов поставок каждый год.