Zangiota tumanlararo iqtisodiy sudi O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligining Star Med Center (Omad plyus MCHJ) xususiy klinikasi litsenziyasini bekor qilish haqidagi arizasini ko‘rib chiqishni yakunladi, deb xabar qildi Oliy sud matbuot xizmati.
2-mart kuni Farhod Mannopov basseynda suzish chog‘ida boshi va burnidan jarohat olgani aks etgan video paydo bo‘lgandi. Shundan so‘ng u Star Med Center`da operatsiya qilingan, biroq u komaga tushib, 5-mart kuni vafot etgan.
Sog‘liqni saqlash vazirligi 12-mart kuni Star Med markazi tekshiruvlar davom etayotgani sababli faoliyatini vaqtincha to‘xtatganini ma’lum qilgan.
Keyinroq SSV Mannopovga tibbiy xizmat ko‘rsatish chog‘ida maxsus elektron tizim orqali ayrim faoliyat turlarini litsenziyalash tartibi to‘g‘risidagi yagona nizomda ko‘rsatilgan bir qator litsenziyalash talablari va shartlari buzilgani haqida xabar bergan.
Xususan, Star Med markazida anesteziolog-reanimatolog bo‘lib ishlagan shifokor J.K.ning malaka toifasi bo‘lmagani, ya’ni toifani tasdiqlovchi hujjat taqdim etmagani aytilgan. Shuningdek, klinika plastik jarroh E.A.ga malakali toifaga ega bo‘lmasa-da, tibbiy xizmat ko‘rsatishiga ruxsat bergan.
28-aprel kuni vazirlik xususiy klinikaning litsenziyasini bekor qilish to‘g‘risida sudga ariza bilan murojaat qilgan.
15-may kuni bo‘lib o‘tgan sud majlisida sudlanuvchining advokatining klinika mansabdor shaxslariga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilishi tugaguniga qadar ushbu ish bo‘yicha ish yuritishni to‘xtatib turish to‘g‘risida og‘zaki iltimosnoma kiritilgan. Sud bu talabni qanoatlantirmagan va sud majlisi tomonlar vakillarining talablari qanoatlantirilgan holda boshqa kunga ko‘chirilgan.
25-may kuni bo‘lib o‘tgan majlisda ishni to‘xtatish haqidagi yozma ariza ham rad etilgan. O‘z navbatida, Sog‘liqni saqlash vazirligi vakillari tomonidan marhumga tibbiy xizmat ko‘rsatishda qator litsenziya talablari va shartlari buzilganini tasdiqlovchi hujjatlar sudga taqdim etilgan.
2-iyun kuni bo‘lib o‘tgan so‘nggi majlisda sud Sog‘liqni saqlash vazirligining arizasini qanoatlantirdi va Star Med Center klinikasining (Omad plyus MCHJ) 2021-yil 16-fevraldagi tibbiy faoliyat bilan shug‘ullanishi uchun berilgan litsenziyasini bekor qildi.

Зангиатинский межрайонный экономический суд завершил рассмотрение заявления Министерства здравоохранения Узбекистана об аннулировании лицензии частной клиники Star Med Center (ООО Omad plyus), сообщила пресс-служба Верховного суда.
2 марта появилось видео, на котором Фарход Маннопов получил травму головы и носа во время купания в бассейне. После этого ему была сделана операция в Star Med Center, но он впал в кому и скончался 5 марта.
Министерство здравоохранения 12 марта сообщило, что Star Med Center временно приостановила деятельность в связи с проведением следственных действий.
Позже Минздрав сообщил, что при оказании медицинских услуг Маннопову был нарушен ряд лицензионных требований и условий, указанных в Едином положении о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы.
В частности, врач Ж. К., работавший в качестве анестезиолога-реаниматолога в Star Med Center, предположительно не имел квалификационной категории, то есть не представил документ, подтверждающий категорию.
Клиника также допустила оказание медицинской услуги со стороны пластического хирурга Э. А., хотя он не имел квалификационной категории.
28 апреля министерство подало заявление в суд об аннулировании лицензии частной клиники.
На судебном заседании 15 мая было заявлено устное ходатайство адвоката ответчика о приостановлении производства по этому делу до завершения уголовного дела в отношении должностных лиц поликлиники. Суд отклонил эту просьбу, а судебное заседание было перенесено на иной срок с удовлетворением требований представителей сторон.
Письменное ходатайство о приостановке дела на заседании 25 мая также было отклонено. В свою очередь, представители Минздрава представили в суд документы, обосновывающие нарушение ряда лицензионных требований и условий при оказании медицинских услуг покойному.
На последнем заседании 2 июня суд удовлетворил заявление Минздрава и отменил лицензию клиники Star Med Center (ООО Omad plyus) от 16 февраля 2021 года на осуществление медицинской деятельности.