So‘nggi haftalarda Toshkentning ko‘plab tumanlarida yo‘l-qurilish ishlari faol tarzda olib borilyapti: ko‘chalar bo‘ylab qazilgan transheyalarga beton quvurlar yotqizilmoqda, u yerlarda kabellar ko‘rinib turibdi.
Toshkent shahri hokimi o‘rinbosari, poytaxt Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish bosh boshqarmasi boshlig‘i Shohrux Rahimjonovning “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, bu boradagi ishlar O‘zbekiston prezidentining aholini energiya resurslari bilan ta’minlash bo‘yicha martdagi qaroriga muvofiq amalga oshirilmoqda.
Hozirda umumiy uzunligi 320 kilometr bo‘lgan uchastkalarda ishlar olib borilmoqda. Bu yerda 35−110 kV past kuchlanishli kabel yotqizilmoqda, — deydi Shohrux Rahimjonov. Shuningdek, 5 ta yangi podstansiya qurilib, 4 ta podstansiya rekonstruksiya qilinmoqda.
Amir Temur shohko‘chasi
“Qishda kuzatilgan holat takrorlanmasligi, yozda ommaviy uzilishlar bo‘lmasligi uchun katta ishlar amalga oshirilmoqda. Bunday keng ko‘lamli ishlar ilgari qilinmagan”, — dedi Shohrux Rahimjonov.
Loyiha doirasida 2023-yilda 903 kilometr past kuchlanishli elektr tarmoqlari va 228 ta transformator punktini yangilash ko‘zda tutilgan. Umuman olganda, 2025-yilgacha bo‘lgan dastur doirasida 2969 kilometr past kuchlanishli liniyalar va 703 ta transformator punktlarini yangilash rejalashtirilgan.
Ta’kidlash joizki, ko‘chalarning ko‘plab uchastkalarida yog‘ingarchilik suvlari chiqib ketishiga mo‘ljallangan quvurlar ham yangilanmoqda. Maqsad — so‘nggi yillarda kuchli yog‘ingarchilik paytida ko‘chalarda kuzatilayotgan keng ko‘lamli suv toshqinlarining oldini olish.
“Gazeta.uz” o‘quvchilarining xabar berishicha, ayrim joylarda ko‘p yillik daraxtlar yaqinida ishlar olib borilmoqda. Ish paytida daraxtlarning ildizlari ochilib, shikastlanmoqda.
Anhor kanali bo‘yidagi ildizlari ochilib olgan daraxt
O‘quvchilardan biri daraxtlarning ildiziga zarar yetgani bo‘yicha tuman ekologiya bo‘limiga murojaat qilgani haqida yozdi. Inspektor ishchilarni qoidabuzarlik uchun javobgarlik haqida ogohlantirgan.
O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti ilmiy xodimi Abdusalom Normatovning “Gazeta.uz”ga ta’kidlashicha, daraxtlar uchun xavf aylanma ekskavator emas, balki cho‘michlisi bilan qazilgan taqdirdagina yuzaga kelishi mumkin. Ammo ko‘p narsa yog‘och turiga bog‘liq, dedi mutaxassis. Misol uchun, ildizi ochilgan terak xavf ostida emas. Daraxt ildizlari kesilgan bo‘lsa, ularni tiklash uchun ko‘proq sug‘orish kerak. Ammo ildizning jiddiy shikastlanishi daraxtning nobud bo‘lishiga olib kelishi mumkin.
O‘zbekiston landshaft san’ati uyushmasi rahbari Tatyana Yugay ham daraxtlar xavf ostida emasligini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yili Chilonzor ko‘chasini rekonstruksiya qilish jarayonida ishchilar 100 ga yaqin daraxtga zarar yetkazgandi. Bosh prokuratura tomonidan daraxtlarga qasddan shikast yetkazish fakti bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. O‘shanda tuman hokimi va prokurori ishdan olingan, Toshkent shahrining sobiq hokimi va shahar prokuroriga qattiq hayfsan berilgandi.
Avvalroq Toshkent botanika bog‘i dendrologi bilan birgalikda oddiy fuqaro qanday qilib ildizlari shikastlangan daraxtlarni qutqarib qolishi mumkinligi haqida ko‘rsatmalar tayyorlagandik.

Во многих районах Ташкента в последние недели ведутся активные дорожные работы: в длинных глубоких траншеях вдоль улиц установлены бетонные лотки, в которых видно проложенные кабели.
Заместитель хокима Ташкента — начальник Главного управления жилищно-коммунального обслуживания столицы Шохрух Рахимджанов сообщил «Газете.uz», что работы ведутся согласно мартовскому постановлению президента Узбекистана об обеспечении населения энергоресурсами.
В общей сложности сейчас работы ведутся на участках общей протяжённостью 320 км. Здесь прокладывается кабель напряжением 35−110 кВ, сказал Шохрух Рахимджанов. Кроме того, строятся 5 новых подстанций и реконструируются 4 подстанции.
«Проводится огромная работа, чтобы не повторялась ситуация, которая наблюдалась зимой, чтобы летом не было массовых отключений. Такие масштабные работы раньше не проводились», — сказал Шохрух Рахимджанов.
Проект предусматривает обновление в текущем году 903 км линий электропередачи и 228 трансформаторных пунктов. Всего в рамках программы до 2025 года намечено обновить 2969 км низковольтных линий и 703 трансформаторных пункта.
Отметим, что на многих участках улиц также обновляются дождевые лотки. Цель — избежать масштабных подтоплений улиц, которые наблюдались в последние годы во время обильных осадков.
Читатели «Газеты.uz» сообщают, что в некоторых местах работы ведутся близ многолетних деревьев. В ходе работ оголяются и повреждаются корни деревьев.
Один из читателей написал, что по факту повреждения корней деревьев он обратился в районное управление экологии. Инспектор предупредил рабочих об ответственности за нарушение.
Научный сотрудник НИИ лесного хозяйства Абдусалом Норматов отметил «Газете.uz», что опасность для деревьев может быть представлена лишь в том случае, если траншею рыл ковшовый, а не роторный экскаватор. Но многое зависит от породы дерева, сказал специалист. Например, тополю с оголёнными корнями ничего не угрожает. Даже если корни дерева срезаны, деревьям для восстановления нужен обильный полив. К гибели дерева может привести серьёзное повреждение ствола.
Председатель Ассоциации ландшафтного искусства Узбекистана Татьяна Югай также отметила, что опасности для деревьев нет.
Напомним, в прошлом году при реконструкции улицы Чиланзар рабочие повредили почти 100 деревьев. Генпрокуратура возбудила уголовное дело по факту умышленного повреждения деревьев, причинившего крупный ущерб. Тогда был уволены хоким и прокурор района, а бывший хоким Ташкента и прокурор города получили строгий выговор.
Ранее вместе с дендрологом Ташкентского ботанического сада мы готовили инструкцию о том, как обычный гражданин может спасти деревья с повреждёнными корнями.