“Banklar va bank faoliyati to‘g‘risida”gi qonunga kiritilgan o‘zgartishlarga ko‘ra, 2023-yil 1-sentabrdan 2025-yil 1-yanvarga qadar banklar ustav kapitalining eng kam miqdori bosqichma-bosqich oshiriladi:
• 100 mlrd so‘m — 2023-yil 1-sentabrgacha;
• 200 mlrd so‘m — 2023-yil 1-sentabrdan;
• 300 mlrd so‘m — 2024-yil 1-apreldan;
• 500 mlrd so‘m — 2025-yil 1-yanvardan.
Markaziy bank banklarga ustav kapitalini ko‘rsatilgan miqdorlarga yetkazish va yangi talablarga javob berish bo‘yicha tavsiyalar berganini ma’lum qildi.
Regulyator yangi talablarni bajarish uchun ustav kapitali yetarli bo‘lmagan banklarga boshqa banklar bilan qo‘shilishni tavsiya qildi. Aks holda, bank faoliyatini amalga oshirish bo‘yicha litsenziya bekor qilinishi mumkin.
1-may holatiga ko‘ra, sakkizta bankning ustav kapitali uch oydan keyin kuchga kiradigan eng kam ustav kapital bo‘yicha talab — 200 milliard so‘mdan kam. Bu banklar Madad Invest Bank, “Poytaxt bank” (149 mlrd), Ravnaq-bank (127 mlrd), Uzum bank (108 mlrd), Apex Bank (100 mlrd), Smart Bank (99 mlrd), Hayot Bank (-0,2 mlrd) va “Uzagroeksportbank” (32 mlrd).
Moliyachi Otabek Bakirovning aytishicha, “O‘zagroeksportbank” tashkil etilganidan buyon o‘z kapitalining yetarliligi bo‘yicha (100 milliard so‘m) talablarini bajarmagan. O‘tgan yil oxirida Olim Shodiyevning Support Level kompaniyasi bankni 5 million dollarga xususiylashtirgan bo‘lsa-da, haligacha kapitalini kerakli darajaga yetkazmagan.
Uning fikricha, Markaziy bank birinchi navbatda hamma uchun teng qoidalarni qo‘llashi va barcha bozor ishtirokchilari tomonidan qonunchilikka rioya etilishini ta’minlashi kerak. Aks holda, boshqa banklar ham qoidalarga rioya qilmaydi.
budjet va iqtisodiy islohotlar qo‘mitasi raisi Erkin Gadoyev aprel oyida qonunga kiritilgan o‘zgartishlarni ma’qullar ekan, mazkur normaning kiritilishi prudensial me’yorlarni (bank o‘zining barqaror faoliyatini ta’minlash uchun bajarishi kerak bo‘lgan muhim miqdor) xalqaro standartlar bilan muvofiqlashtirishini ta’kidlagan edi. Xususan, gap banklarning to‘lov qobiliyati, likvidligi va rentabelligi uchun yetarli mablag‘ bilan ta’minlash haqida borgandi. Senatorning fikricha, banklarning kapitallashuv darajasi va resurs bazasini oshirish sohaga xorijiy investitsiyalarni jalb etish, aholi va tadbirkorlik subyektlariga 17 trillion so‘m miqdorida qo‘shimcha kreditlar ajratish uchun qo‘shimcha huquqiy shart-sharoitlar yaratadi.
Tahlilchi Karen Srapionovning fikricha, banklarning minimal kapitalini oshirish bozorni konsolidatsiya qilish istagi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin va bank tizimi manfaatlariga eng yaxshi tarzda javob bermaydi.

Центральный банк Узбекистана предупредил банки об отзыве лицензии, если их размер уставного капитала не будет соответствовать новым минимальным требованиям достаточности капитала, сообщила пресс-служба регулятора.
Согласно поправкам в закон «О банках и банковской деятельности», с 1 сентября 2023 года по 1 января 2025 года минимальный размер уставного капитала банков должен быть поэтапно увеличен:
- 100 млрд сумов — до 1 сентября 2023 года;
- 200 млрд сумов — с 1 сентября 2023 года;
- 300 млрд сумов — с 1 апреля 2024 года;
- 500 млрд сумов — с 1 января 2025 года.
В Центробанке отметили, что дали банкам рекомендации по доведению уставного капитала до указанных сумм и выполнению новых требований.
Регулятор рекомендовал банкам, у которых недостаточный объём уставного капитала, объединиться (провести слияние) с другими банками для соответствия новым требованиям. В противном случае это грозит отзывом лицензии на осуществление банковской деятельности.
По состоянию на 1 мая капитал восьми банков ниже 200 млрд сумов — минимального уставного капитала, который вступит в силу через три месяца. В их числе — Madad Invest Bank, «Пойтахт банк» (149 млрд), Ravnaq-bank (127 млрд), Uzum bank (108 млрд), Apex Bank (100 млрд), Smart Bank (99 млрд), Hayot Bank (-0,2 млрд) и «Узагроэкспортбанк» (32 млрд).
Финансист Отабек Бакиров заявил, что «Узагроэкспортбанк» не соответствует требованиям о достаточности капитала (100 млрд сумов) с момента создания. В конце прошлого года компания Support Level Олима Шадиева приватизировала банк за 5 млн долларов, но пока не увеличила размер капитала до требуемого уровня.
По его мнению, Центробанк сначала должен применить равные правила для всех и обеспечить соблюдение законодательства со стороны всех участников рынка. Иначе другие банки также не будут выполнять правила.
Председатель Комитета по вопросам бюджета и экономических реформам Эркин Гадоев при одобрении поправок в закон в апреле отмечал, что внедрение этой нормы приведёт пруденциальные нормы (критические значения, которые должен выполнять банк для обеспечения своей устойчивой деятельности) в соответствие с международными стандартами. В частности, речь идёт об обеспечении достаточных средств для платёжеспособности, ликвидности и рентабельности банков.
По мнению сенатора, повышение уровня капитализации и ресурсной базы банков создаст дополнительные правовые условия для привлечения иностранных инвестиций в сферу, предоставления дополнительных кредитов населению и субъектам предпринимательства на 17 трлн сумов.
Аналитик Карен Срапионов считает, что увеличение минимального капитала банков может быть связано с желанием консолидации рынка и не лучшим образом отвечает интересам банковской системы.