3 mart kuni Qirg‘iziston Vazirlar Mahkamasi piyoz va sarimsoq eksportiga qo‘yilgan taqiqni bekor qildi. Bu haqda Qishloq xo‘jaligi vazirligi xabar bermoqda.
O‘zbekiston va Qozog‘istondan keyin Qirg‘iziston ham 31 yanvardan piyoz eksportini uch oyga cheklab qo‘ygan edi. Biroq chora bir oydan sal ko‘proq vaqt davomida amalda bo‘ldi.
Ekonomist.kg xabariga ko‘ra, fevral oyi oxirida Qishloq xo‘jaligi vazirligi yuqoridagi taqiqni bekor qilish taklifi bilan chiqqan. Agentlik Qirg‘iziston fuqarolari va tashkilotlarining piyoz yetishtiruvchi talablarini qondirdi. Ularning fikricha, mamlakatda ichki bozordagi talabni qondirish uchun yetarli mahsulotlar mavjud.
Bugungi kunda Qirg‘iziston aholisining piyozga bo‘lgan ehtiyoji oyiga 6 ming tonnani tashkil etadi. Ayni paytda fermerlarda 50 ming tonnaga yaqin zaxira mavjud, bu esa o‘z navbatida bu hajm aholining 2−2,5 oylik ehtiyojini qoplaydi, deya ta’kidladi nashr.
Piyoz va boshqa oziq-ovqat mahsulotlari eksportiga cheklovlar Qozog‘iston, Tojikiston, Eron va O‘zbekiston tomonidan ham kiritilgan.
Yanvar oyida O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi ochiq bozorlarda saqlanayotgan piyoz muzlab qolganini тасдиқлаганedi. Uning narxining oshishiga yoqilg‘i yetishmasligi sababli yetkazib berishdagi uzilishlar ham ta’sir ko‘rsatdi. Shu munosabat bilan uning eksporti to‘rt oyga cheklandi.
Yanvarda O‘zbekistonda piyoz narxi 44,7 foizga, fevralda esa 9,8 foizga (12 oy ichida 3 marta) qimmatlashgan.

Кабинет министров Кыргызстана с 3 марта отменил запрет на экспорт лука и чеснока. Об этом сообщает Министерство сельского хозяйства.
С 31 января страна вслед за Узбекистаном и Казахстаном ограничила экспорт лука на три месяца, но в итоге эта мера действовала чуть больше месяца.
Как сообщает Ekonomist.kg, в конце февраля Минсельхоз выступил с предложением отменить вышеуказанный запрет. Ведомство уступило требованиям граждан и организаций Кыргызстана, выращивающих лук. По их мнению, в стране достаточно продукции для обеспечения спроса на внутреннем рынке.
На сегодняшний день потребность населения Кыргызстана в луке за месяц составляет 6000 тонн. У фермеров на текущий момент имеются запасы около 50 тысяч тонн, что в свою очередь означает, что данный объем покрывает потребность населения на 2−2,5 месяца, отметило издание.
Ограничения на экспорт лука и других продуктов питания вводили Казахстан, Таджикистан, Иран и Узбекистан.
В январе Минсельхоз Узбекистана подтвердил, что лук, хранившийся на открытых рынках, замёрз. На повышение его цены оказали влияние и перебои поставок из-за нехватки топлива. В связи с чем его экспорт был ограничен на четыре месяца.
В январе в Узбекистане лук подорожал на 44,7%, а в феврале — на 9,8% (всего за 12 месяцев — в 3 раза).