2023 йил февраль ойида Ўзбекистон истеъмол бозорида товар ва хизматлар ўртача 0,54 фоизга қимматлашди. Бу ҳақда Президент ҳузуридаги Статистика агентлиги ҳисоботида кўрсатиб ўтилди.
Бу 2022 йилга нисбатан (0,51 фоиз) бироз кўп, лекин 2019−2021 йилларга қараганда паст кўрсаткичдир.
Йиллик ҳисобда (ўтган йилнинг февраль ойига нисбатан) инфляция 12,23 фоизни ташкил этди, бу 2022 йил февраль ойига нисбатан сезиларли даражада юқори — 9,69 фоиз.
Ойлик нархлар ва тарифлар ўсиши бўйича етакчилар анъанавий тарзда озиқ-овқат маҳсулотлари бўлиб, ўртача 0,7 фоизга ошган. Ноозиқ-овқат маҳсулотлари 0,3 фоизга, аҳолига пулли хизматлар кўрсатиш 0,5 фоизга ошди. Йиллик ҳисобда озиқ-овқат маҳсулотлари 15,5 фоизга, ноозиқ-овқат маҳсулотлари 10,7 фоизга, хизматлар 8,5 фоизга қимматлашди.
Айрим маҳсулотлар қаторида сут нархининг ойлик ўсиши ўтган ойга нисбатан яна тезлашди. Февраль ойида у 1,7 фоизга, январда 0,1 фоизга, декабрда 2,4 фоизга қимматлашган.
Шу билан бирга, тухум нархининг ўсиши январь ойидаги 2 фоизга нисбатан 0,6 фоизгача секинлашди (декабрда — 5,2 фоиз).
Кунгабоқар ёғи ва шакар нархи кетма-кет бешинчи ой пасаймоқда. Февраль ойида шакар 0,2 фоизга, кунгабоқар ёғи 2 фоизга арзонлашди.
Ун 1,4 фоизга, мол гўшти 0,4 фоизга арзонлашди.
Шу билан бирга, ўтган 12 ойда тухум 32,9 фоизга, кунгабоқар ёғи 7 фоизга, шакар 41,2 фоизга, сут 17,6 фоизга, буғдой уни 39,4 фоизга, гуруч 30,4 фоизга, мол гўшти 10,2 фоизга қимматлашган.
Сабзавот ва мевалар орасида пиёз энг кўп февраль ойида — 9,8 фоизга қимматлашган (12 ой ичида 3 баробар). Бу аномал совуқ ва пиёз захираларининг бир қисми йўқотилиши (музлаб қолгани) билан боғлиқ. Ой давомида помидор 9,3 фоизга, бодринг 9,2 фоизга, карам 8,1 фоизга, сабзи 3,7 фоизга қимматлашди.
Кийим ва пойабзал нархлари ой давомида 0,1 фоизга пасайган, бироқ йил давомида 8,5 фоизга ошган. Маиший техника 0,3% га (9,7%) ўсди.
Февраль ойида бензин 1,1 фоизга, бошқа ёнилғилар 5,3 фоизга қимматлашган. Авиачипталар нархи 3,1 фоизга, автомобиль транспорти хизматлари 1,7 фоизга, темирйўл хизмати 0,6 фоизга ошган. Охирги ойда янги енгил автомобиллар 1,3 фоизга қимматлашган.
Февраль ойи бошида президент инфляция даражасини пасайтириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказганди. 2023 йилда Ўзбекистон барча иқтисодий механизмларни қўллаган ҳолда инфляция даражасини 10 фоиздан пастга туширишни режалаштирмоқда. Президент озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, уларни «даладан дастурхонгача» етказиб беришдаги харажатларни қисқартириш бўйича топшириқлар берган.

В феврале 2023 года товары и услуги на потребительском рынке Узбекистана в среднем стали дороже на 0,54%. Об этом говорится в отчёте Агентства статистики при президенте.
Это чуть больше показателя 2022 года (0,51%), но ниже, чем в 2019—2021 годах.
инфляция
Инфляция в годовом исчислении (к февралю прошлого года) составила 12,23%, что заметно выше, чем по итогам февраля 2022 года — 9,69%.
Лидерами по росту цен и тарифов за месяц традиционно стали продовольственные товары, которые в среднем подорожали на 0,7%. Непродовольственные товары прибавили в цене 0,3%, платные услуги населению — 0,5%. В годовом выражении продовольственные товары подорожали на 15,5%, непродовольственные товары — 10,7%, услуги — 8,5%.
В разрезе отдельных товаров ежемесячное удорожание молока снова ускорилось по сравнению с прошлым месяцем. В феврале оно подорожало на 1,7%, в январе — на 0,1%, в декабре — на 2,4%.
При этом рост цен на яйца замедлился — до 0,6% против 2% в январе (в декабре — 5,2%).
Цены на подсолнечное масло и сахар снижаются пятый месяц подряд. В феврале сахар стал дешевле на 0,2%, подсолнечное масло — на 2%.
Мука подешевела на 1,4%, говядина — на 0,4%.
При этом за последние 12 месяцев яйца подорожали на 32,9%, подсолнечное масло — 7%, сахар — на 41,2%, молоко — 17,6%, пшеничная мука — на 39,4%, рис — на 30,4%, говядина — на 10,2%.
Среди овощей и фруктов больше всего в феврале подорожал лук — на 9,8% (за 12 месяцев — в 3 раза). Это связано с резким похолоданием и потерей части запасов лука. Помидоры за месяц прибавили в цене 9,3%, огурцы — 9,2%, капуста — 8,1%, морковь — 3,7%.
Цены на одежду и обувь за месяц снизились на 0,1%, но за год выросли на 8,5%. Бытовые приборы подорожали на 0,3% (9,7%).
В феврале бензин подорожал на 1,1%, другое топливо — на 5,3%. Цены на авиабилеты выросли на 3,1%, услуги автодорожного транспорта — на 1,7%, железнодорожного — 0,6%.
За прошлый месяц новые легковые автомобили подорожали на 1,3%.
В начале февраля на совещании у президента говорилось, что уровень инфляции в Узбекистане в 2023 году планируется снизить ниже 10%, «задействовав все экономические механизмы». Глава государства поручил увеличить производство потребительских товаров, снизить затраты на их логистику «от поля до стола» и обеспечить их ценовую доступность.