O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi bir guruh jurnalistlar va jamoat vakillarining O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevga «yashirin, lekin kuchli senzura» mavjudligi haqidagi murojaatnomasi yuzasidan munosabat bildirdi.
Avvalroq e’lon qilingan murojaatnomada Shavkat Mirziyoyev 2016 yilda davlat rahbari bo‘lishi bilan O‘zbekistonda katta o‘zgarishlar boshlangani qayd etilgan edi. «Jumladan, xalqimiz uzoq vaqt va intiqlik bilan kutgan so‘z erkinligi, fikr erkinligi paydo bo‘la boshladi. Bu orqali o‘tgan yillarda O‘zbekistonda matbuot erkinligi muhiti sezilarli darajada shakllanib ulgurdi».
«Ayni paytda, biz jurnalistlar va jamoatchilik vakillarini hozirga qadar saqlanib qolayotgan yashirin, lekin kuchli senzura ham bezovta qilyapti. Tahririyatlar, jurnalistlar, blogerlar, jamiyatga har qanday fikr beruvchi shaxslarning fikr bildirishida jiddiy to‘siqlar, bosimlar, qo‘rqitishlar saqlanib qolyapti», — deyilgandi murojaatnomada.
Uyushma ushbu murojaat bundan 7−8 yil avval e’lon qilinganida, ehtimol biror fikr bildirishga hojat bo‘lmasligini qayd etdi.
«Negaki, bugun yurtimizda ochiklik siyosati, so‘z va matbuot erkinligi ustuvordir. Yaqin vaqt ichida hech bir tahririyat va mustaqil jurnalistlarga, blogerlarga bosim o‘tkazilayotganiga yoki biron-bir axborotning mazmun-mohiyatini o‘zgartirish yoki chiqmasligini talab qilish holatlariga guvoh bo‘lmadik», — deya qayd etdi Jurnalistlar uyushmasi.
Tashkilotning ma’lum qilishicha, prezident Shavkat Mirziyoyevning so‘z erkinligi ta’minlanishida sobitligi, ochiqlik siyosati bu boradagi islohotlarning ortga qaytmas tus olgani, sohaga oid qonunchilikni takomillashtirish bo‘yicha qo‘yilgan qadamlar matbuot sohasida keng imkoniyatlar eshigini ochdi.
«Jumladan, uzoq yillar davomida yopib qo‘yilgan qator internet nashrlari ochildi, OAVda erkin faoliyat yuritish muhiti shakllandi, turfa «qora ro‘yxatlar»ga barham berilganiga barchamiz shohidmiz. OAV vakillariga hech kim, biron-bir davlat tashkiloti «uni yozma, buni yoz» deyayotgani yo‘q. Jurnalist va blogerlarimiz mavjud muammolarni dadil ko‘tarib chiqmoqda», — deya qayd etdi Jurnalistlar uyushmasi.
Birgina 2023 yilning yanvar oyida matbuotda va internet nashrlarida hukumat va mahalliy boshqaruv organlari faoliyatiga daxldor 1300 dan ziyod tanqidiy materiallar e’lon qilinganining o‘zi «yuqoridagi fikrimizning dalilidir», — deya ta’kidladi tashkilot.
«Ammo ming afsuski, ayrim jurnalist va blogerlar tomonidan so‘z erkinligini suiste’mol qilish, matbuotdek muqaddas minbardan shaxsiy manfaat, soxta obro‘-e’tibor yoki boshqa g‘arazli maqsadlarda foydalanish hollari uchrab turibdi. Ularga qonuniy choralar ko‘rilayotgani esa ba’zi bir jurnalist va blogerlar tomonidan bilib-bilmay noxolis talqin qilinmoqda», — deb hisoblaydi uyushma.
Tashkilotning qayd etishicha, O‘zbekiston jurnalistlarining «kasb etika kodeksiga, xolislik va haqqoniylik prinsiplariga rioya etmasligi kabi salbiy holatlarni albatta, oqlab bo‘lmaydi».
«Biroq ularni tartibga chaqirish, qonun asosida faoliyat olib borishga chorlash so‘z erkinligiga tajovuz, bosim yoxud senzura hisoblanmaydi! Ommaviy axborot vositalari vakillarini doimiy ravishda qo‘llab-quvvatlab kelayotgan davlatimiz rahbari „Men haqiqat va adolatni o‘z e’tiqodi deb biladigan barcha jurnalistlarni islohotlarning faol ishtirokchilari deb bilaman va ular hamisha Prezident himoyasida bo‘ladi“ deya alohida ta’kidlagan», — deyiladi munosabatda.
Bundan tashqari, uyushmaning fikricha, «ayni kunlarda ham mamlakatda matbuot va so‘z erkinligi ta’minlanishini yanada kuchaytirish, bu borada qonuniylikni ta’minlash, jurnalist va blogerlarni har jihatdan qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar davom ettirilmoqda. Xususan, yangilanayotgan Konstitutsiyamizda ommaviy axborot vositalari faoliyatiga to‘sqinlik qilish yoki aralashish qonunga muvofiq javobgarlikka sabab bo‘lishi belgilab qo‘yilayotgani, Axborot kodeksi loyihasi ishlab chiqilgani bunga yana bir yorqin misoldir».
«Yuqoridagilardan kelib chiqib, shuni aytishimiz mumkinki, bir guruh jurnalist va blogerlarning davlatimiz rahbariga murojaat yo‘llaganining o‘zi ham mamlakatimizda so‘z erkinligining ochiq ekanligidan dalolat beradi», — deya xulosa yasadi uyushma.
Eslatib o‘tamiz, jurnalistlarning qonuniy faoliyatiga to‘sqinlik qilganlik uchun ma’muriy javobgarlikni joriy etish 2019 yilning avgust oyidayoq taklif qilingan, biroq bu qoida qabul qilinmagan edi. Sobiq deputat Rasul Kusherbayev huquq-tartibot idoralari bunga qarshilik qilganini ta’kidladi.
2021 yil fevralida jurnalistning qonuniy faoliyatiga to‘sqinlik qilganlik uchun javobgarlikni Jinoyat kodeksiga kiritish yana taklif qilindi. Bu o‘z mansab mavqeidan foydalanib, jurnalistga yoki uning yaqin qarindoshlariga nisbatan zo‘ravonlik qo‘llash yoki zo‘ravonlik qo‘llash bilan tahdid qilish, uni har qanday ma’lumotni tarqatishga yoki tarqatmaslikka majburlashni anglatardi. Biroq ushbu qoida ham qabul qilinmadi.

Союз журналистов Узбекистана прокомментировал обращение группы журналистов и представителей общественности к президенту Шавкату Мирзиёеву касательно «скрытой, но жёсткой цензуры» в Узбекистане.
В заявлении, которое мы публиковали ранее, говорилось, что с приходом к власти Шавката Мирзиёева в 2016 году, «в Узбекистане начались большие перемены», «стали появляться свобода слова, свобода мысли, которых наш народ ждал давно и с нетерпением», а за последние годы «сформировалась заметная атмосфера свободы прессы».
«В то же время нас, журналистов и представителей общественности, беспокоит всё ещё сохраняемая скрытая, но сильная цензура. Редакции, журналисты, блогеры, люди, высказывающие какое-либо мнение в обществе, по-прежнему сталкиваются с серьёзными препятствиями, давлением и запугиванием», — отмечалось в обращении.
В союзе отметили, что, возможно, не стали бы комментировать это обращение, если бы оно было озвучено 7−8 лет назад.
«Потому что сегодня в нашей стране политика открытости, свободы слова и печати является приоритетной. За последнее время мы не наблюдали давления на редакции и независимых журналистов, блогеров, случаев, когда от них требовали изменить содержание какой-либо информации или не публиковать её», — заявили в Союзе журналистов.
По данным организации, «непоколебимость президента Шавката Мирзиёева в обеспечении свободы слова, политика открытости, реформы в этой сфере приобрели необратимый характер, а предпринятые шаги по совершенствованию законодательства в этой сфере открыли широкие возможности в сфере прессы».
«В частности, открыт ряд закрытых на протяжении многих лет интернет-изданий, сформирована среда для свободной работы СМИ, и мы все являемся свидетелями ликвидации различных „чёрных списков“. Никто, ни одна государственная организация не говорит представителям СМИ: не пиши это, пиши то. Наши журналисты и блогеры смело поднимают актуальные вопросы», — отметили в Союзе журналистов.
Только за январь 2023 года в прессе и интернете было опубликовано более 1300 критических материалов, касающихся деятельности органов государственной власти и местного самоуправления, что «является подтверждением нашего вышеизложенного мнения», подчеркнули в организации.
«Но, к сожалению, имеют место случаи злоупотребления свободой слова некоторыми журналистами и блогерами, использования священной трибуны прессы в корыстных, фальшивых или других злонамеренных целях. Тот факт, что против них принимаются правовые меры, необъективно трактуется некоторыми журналистами и блогерами», — заявили в союзе.
Организация подчеркнула, что «негативные случаи, такие как несоблюдение журналистами Узбекистана кодекса профессиональной этики, принципов беспристрастности и правдивости, не могут быть оправданы».
«Однако призывать их к порядку, призывать действовать по закону — это не считается покушением на свободу слова, давлением или цензурой! Глава нашей страны, постоянно поддерживающий представителей СМИ, подчеркнул, что „всех журналистов, которые считают правду и справедливость своей верой, я считаю активными участниками реформ, и они всегда будут под защитой президента“», — говорится в сообщении.
Кроме того, в союзе считают, что «продолжается масштабная работа, направленная на усиление обеспечения прессы и свободы слова в нашей стране, обеспечение законности в этом отношении, поддержку журналистов и блогеров во всех аспектах». В частности, поправки в Конституцию предусматривают, что воспрепятствование или вмешательство в деятельность СМИ является основанием для ответственности в соответствии с законом, и разработка Информационного кодекса «является ещё одним ярким тому примером».
«Исходя из вышеизложенного, можно сказать, что тот факт, что группа журналистов и блогеров направила обращение главе нашей страны, является доказательством того, что в нашей стране — свобода слова», — пояснили в организации.
Напомним, за воспрепятствование законной деятельности журналистов предлагалось ввести административную ответственность ещё в августе 2019 года, но эта норма не была принята. Бывший депутат Расул Кушербаев отмечал, что против этого выступали силовые ведомства.
В феврале 2021 года в Уголовный кодекс вновь было предложено включить ответственность за воспрепятствование законной деятельности журналиста. Под этим подразумевалось использование служебного положения для применения насилия или угрозы применения насилия в отношении журналиста или его близких родственников с целью заставить его или ее распространять или не распространять какую-либо информацию. Эта норма также не была принята.