Toshkentdagi shahar va tumanlar budjetlaridan moliyalashtiriladigan 1063 ta tashkilotga (bolalar bog‘chasi, maktab, shifoxona, budjet tashkilotlari) quyosh batareyalarini o‘rnatish uchun 390 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ yo‘naltirish rejalashtirilmoqda. Bu xalq deputatlari poytaxt kengashining 20 fevraldagi qarorida nazarda tutilgan.
Shuningdek, ushbu maqsadlar uchun respublika budjetidan poytaxtga ajratilgan ssuda hisobidan 11 ta tuman hokimligiga 7,46 mlrd so‘m, 13 ta tuman va shahar prokuraturasiga 6,98 mlrd so‘m, 16 ta ichki ishlar bo‘limiga 11,16 mlrd so‘m mablag‘ ajratiladi. Jami 40 ta tashkilotga 25,6 mlrd so‘m reja qilingan.
Ushbu xarajatlar Toshkent shahri mahalliy budjetining 2023−2024 yillarda shakllangan qo‘shimcha mablag‘lari hisobidan bosqichma-bosqich qoplanishi ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkentdagi 584 ta mahallaning har biriga O‘zbekiston tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 1 mlrd so‘mdan mablag‘ ajratishni tasdiqlagandi. Mablag‘lar infratuzilmani rivojlantirish va qattiq sovuqdan zarar ko‘rgan muhandislik-kommunikatsiya obyektlarini ta’mirlashga yo‘naltirilishi aytilgan.
Prezident 16 fevral kuni 2023 yilda qayta tiklanuvchi energiya manbalari va energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish to‘g‘risidagi qarorni imzolagan. Hujjatda 1 maydan boshlab foydalanishga topshirilayotgan ko‘p qavatli turar joy binolari tomining bo‘sh qismining kamida 50 foiziga quyosh batareyalarini o‘rnatish talabi joriy etilgan.

В Ташкенте на установку солнечных панелей в 1063 организациях, финансируемых из бюджетов города и районов (детские сады, школы, больницы, бюджетные организации), планируется направить 390 млрд сумов. Это предусмотрено решением столичного кенгаша народных депутатов от 20 февраля.
Кроме того, за счёт ссуды, выделяемой на эти цели из республиканского бюджета в столичный, 11 районным хокимиятам будет предоставлено 7,46 млрд сумов, 13 органам прокуратуры районов и города — 6,98 млрд сумов, 16 отделам внутренних дел и ГУВД — 11,16 млрд сумов. Всего 40 организаций получат 25,6 млрд сумов.
Указанные расходы планируется поэтапно покрыть за счёт дополнительных источников доходов местного бюджета Ташкента в 2023—2024 годах.
8 февраля президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев сообщил, что на внедрение возобновляемых источников энергии в Ташкенте планируется направить 1 млрд долларов. В частности, на зданиях многоэтажных жилых домов, объектов социальной сферы, государственных органов и частных предприятий, территории промышленных зон, автопарковок и крупных водных сооружений будут установлены солнечные панели.
16 февраля президент подписал постановление об ускорении внедрения возобновляемых источников энергии и энергосберегающих технологий в 2023 году. Документ вводит с 1 мая требование установки солнечных панелей на не менее 50% свободной части крыши сдаваемых в эксплуатацию многоэтажных жилых домов.