Toshkentda yiliga 700 ming tonna chiqindi hosil bo‘lishi bilan, bugungi kunda bor-yo‘g‘i 18 foizi qayta ishlanmoqda. Bu haqda chorshanba kuni prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tgan yig‘ilishda ma’lum qildindi.
Bundan tashqari, chiqindilarni saralab yig‘ish bo‘yicha qilinayotgan ishlar ham mutlaqo qoniqarsizligi ta’kidlandi.
«Maxsustrans» faoliyatini isloh qilish, uning moliyaviy ahvolini yaxshilash zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Mutasaddilarga shahar chiqindisini qayta ishlashni kamida 50 foizga yetkazish vazifasi qo‘yildi. Yig‘ilish yakunida shahar rahbariyati va tumanlar hokimlarining hisoboti tinglandi.
Prezident 2020 yil dekabr oyida Toshkentda chiqindilarni alohida yig‘ish tizimini joriy etish to‘g‘risidagi qarorni imzolagan edi. 2021 yildan boshlab 24 ta mahallada alohida yig‘im boshlanishi, 2023 yildan esa butun poytaxt bo‘ylab qo‘llanilishi rejalashtirilgan edi.
Bunga qadar ham poytaxtda chiqindilarni alohida yig‘ish yo‘lini yo‘lga qo‘yishga urinishlar bo‘lgan, biroq rejalar bajarilmagan.
Prezident bir yil muqaddam o‘tkazilgan yig‘ilishda mamlakatda maishiy chiqindilarni yig‘ish xizmatlari qamrovini 95 foizga, ularni qayta ishlash hajmini 40 foizga yetkazish bo‘yicha topshiriq bergan edi.
Mamlakatdagi 197 ta chiqindi poligonining birortasi ham sanitariya-ekologik talablarga javob bermaydi, 24 ta chiqindixona to‘lgan, deyilgandi o‘shanda.

В Ташкенте перерабатывается только 18% отходов, ежегодный объём которых составляет 700 тысяч тонн. Об этом говорилось на совещании, которое в среду провёл президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Глава государства назвал «совершенно неудовлетворительными» работы по раздельному сбору мусора.
Он заявил о необходимости реформирования предприятия «Махсустранс», занимающегося вывозом отходов, и улучшения его финансового состояния.
Шавкат Мирзиёев поручил ответственным лицам довести уровень переработки отходов в столице минимум до 50%.
В декабре 2020 года президент подписал постановление о внедрении раздельного сбора отходов в Ташкенте. С 2021 года раздельный сбор должны были начать в 24 махаллях, а с 2023 года его планировалось распространить на всю столицу.
До этого также предпринимались попытки внедрить раздельный сбор мусора в столице, но планы так и не были доведены до конца.
Год назад на совещании президент поручал увеличить охват услугами по сбору бытовых отходов в стране до 95% и довести объём их переработки до 40%.
В стране ни один из 197 полигонов отходов не отвечает санитарно-экологическим требованиям, 24 полигона заполнены, отмечалось тогда.