O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi «Gazeta.uz»ning «Kasaba uyushmalari federatsiyasiga davlat budjetidan 150 milliard so‘m ajratilishi mumkin. Bu qanchalik qonuniy?» sarlavhali materialiga munosabat bildirdi. Ushbu savolli masalaga federatsiyaning yuridik bo‘limi boshlig‘i aniqlik kiritdi. Javobni quyida to‘liq holda e’lon qilamiz.
O‘zbekiston Respublikasi «Kasaba uyushmalari to‘g‘risida»gi qonunning 13-moddasiga ko‘ra, davlat kasaba uyushmalari faoliyatini subsidiyalar, grantlar va ijtimoiy buyurtmalar shaklida, shuningdek, qonun hujjatlariga muvofiq boshqa ko‘rinishlarda ham qo‘llab-quvvatlashi mumkin.
Maqolada «Kasaba uyushmalari to‘g‘risida»gi qonun 25-moddasining kasaba uyushmalari mulkining shakllanish manbalariga bag‘ishlangan normasi keltirib o‘tilgan. Qonunlar, umuman olganda, har qanday huquqiy hujjatlar kabi to‘liq o‘rganilib, ko‘rib chiqilishi kerak.
Yuqorida ta’kidlanganidek, davlat kasaba uyushmalari faoliyatini subsidiyalar, grantlar va ijtimoiy buyurtmalar shaklida qo‘llab-quvvatlashi mumkin. Shuningdek, davlat kasaba uyushmalari faoliyatini qonunchilikka muvofiq boshqa tarzda ham qo‘llab-quvvatlashi mumkin. Maqolada ajratilgani aytib o‘tilgan mablag‘lar ijtimoiy buyurtma sifatida maqsadli mablag‘lar hisoblanadi.
Tashkilotning 2020 yil 11 noyabrdagi nizomiga ko‘ra, Kasaba uyushmalari o‘z faoliyatida, shu jumladan, moliyaviy faoliyatida davlat hokimiyati va boshqaruvi organlaridan mustaqildir, ular oldida hisobdor emas hamda ular tomonidan nazorat qilinmaydi, bundan qonunda nazarda tutilgan hollar mustasno.
Material muallifi bu yerda ham hujjat bilan to‘liq tanishmagan. Nizomning keltirilgan normasi bu bilan tugamaydi, unda «qonun hujjatlarida nazarda tutilgan hollar bundan mustasno» degan qism bor. Bu Kasaba uyushmalari federatsiyasi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan hollarda davlat organlari oldida hisobdor ekanini anglatadi.
Ta’kidlash joizki, kasaba uyushmalari yoki kasaba uyushmalari tomonidan tashkil etilgan tuzilmalarni davlat tomonidan moliyalashtirish ko‘plab mamlakatlarda odatiy hol sanaladi.
Quyida bir nechta misollar:
Fransiya
Kasaba uyushmalariga ajratilgan davlat subsidiyalari 2000 yilda «600 million frankdan kam bo‘lmagan miqdorda» etib belgilangan. Ushbu davlat subsidiyalari kasaba uyushmalarining ayrim faoliyatini moliyalashtirish uchun ishlatiladi. Bunga saylangan mansabdorlar uchun o‘quv treninglari yoki kasaba uyushmalari treninglarini misol qilib keltirish mumkin. 2000 yilda ushbu jarayon xarajatlari 213 million frankni tashkil etgan. Bu mehnat subsidiyalari bo‘lib, fransuz kasaba uyushmalari harakatining kelib chiqishidagi tarixiy element hisoblanadi.
Amerika Kasaba uyushmalari markazi tashkil etgan Birdamlik markazi (Solidarity Center) AQSh federal hukumati tomonidan (96 foizdan ortiq), asosan, AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) va Milliy demokratiya jamg‘armasi hisobidan moliyalashtiriladi.
1989 yil may oyida Yaponiya kasaba uyushmalari konfederatsiyasi tomonidan xalqaro mehnat almashinuvi va hamkorlikni rivojlantirishga yordam beruvchi tashkilot sifatida tashkil etilgan Yaponiya Xalqaro mehnat fondi (JILAF) hukumat tomonidan moliyalashtirib kelinadi.

Федерация профсоюзов Узбекистана 28 декабря отреагировала на материал «Газеты.uz» «Федерации профсоюзов могут выделить 150 млрд сумов из госбюджета. Насколько это законно?» Заведующий юридическим отделом Федерации профсоюзов Хамидулла Премкулов отвечает на поставленный в материале вопрос. Публикуем ответ полностью.
Согласно статье 13 закона Республики Узбекистан «О профессиональных союзах» государство может оказывать поддержку деятельности профсоюзов в форме субсидий, грантов и социальных заказов.
Государство может оказывать и иную поддержку деятельности профсоюзов в соответствии с законодательством.
В статье приводится норма статьи 25 закона «О профессиональных союзах», в которой речь идёт об источниках формирования имущества профсоюзов.
Законы, как и любые юридические документы вообще, следует читать полностью.
Как выше отмечено, государство может оказывать поддержку деятельности профсоюзов в форме субсидий, грантов и социальных заказов и иную поддержку деятельности профсоюзов в соответствии с законодательством.
Выделяемые средства, упомянутые в статье, являются целевыми средствами, как социальный заказ.
Относительно того, что «согласно уставу организации от 11 ноября 2020 года, по своему статусу федерация является негосударственной некоммерческой организацией, независимой в своей деятельности, в том числе финансовой деятельности, от органов государственной власти и управления, не подотчётна и не подконтрольна им».
Автор и тут документ читает не полностью. Приведённая норма устава этим не заканчивается, в продолжении сказано «кроме случаев, предусмотренных законодательством». Значит, Федерация профсоюзов Узбекистана в предусмотренных законодательством случаях подотчётна государственным органам.
Следует отметить, что финансирование правительствами профсоюзов или структур, учреждённых профсоюзами, является обычной практикой во многих странах.
Вот лишь некоторые примеры:
Государственные субсидии профсоюзам оценивались в 2000 году в «не менее 600 миллионов франков». Эти государственные субсидии направлены на финансирование определённой деятельности профсоюзов. Например, обучение выборных должностных лиц или профсоюзное обучение, которое в 2000 году составило 213 млн франков.
Местные власти также могут выделять прямые субсидии местным союзам профсоюзов или предоставлять помещения бесплатно, как правило, это трудовые субсидии, исторический элемент истоков французского профсоюзного движения.
Финансовые ассигнования выплачиваются за управление совместными органами (Social Security, Unédic). Часть, называемая «прецизией», также берётся из средств, собранных для профессионального обучения (40 млн евро в год, разделённых поровну между работодателями и профсоюзами), эта часть является целевым финансированием, которое должно декларироваться ежегодно.
Профсоюзы имеют право взыскать 1,5%, или 100 млн евро, оплачивать своим постоянным сотрудникам управленческие расходы и, проводя определённое обучение, также получают оплату таким образом.
Финансирование профсоюзов осуществляется за счёт:
• 2% от заработной платы членов профсоюза, которые перечисляют предприятия;
• 0,5% месячной зарплаты — членских профсоюзных взносов;
• благотворительных взносов, в том числе и от государства;
• доходов от созданных профсоюзом предприятий: турфирм, гостиниц и т. д.
Центр солидарности — Solidarity Center, учреждённый американским профцентром АФТ-КПП (Американская федерация труда — Конгресс производственных профсоюзов — ред.), более чем на 96% финансируется от федерального правительства США, в основном за счёт помощи США в области международного развития (USAID) и Национального фонда демократии.
Японский международный фонд труда (JILAF), основанный японским профцентром РЕНГО (Японской конфедерацией профсоюзов) в мае 1989 года как организация, содействующая международному обмену и сотрудничеству в сфере труда, финансируется правительством Японии.