Davlat xavfsizlik xizmati Samarqand viloyati boshqarmasi hamda viloyat IIB xodimlari hamkorlikda tezkor tadbir o‘tkazilgan.
Unda Payariq tumanida yashovchi, 1992 yilda tug‘ilgan I.N. mahalliy fuqaroni soxta hujjatlar asosida Turkiya va Yaponiya orqali AQShga yuborish evaziga 40 000 dollari talab qilib, dastlabki hujjatlarni tayyorlash uchun kelishilgan puldan 10 000 AQSh dollari va uning xorijiy pasportini talab qilib olayotgan vaqtda qo‘lga olindi.
Fuqaro I.N. ushbu jinoyatni 1994 yilda tug‘ilgan tanishi, Toyloq tumanida yashovchi U.A. bilan til biriktirgan holda amalga oshirayotganligini ma’lum qildi.
Ushbu shaxslarga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Samarqand viloyatida fuqarolarni AQShga noqonuniy yo‘llar bilan jo‘natishga urinish bo‘yicha bir qancha holatlar qayd etilgan edi.
Xususan, aprelda AQShda yashovchi sherigi bilan Samarqandda yashovchi fuqaroni 40 ming dollar evaziga Turkiya va Lotin Amerikasi davlatlari orqali AQShga yuborishni va’da qilgan shaxs qo‘lga олинган.
Yanvarda uch nafar fuqaroni 60 ming dollar evaziga Meksika orqali AQShga jo‘natishga va’da qilgan erkak ushlangan.
2021 yil dekabr oyida esa Davlat xavfsizlik xizmati va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari ikki samarqandlikka AQShga yuborishga va’da berib, har biridan 30 ming dollardan talab qilgan shaxslarni qo‘lga olgan.

В Самаркандской области задержаны двое мужчин, обещавших жителю Пайарыкского района отправить его в США через Турцию и Японию по поддельным документам за 40 тысяч долларов.
Оперативное мероприятие было проведено сотрудниками областного управления Службы государственной безопасности Узбекистана и УВД Самаркандской области. Как сообщила пресс-служба УВД, 30-летнего жителя Пайарыка И. Н. задержали, когда он получал 10 тысяч долларов в качестве аванса и загранпаспорт. Был установлен его подельник — 28-летний житель Тайлакского района У. А.
Стало известно, что 30-летний И. Н., житель Пайарыкского района, вступив в сговор с 28-летним У. А., жителем Тайлакского района, пообещал местному жителю за 40 тысяч долларов отправить его в США через Турцию и Японию.
В отношении задержанных возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Узбекистана, говорится в сообщении. Статьи не уточняются, но в сообщении говорится, что это связано с торговлей людьми.
Ранее сообщалось о нескольких случаях попыток отправки жителей Самаркандской области в США незаконным путём.
В апреле был задержан мужчина, обещавший со своим подельником, проживающим в США, организовать жителю Самаркандского района выезд в США через Турцию и страны Латинской Америки за 40 тысяч долларов.
В конце января в Самарканде был задержан мужчина, пообещавший трём гражданам организовать их доставку в США через Мексику за 60 тысяч долларов.
В декабре 2021 года двое жителей Самаркандского района обещали двум жителям Самарканда организовать их выезд в США за 30 тысяч долларов с каждого.