Самарқанд вилоятида яшовчи 48 ёшли С.Д. ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига фуқаро Д.А.нинг ноқонуний хатти-ҳаракатлари тўғрисида ариза билан мурожаат қилиб, унга ва яна икки фуқаро У.Н. ва Д. Ф.га ҳақ эвазига Мексика орқали АҚШга ўтишни ташкил этишга ваъда берганини маълум қилди. Бу ҳақда ИИВ ҳузуридаги Тергов департаменти матбуот хизмати хабар берди.
Мурожаатчининг сўзларига кўра, Д. А. ўз хизмати учун 60 минг доллар — ҳар биридан 20 минг доллардан сўраган.
Самарқанд вилояти ИИБ ва Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан 24 январь куни ўтказилган тезкор тадбир давомида фуқаро Д.А. Самарқанд шаҳридаги «Зилол Бахт» меҳмонхонаси ёнида аризачидан 60 минг доллар олаётган вақтида ушланган.
Қўлга олинган шахсга нисбатан Ўзбекистон ЖКнинг 168-моддаси 4-қисми «а» банди (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, декабрь охирида икки самарқандликка АҚШга юборишга ваъда бериб, ҳар биридан 30 минг доллардан талаб қилган шахслар ушлангани хабар қилинган эди.

Житель Самаркандского района, 48-летний С. Д., обратился в правоохранительные органы с заявлением о противоправных действиях гражданина Д. А., который обещал ему и ещё двоим гражданам У. Н. и Д. Ф. организовать переход на территорию США через Мексику за плату. Об этом сообщила пресс-служба Следственного департамента при МВД.
По словам заявителя, Д. А. требовал за свою услугу 60 тысяч долларов — по 20 тысяч с каждого.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого 24 января сотрудниками Самаркандского областного управления внутренних дел и Службы государственной безопасности, гражданин Д.А. был задержан возле гостиницы «Зилол Бахт» в Самарканде при получении от заявителя 60 тысяч долларов.
В отношении задержанного возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса Узбекистана (мошенничество), ведется следствие.