Ukraina tashqi ishlar vaziri Dmitriy Kuleba 7 sentabr kuni Markaziy Osiyo davlatlari ommaviy axborot vositalari jurnalistlari bilan onlayn uchrashuvda o‘z mamlakatining O‘zbekiston bilan munosabatlariga to‘xtalib o‘tdi.
«2021 yil biz uchun O‘zbekiston bilan munosabatlarda ancha samarali bo‘ldi. Men endigina vazir bo‘lganimda aynan Markaziy Osiyo davlatlariga alohida diqqat qaratmoqchi ekanligimni aytgandim. 2021 yilda esa biz tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida maslahatlashuvlar o‘tkazdik, parlamentlararo do‘stlik guruhini to‘pladik», — deb eslaydi u.
«Aslida, Rossiya sizning mamlakatlaringizdan bizga va Ukrainadan [sizga] tranzitni taqiqlagani sababli munosabatlarimizga jiddiy darz ketdi. Bu iqtisodiyotga qattiq zarba berdi. Ammo, shunga qaramay, biz bu munosabatlarni ham siyosiy, ham iqtisodiy jihatdan jonlantirish uchun bor kuchimiz bilan harakat qildik», — dedi Dmitriy Kuleba.
«Men O‘zbekistonga tashrif buyurishni chin dildan xohlayman, mamlakatingiz tarixiga, uning o‘zagidan hayratga qoyil qolaman, chunki [uning] xalqi tarixning juda dahshatli davrlarini boshidan kechirgan. Biz hammamiz boshimizdan o‘tkazdik, hammamiz bir Sovet Ittifoqi tarkibida edik va ular imkon qadar milliy o‘zligimizni o‘chirishga harakat qilishdi, lekin qarshilik qildik», — dedi Ukraina TIV rahbari.
«Shuning uchun biz hozir ham, hatto hozirgi sharoitda ham munosabatlarni iloji boricha rivojlantirishga tayyormiz, chunki urush, bu — urush, lekin hayot to‘xtab qolgani yo‘q va biz oldinga siljishimiz kerak, hatto hozirgi voqelikda ham birgalikda nimalar qila olishinimiz mumkinligini izlashimiz kerak. Shuning uchun biz [barcha kelishuvlar] kuchda qolishi va rivojlanishi, yangi shartnomalar tuzib, ularni amalga oshirish tarafdorimiz. Biz o‘zbek biznesi bilan juda yaxshi aloqadamiz, O‘zbekiston hukumati bilan muloqot bor», — dedi Dmitriy Kuleba.
Jurnalistlarni Ukrainaning Markaziy Osiyo davlatlarining urush borasidagi tiyilib turish pozitsiyasiga qanday qaraydi, degan savol qiziqtirdi va bu savol turli talqinlarda bir necha bor berildi.
«Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushi bo‘yicha O‘zbekiston va boshqa Markaziy Osiyo davlatlarining tutgan pozitsiyasiga kelsak, men bu savolga qisman javob berganman, biroq faqat bitta narsani qo‘shaman. Qarang: barchangiz, barchangizning davlatlaringiz bizning g‘alabamizdan manfaatdor bo‘lishingiz kerak. Chunki agar biz yutqazsak, ustingizga bostirib borishadi», — dedi Ukraina Tashqi ishlar vazirligi rahbari.
«Agarda Rossiya Ukrainada qilganlarimiz uchun jazosiz qolgan va natijaga erishdik deb o‘ylasa, bunday vaziyatda, bunday eyforiyada endi uch karra, balki 10 karra kuchliroq jur’at bilan Markaziy Osiyo davlatlariga bosim o‘tkazishini tushunib turibsizku, axir. Rahbarlaringiz, hukumatingiz, menimcha, buni tushunishadi», — deya qo‘shimcha qildi u.
«Biz hali ham o‘ta tiyilshan [pozitsiyani] ko‘rmoqdamiz. U do‘stona emas. Biz mamlakatlaringizda Ukrainaga nisbatan yaxshi va samimiy munosabatni his qilyapmiz. Lekin biz sizni tiyib turgan ba’zi omillar borligini tushunamiz. Bu omil, bu Rossiya bilan munosabatlar va Rossiyaning sizning ichki siyosatingizga ta’sir qilish qobiliyati deb ataladi. Xullas, bu omillar nima bo‘lishidan qat’i nazar, agar biz mag‘lub bo‘lsak, keyingisi siz bo‘lishingizni hamma tushunishini istayman. Ular hammani bo‘g‘ib qo‘yishadi, chunki ular bizni sun’iy shakllanish deb bilganlaridek, sizni ham sun’iy shakllanish deb bilishadi. Bu shafqatsiz haqiqat», dedi vazir.
«O‘ylaymanki, dono hukmdor o‘zini muvaffaqiyatidan manfaatdor bo‘lgan davlatga yordam berishning har doim u yoki bu yo‘lini topishi kerak, chunki u bu mamlakatning muvaffaqiyati, boshqa narsalar qatori, o‘z mamlakati xavfsizligining kafolati ekanligini tushunadi», deya qo‘shimcha qildi Dmitriy Kuleba.
Tashqi ishlar vaziri, shuningdek, Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Markaziy Osiyo davlatlarining barcha yetakchilari bilan muloqot qilishga tayyorligini aytdi. Hozircha faqat Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Tokayev bilan suhbat bo‘lgan.
Ukraina Markaziy Osiyo davlatlaridan mamlakatni qayta tiklashda yordam kutadimi degan savolga javob berar ekan, tashqi ishlar vaziri o‘zga mamlakatlarga ko‘chib o‘tishga majbur bo‘lgan 7 mln kishidan ko‘pchiligining qaytishi kutilayotganiga qaramasdan, urushdan keyin inson kapitaliga bo‘lgan ehtiyoj «aqldan ozdirar darajada» yuqori bo‘lishini ta’kidladi.
«Shuning uchun, albatta, agar mamlakatlaringiz fuqarolari, mamlakatlaringiz kompaniyalari Ukrainaga kelishni, uni tiklashda yordam berishni, pul ishlashni istasa, biz ulardan faqat xursand bo‘lamiz. Rossiyadan farqli o‘laroq, biz shovinist emasmiz, antisemit va ksenofob emasmiz, shuning uchun biz boshqa xalqlar, boshqa davlatlar xalqlari vakillaridan doimo mamnunmiz. Biz erkinlik makonini, muvaffaqiyatli mamlakat qurmoqdamiz, buning uchun millat muhim emas. Shuning uchun biz baxtli bo‘lamiz», — dedi u.
Shu bilan birga, Dmitriy Kuleba Ukraina mehnat migratsiyasi bilan bog‘liq barcha muammo va qiyinchiliklar, masalan, oilalar buzilishi va boshqa ijtimoiy oqibatlar bilan yaxshi tanishligini ta’kidladi, chunki ko‘p odamlar ilgari ishlash uchun mamlakatni tark etgan.
«Shuning uchun, eng avvalo mamlakatlaringizga muvaffaqiyatlar tilaymiz, hammasi yaxshi bo‘lsin, kuchli, iqtisodiy rivojlangan bo‘laylik, odamlar o‘z uylarida bo‘lsinlar, xalqlarimiz mustahkamlansin, xorijga ketayotgan odamlarini yo‘qotmasin», — dedi vazir.

Министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба в ходе онлайн-встречи с журналистами из медиа стран Центральной Азии, прошедшей 7 сентября, остановился на отношениях его страны с Узбекистаном.
«Для нас 2021 год был достаточно плодотворный в отношениях с Узбекистаном. Я в начале говорил, что когда я стал министром, я хотел сделать акцент именно на странах Центральной Азии. И вот в 2021 году мы провели консультации между министерствами иностранных дел, собрали межпарламентскую группы дружбы», — напомнил он.
«Наши отношения сильно подкосил, по сути, запрет России на транзит из ваших стран к нам и из Украины [к вам]. Это сильно ударило по экономике. Но, тем не менее, мы пытались всеми силами оживить эти отношения и политически, и экономически», — заявил Дмитрий Кулеба.
«Я искренне очень хочу побывать в Узбекистане, восхищаюсь историей вашей страны и её стержнем, потому что [её] народ прошёл через очень страшные периоды истории. Все мы с вами прошли, все были в одном Советском союзе и нашу национальную идентичность пытались максимально стереть, но [мы] устояли», — сказал глава украинского МИДа.
«Поэтому мы готовы и сейчас, даже в нынешних условиях, максимально развивать отношения, потому что война войной, но жизнь никто не отменял, и надо двигаться вперед и даже в нынешней реальности искать, что мы можем совместно сделать. Поэтому мы за то, чтобы [все соглашения] остались в силе и развивались, и чтобы мы заключали новые соглашения и реализовывали. У нас очень хороший контакт с узбекским бизнесом, есть диалог с узбекским правительством», — заявил Дмитрий Кулеба.
Журналистов интересовал вопрос, как Украина относится к сдержанным позициям центральноазиатских стран относительно войны, этот вопрос в различных интерпретациях был задан несколько раз.
«Что касается позиции, которую занимает Узбекистан и другие страны Центральной Азии по отношению к войне России против Украине, я уже частично ответил на этот вопрос, но добавлю только одну вещь. Смотрите: вы все должны быть на самом деле заинтересованы в нашей победе, все ваши страны. Потому что если мы проиграем, то по вам пройдут катком», — сказал глава МИД Украины.
«Вы же понимаете, в каком состоянии, в какой эйфории будет Россия, если она будет думать: если нам такое сошло с рук, как мы сделали в Украине, и мы достигли результата, то теперь не то что с тройными [усилиями], а в 10 раз сильнее они будут давить на страны Центральной Азии. Ваши лидеры, ваше правительство, я думаю, это понимают», — добавил он.
«Мы всё ещё видим крайне сдержанную [позицию]. Она не недружественная. Мы чувствуем хорошее отношение, искреннее к Украине в ваших странах. Но мы понимаем, что как бы есть факторы, которые вас сдерживают. Этот фактор, это называется отношения с Россией и способность России влиять на вашу внутреннюю политику. Так вот, какими бы ни были эти факторы, я хочу, чтобы все поняли: если мы проиграем, то вы будете следующие. Они будут душить всех, потому что точно так же, как нас они считают искусственными образованиями, они и вас считают искусственными образованиями. Такова суровая правда», — считает министр.
«Я думаю, что мудрый правитель должен всегда находить тот или иной способ помочь той стране, в успехе которой он заинтересован, потому что он понимает, что успех этой страны — это в том числе гарантия безопасности его страны», — добавил Дмитрий Кулеба.
Министр иностранных дел также заявил, что президент Украины Владимир Зеленский готов разговаривать со всеми лидерами стран Центральной Азии. Пока состоялся разговор только с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым.
Отвечая на вопрос о том, ожидает ли Украина помощи в восстановлении страны от стран Центральной Азии, министр иностранных дел согласился, что в связи с вынужденным перемещением 7 миллионов жителей страны в другие государства после войны, несмотря на ожидаемое возвращение большинства из них, потребность в людском капитале будет «безумная».
«Поэтому, конечно, если граждане ваших стран, компании ваших стран захотят приехать в Украину, помочь в её восстановлении, заработать денег, мы им будем только рады. В отличие от России мы не шовинисты, не антисемиты и не ксенофобы, поэтому мы всегда рады представителям других наций, народов других государств. Мы строим пространство свободы, успешную страну, для этого национальность не имеет значения. Поэтому будем рады», — сказал он.
При этом Дмитрий Кулеба отметил, что Украине знакомы все проблемы и сложности, связанные с трудовой миграцией, такие как разрушенные семьи и другие социальные последствия, поскольку из страны и прежде многие уезжали на заработки.
«Поэтому, прежде всего, успеха вашим странам, чтобы всё было хорошо, чтобы мы были сильные, экономически развитые, люди были дома и наши народы укреплялись, а не теряли людей, которые уезжают за границу», — сказал министр.