Qozog‘iston Milliy xavfsizlik qo‘mitasi matbuot xizmati O‘zbekiston bilan chegaradagi bitta nazorat-o‘tkazish punkti ishi vaqtinchalik to‘xtatilganini ma’lum qildi, deb yozmoqda Tengrinews.kz.
«O‘zbek hamkorlardan olingan ma’lumotlarga ko‘ra, 2022 yil 1 iyuldan boshlab axborot tizimidagi nosozliklar tufayli O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi „Daut-ota“ (Qoraqalpog‘istonning Qo‘ng‘irot tumani — tahr.) — „Tajen“ (Qozog‘istonning Mang‘istau viloyati Beyneu tumani — tahr.) (avtomobil) nazorat-o‘tkazish punkti odamlar, transport vositalari va yuklar o‘tishi uchun vaqtincha to‘xtatildi», — deyiladi Qozog‘iston MXQ xabarida.
«Xuddi shu ma’lumotlarga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston — Beyneu yo‘nalishi bo‘ylab temir yo‘l qatnovini to‘xtatish ham rejalashtirilmoqda», — deyiladi xabarda.
Nazorat-nazorat punktlari ishining tiklanishi qo‘shimcha ravishda e’lon qilinadi, deya ta’kidladi Qozog‘iston MXQ. Ushbu nuqtalarda chegarani kesib o‘tmoqchi bo‘lgan fuqarolarga o‘z yo‘nalishlarini qayta rejalashtirish tavsiya etiladi.

Пресс-служба Комитета национальной безопасности Казахстана сообщила о временной приостановке работы одного пункта пропуска границе с Узбекистаном, пишет Tengrinews.kz.
«В соответствии с поступившей от узбекских партнёров информацией с 1 июля 2022 года, в связи с выходом из строя информационной системы временно прекращён пропуск лиц, транспортных средств и грузов в пункте пропуска „Даут-ата“ (Кунградский район Каракалпакстана — ред.) — „Тажен“ (Бейнеуский район Мангистауской области Казахстана — ред.) (автомобильный) между Узбекистаном и Казахстаном», — говорится в сообщении КНБ Казахстана.
«По этой же информации планируется приостановка железнодорожного сообщения по маршруту „Каракалпакия — Бейнеу“», — отмечается в сообщении.
О возобновлении работы пунктов пропуска будет сообщено дополнительно, отметили в КНБ Казахстана. Гражданам, намеревавшимся пересекать границу в этих пунктах, рекомендовано планировать свои маршруты.