Yevropa Ittifoqi Rossiyadan oltin olib kirishni taqiqlashni muhokama qilishga tayyor. Bu haqda Yevroittifoq prezidenti Sharl Mishel Bavariyaning Elmau qasrida bo‘lib o‘tgan G7 sammiti doirasidagi matbuot anjumanida ma’lum qildi, deb yozadi RBK.
«Biz ko‘rib chiqishga, o‘rganishga tayyormiz. Iqtisodiyotimizga qandaydir zarar yetkazmasdan Rossiya iqtisodini nishonga olish mumkinmi yoki yo‘qligini ko‘ramiz», — dedi Mishel.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu vazifa Yevropa davlatlari uchun umumiy bo‘lib, u Rossiya hukumati va harbiy operatsiyalarni moliyalashtirishga zarba berishga mo‘ljallangan. Sharl Mishelning ta’kidlashicha, Yevropa Ittifoqi sanksiyalarni Yevropa va uning hamkorlari iqtisodiga zarar yetkazmasligi uchun «moslashtirish va aniqlashtirish»ga harakat qilmoqda.
Avvalroq, 26 iyun kuni AQSh prezidenti Jo Bayden va Buyuk Britaniya bosh vaziri Boris Jonson Rossiya oltinini import qilishni taqiqlashini ma’lum qilgan edi. Britaniya hukumati so‘nggi oylarda ushbu qimmatbaho metalga G‘arb sanksiyalarining moliyaviy oqibatlaridan qochish uchun oltin quymalarini sotib olishga shoshilayotgan rossiyalik «oligarxlar» orasida talab borligini ta’kidladi.
«Bugun biz e’lon qilgan choralar rossiyalik oligarxlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri zarba beradi va Putinning urush mashinasining markaziga zarba beradi. [Vladimir] Putin kamayib borayotgan resurslarini bu bema’ni va vahshiy urushga behuda sarflamoqda», — dedi Boris Jonson.
Taqiq yangi metall qazib olish uchun tatbiq etiladi, u ilgari Rossiyadan eksport qilingan oltinga ta’sir qilmaydi. Londonning ishontirishicha, chora-tadbirlar kiritilgunga qadar qonuniy ravishda sotib olingan Rossiya oltiniga nisbatan sanksiyalarni kengaytirish rejalashtirilmagan.
Rossiya dunyodagi eng yirik oltin eksportchilaridan biridir. RF Moliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya oltin qazib oluvchi kompaniyalar o‘tgan yili 346,4 tonna oltin ishlab chiqargan. RBKning «FTS» statistik ma’lumotlariga tayanib ma’lum qilishicha, qazib olingan metallning katta qismi (302,2 tonna, qariyb 87%) xorijga yetkazib berilgan, bu esa 17,4 mlrd dollar daromad keltirgan.
Ukrainada urush boshlanganidan beri oltin kotirovkalari unsiya uchun 2050 dollargacha ko‘tarildi va so‘nggi oylarda qimmatbaho metall 1800−1850 dollar atrofida sotilmoqda. Rossiyadan oltin importini cheklash narxlarning oshishiga olib kelishi mumkin.
2021 yilda O‘zbekiston xorijga 4,1 mlrd dollarlik oltin sotdi, bu mamlakat umumiy eksportining 24,7 foizini tashkil etadi. Yanvar-mart oylarida oltin eksporti, asosan MDHdan tashqari davlatlarga, 2,9 mlrd dollarni tashkil etdi. Bu davrda jami eksportning 51,5 foizi oltinga to‘g‘ri keldi.
Oltin narxining yuqoriligi O‘zbekiston uchun foydali. XVJ buning natijasida O‘zbekiston pandemiya davrini nisbatan xavfsiz tarzda yengib o‘tganini ta’kidladi.

Европейский совет готов обсудить запрет импорта золота российского происхождения. Об этом заявил председатель Евросовета Шарль Мишель на пресс-конференции во время саммита G7 в баварском замке Эльмау, сообщает РБК.
«Мы готовы смотреть, изучать. Смотреть, возможно ли нацелиться на российскую экономику, чтобы это, в некотором роде, не навредило нашей экономике», — сказал Мишель.
По его словам, задача является общей для европейских стран, она призвана ударить по российским властям и по финансированию военных действий. Шарль Мишель отметил, что ЕС прилагает усилия для «адаптирования и уточнения» санкций, чтобы они не навредили экономике Европы и её партнёров.
Ранее, 26 июня, о введении запрета на импорт российского золота сообщили президент США Джо Байден и премьер-министр Великобритании Борис Джонсон. В британском правительстве указали, что в последние месяцы этот драгметалл пользуется спросом среди российских «олигархов», которые спешат скупать золотые слитки, пытаясь избежать финансовых последствий западных санкций.
«Меры, которые мы объявили сегодня, нанесут прямой удар по российским олигархам и поразят самое сердце путинской военной машины. [Владимир] Путин растрачивает свои истощающиеся ресурсы на эту бессмысленную и варварскую войну», — заявил Борис Джонсон.
Запрет будет распространён на новую добычу металла, он не коснется золота, которое прежде экспортировалось из России. В Лондоне заверили в отсутствии планов по расширению санкций против российского золота, приобретённого законным образом до введения мер.
Россия является одним из крупнейших мировых экспортеров золота. Согласно данным Минфина РФ, российские золотодобывающие компании в прошлом году произвели 346,4 тонны золота. Как пишет РБК со ссылкой на статистику ФТС, большинство добытого металла (302,2 тонны, около 87%) было поставлено за границу, что принесло 17,4 млрд долларов.
С момента начала войны в Украине котировки золота поднимались до 2050 долларов за унцию, а последние месяцы драгметалл торгуется в районе 1800−1850 долларов. Ограничение импорта золота из России могут привести к росту цен.
В 2021 году Узбекистан продал за границу золота на сумму 4,1 млрд долларов, что составляет 24,7% всего экспорта страны. В январе-марте продажа экспорт золота составил 2,9 млрд долларов, в основном — в страны дальнего зарубежья. На долю золота в этот период пришлось 51,5% общего экспорта.
Высокие цены на золото выгодны для Узбекистана. В МВФ отмечали, что благодаря этому Узбекистан относительно благополучно преодолел период пандемии.