Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturi O‘zbekiston Respublikasi Senati bilan hamkorlikda ayollarning huquq va erkinliklarini oshirish, gender tengligi, ayollarning yetakchilik mahoratini oshirish, erkaklar va ayollar o‘rtasidagi tenglik haqida jamoatchilikni xabardor qilish, keng jamoatchilikni xabardor qilish maqsadida «O‘zbekiston yetakchi ayollar muloqoti» o‘z ishini boshladi, deya xabar qildi BMTTD matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga.
Muloqot, shuningdek, mamlakatdagi gender tenglik muammolarini hal qilish uchun 14 mintaqadagi turli sohalardagi 180 dan ortiq ayollarni birlashtirishni maqsad qilgan. Asosiy maqsadlar quyidagilardan iborat:
• har bir mintaqada ayollarning tadbirkorlik, ilm-fan, axborot texnologiyalari, sport va ommaviy axborot vositalarida ishtirok etishidagi asosiy to‘siqlarni aniqlash;
• nogiron rahbar ayollarni qo‘llab-quvvatlash;
• gender asosidagi zo‘ravonlik va tengsizlikni kuchaytiruvchi gender stereotiplari va zararli ijtimoiy normalarni yo‘q qilishga hissa qo‘shish;
• har bir hududda xotin-qizlarning mavqeini barqaror yaxshilashga ko‘maklashish bo‘yicha davlat organlari uchun dasturlar, chora-tadbirlar rejalari va tavsiyalar ishlab chiqish.
Tadbirning birinchi yarmida platforma vakillari mahalliy vaziyat, mavjud muammolar va ularni hal etish yo‘llari, shuningdek, O‘zbekiston hududlarida amalga oshirilayotgan bir qancha muvaffaqiyatli loyihalar haqida umumiy ma’lumot berdi.
Kunning ikkinchi qismida ishtirokchilar guruhlarga bo‘linib yillik ish rejasini ishlab chiqdilar, har bir soha bo‘yicha takliflar bo‘yicha fikr almashdilar.
Mirjana Spolyarik Egger, BMTTDning Yevropa va MDH mintaqaviy byuro direktori o‘zining videomurojaatida «Milliy yetakchi ayollar muloqoti ayollarni qo‘llab-quvvatlash tarmog‘ini yaratish orqali ayollar ovozini kuchaytirishda muhim rol o‘ynaydi» deb ta’kidladi. ertangi kunning yosh yetakchilari kasbiy mahoratini oshirish va imkoniyatlarini kengaytirish. Ushbu muloqot barchamiz ayollar va qizlar uchun zarur bo‘lgan barqaror kelajakni yaratadi, ular birinchi o‘rinda turishi kerak.
«O‘zbekiston hozir Tanzila Narbayeva xonim timsolida juda kuchli gender lider boshchiligida gender tengligini mustahkamlashga qaratilgan islohotlarning yo‘lidan bormoqda. Ushbu muloqot ayollarning kundalik hayotiga va ularning imkoniyatlariga o‘zgarishlarolib keladi. Gender tengligi bu mamlakatda oldinga siljish uchun katta imkoniyatga ega», — dedi Ayni damda O‘zbekistonda rasmiy tashrif bilan bo‘lib turgan BMTTDning Yevropa va MDH mintaqaviy byurosi direktori o‘rinbosari Marina Volter.
Tadbir davomida xotin-qizlarga ko‘maklashish borasidagi yangicha yondashuv, g‘oya va tashabbuslar, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, innovatsiyalar, ularning siyosiy jarayonlarda faol ishtirokini ta’minlash, bu jarayonlarda yetakchi ayollarning o‘rni xususida fikr almashildi. Tadbir so‘ngida Muloqot kengashining istiqboldagi ish rejasi qabul qilindi.

Программа развития ООН совместно с Сенатом Олий Мажлиса Узбекистана запустила Национальный диалог женщин-лидеров Узбекистана для содействия расширению прав и возможностей женщин, гендерного равенства, лидерских навыков женщин, информирования общественности о равенстве между мужчинами и женщинами, а также для проведения широкого публичного обсуждения реформ в рамках Национальной стратегии гендерного равенства, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе ПРООН.
Диалог стремится объединить более 180 женщин из различных областей в 14 регионах для решения проблем гендерного равенства в стране. Основными целями являются:
- выявление основных проблем женщин в каждом регионе в предпринимательстве, науке, информационных технологиях, спорте и культуре и СМИ;
- поддержка женщин-лидеров с ограниченными возможностями;
- содействие устранению гендерных стереотипов и вредных социальных норм, ведущих к гендерному насилию и неравенству;
- разработка программ/планов действий и рекомендаций для органов государственной власти, помогающих кардинально улучшить положение женщин в каждом регионе.
Помощник администратора и директор Регионального бюро ПРООН для стран Европы и СНГ Мирьяна Сполярич Эггер в своем видеообращении отметила: «Национальный Диалог женщин-лидеров играет жизненно важную роль в усилении голоса женщин, создавая сеть поддержки молодых лидеров завтрашнего дня в развитии своих профессиональных навыков и расширении своих возможностей. Диалог создаст условия для устойчивого будущего для женщин и девочек, в котором мы все нуждаемся, и они должны быть в авангарде и могут вести за собой».
«Узбекистан сейчас находится на очень интересном пути реформ, направленных на укрепление гендерного равенства, с очень сильным гендерным лидером в лице Танзилы Нарбаевой. Диалог внесёт положительные изменения в повседневную жизнь женщин и их возможности. Гендерное равенство имеет большой шанс сделать шаг вперёд в этой стране», — заявила заместитель директора Регионального бюро ПРООН Марина Уолтер, которая пребывает в Узбекистане с официальным визитом.
В ходе мероприятия участники обменялись мнениями о новых подходах, идеях и инициативах для помощи женщинам, проводимых в стране реформах, инновациях, обеспечивающих их активное участие в политических процессах, и ведущей роли женщин в этих процессах. В завершение мероприятия был принят план работы Национального диалога.