Dushanba kuni kechqurun Bryusseldagi sammitda bo‘lib o‘tgan debatlar chog‘ida Yevropa Ittifoqi davlatlari va hukumatlari yetakchilari Rossiya neftining uchdan ikki qismiga embargo qo‘llash bo‘yicha kelishuvga erishishdi, deb xabar berdi Euronews.
Taqiq faqat dengiz orqali yuk tashishga ta’sir qiladi, quvur orqali import davom etadi.
Rossiyaga qarshi sanksiyalarning oltinchi paketi, shuningdek, Sberbankni SWIFT tizimidan uzib qo‘yish va yana uchta Rossiya davlat ommaviy axborot vositalarining YeIda translyatsiyasini taqiqlashni o‘z ichiga oladi, telekanallar nomi hozircha aniqlashtirilmadi. Avvalroq, Russia Today va Sputnik kanallariga nisbatan sanksiyalar joriy qilingandi.
YeI Kengashi prezidenti Sharl Mishel o‘zining Twitter`dagi sahifasida kelishuv haqida e’lon qildi va bu «rus harbiy mashinasini moliyalashtirishning katta manbasini qisqartirishini» ta’kidladi.
«Ushbu ko‘rilgan chora Yevropa miqyosida import qilinadigan Rossiya neftining 75 foiziga, yil oxiriga kelib esa deyarli 90 foizga ta’sir qilishini anglatadi», — deb yozadi u.
To‘liq embargoga Vengriya bosh vaziri Viktor Orban qarshilik ko‘rsatdi, chunki Vengriya dengizga chiqa olmaydi va neftning 60 foizidan ortig‘ini Rossiyadan «Drujba» quvuri orqali sotib oladi.
Bundan tashqari, sammitning birinchi kunida Yevropa Ittifoqi va uning «Katta yettilik» bo‘yicha hamkorlari Ukrainaga grantlar va imtiyozli kreditlar shaklida 9 mlrd yevro moliyaviy yordam berishga qaror qilishdi.

В ходе полуночных дебатов на саммите в Брюсселе лидеры стран и правительств Европейского союза согласовали компромиссный план эмбарго двух третей российской нефти, сообщил Euronews.
Запрет коснется только поставок по морю, импорт по трубопроводу продолжится.
Шестой пакет санкций против России также включает в себя отключение Сбербанка от системы SWIFT и запрет на вещание в ЕС еще трех российских государственных СМИ, каких именно — пока не уточняется. Ранее санкции были наложены на канал Russia Today и Sputnik.
Президент Совета ЕС Шарль Мишель объявил о сделке в Twitter, заявив, что она сократит огромный источник финансирования российской военной машины.
«Чтобы быть предельно ясным, это означает, что принятая мера немедленно затронет 75% импортируемой российской нефти на европейском уровне, а до конца года почти 90%», — написал он.
Против полного эмбарго выступал премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, так как его страна, не имеющая выхода к морю, получает более 60% нефти из России по трубопроводу «Дружба».
Кроме того, в первый день саммита Евросоюз и его партнеры по «Большой семерке» приняли решение о выделении Украине 9 млрд евро финансовой помощи в качестве грантов и льготных кредитов.