May oyining ikkinchi haftasida O‘zbekiston Oliy Majlisining inson huquqlari bo‘yicha vakili qoshidagi Milliy preventiv mexanizmlar bo‘yicha ishchi guruhi Navoiy viloyatidagi jazoni ijro etish muassasalariga tashrif buyurdi. Guruh tarkibida Ombudsman vakillari, O‘zbekiston inson huquqlari «Ezgulik» jamiyati hamda «Huquqiy tayanch» jamoat birlashmasi vakillaridan iborat bo‘ldi. Bu haqda «Gazeta.uz»ga «Ezgulik» jamiyati xabar berdi.
«Ezgulik» jamiyati raisi o‘rinbosari Bekzod Nurmatovning so‘zlariga ko‘ra, Navoiy viloyatining Qiziltepa tumanidagi koloniya 2200 kishiga mo‘ljallangan, ayni paytda esa 1123 nafar mahbus bor, ularning 62 nafari diniy ekstremistik oqimlarga mansub.
Ma’lum qilinishicha, mazkur koloniyada xalq artisti, hozirda madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov hamda taniqli jurnalist Xayrulla Hamidov ham o‘z jazosini o‘tab chiqqan.
Fozilxodja Arifxodjayev. Foto: «Ezgulik».
Mazkur koloniyada yanvar oyida 7,5 yilga qamalgan Fozilxodja Arifxodjayev ham saqlanmoqda.
«Qamoqxona sharoitidan shikoyatim yo‘q. Plastik omborida usta bo‘lib ishlayapman. Ammo sud hukmidan noroziman va men qamalishim kerak emas edi» — deya uning so‘zlaridan iqtibos keltirmoqda huquq himoyachisi.
Koloniya ma’muriyatiga ko‘ra, bu yerga diniy ulamo, Islom sivilizatsiyasi markazi xodimi Abror Muxtor Aliy kelib ma’ruzalar qilib turadi.
Qiziltepa koloniyasi hozirda xalq orasida «Ahmadboy» nomi bilan mashhur bo‘lgan Ahmadjon Tursunboyev ham o‘z jazosini o‘tamoqda. Hozirda u Toshkentda «Sangorod» deb nomlanuvchi jazoni ijro etish boshqarmasining UYA 64/18-sonli respublika shifoxonasida sog‘ligini tiklamoqda.
Otabek Sattoriy va Bekzod Nurmatov. Foto: «Ezgulik».
Navoiydagi 4-sonli umumiy tartibli koloniya esa 1800 mahkumga mo‘ljallangan. Ushbu koloniyada blogger Otabek Sattoriy jazo muddatini o‘tamoqda. «U qurilish mollariga naqsh bosuvchi omborda operator bo‘lib ishlayapti. „Ezgulik“ faoli bilan uchrashuvda o‘zining nohaq qamalgani, sudlarning adolatsizligini ta’kidlagan blogger oilada yolg‘iz boquvchi ekanini, ozodlikka chiqish uchun kurashayotgani va faqat prezident Mirziyoyevga ishonishini ta’kidladi», — dedi huquq himoyachisi
Ishchi shuruh shuningdek, Zarafshondagi 2200 kishiga mo‘ljallangan koloniyada ham bo‘ldi. Hozirda bu yerda 684 nafar mahkum jazo muddatlarini o‘tamoqda. Ularning 27 tasi diniy radikal oqimlarga mansublikda ayblangan. Mazkur shahardagi 36-sonli manzil koloniya esa 450 kishini sig‘dira oladi, u yerda 272 nafar mahkum bor.
Monitoring natijalariga ko‘ra, qamoxonalarning moddiy texnik bazasini mustahkamlash, ularning osh-ovqati sifatini yaxshilishga urinilmoqda.
«Shikoyatlarning asosiy qismi sud hukmlarining adolatsizligidan. Eng yomon ko‘rsatkich — mahkumlarning katta qismini yoshlarning tashkil qilishidir», — deyiladi xabarda.
«Ezgulik» ma’lumotiga ko‘ra, hozircha qiynoq va noinsoniy muomala turlari bo‘yicha shikoyat yo‘q.
«Ammo ayrim mahkumlar bunday holatlarni Buxorodagi koloniyalarda, Qarshidagi jazoni ijro etish muassasalarida eshitilayotgani haqida gapirishgan. Ko‘ramiz, u tomonlarga ham safar rejalashtirish niyatimiz bor», — deydi guruh a’zolari.
Eslatib o‘tamiz, yanvarda Jinoyat ishlari bo‘yicha Olmazor tuman sudi diniy bloger Fozilxodja Arifxodjayevni jamoat xavfsizligi va tartibiga tahdid soladigan materiallarni tayyorlash, saqlash, tarqatish yoki namoyish etishda aybli deb topib, uni 7,5 yilga ozodlikdan mahrum etdi. U o‘tgan yili diniy bloger Abror Muxtor Aliy bilan bo‘lgan mojarodan so‘ng hibsga olingandi.
«Gazeta.uz» sud Otabek Sattoriyni tuhmat va tovlamachilikda aybdor deb topib, 6,5 yilga ozodlikdan mahrum qilgani, shuningdek, blogger va «Termiz Eko Ekspress» MCHJ rahbari o‘rtasida tuzilgan ikkita kvartirani sotish bo‘yicha shartnomalarni haqiqiy emas deb topgani haqida yozgan edi.

Рабочая группа по национальным превентивным механизмам при омбудсмане Узбекистана на прошлой неделе посетила колонии Навоийской области. В состав группы вошли представители омбудсмана, Общества прав человека «Эзгулик» и общественного объединения «Хукукий таянч» («Правовая поддержка»), сообщили «Газете.uz» в «Эзгулик».
Заместитель председателя «Эзгулик» Бекзод Нурматов рассказал, что ознакомился с условиями содержания в колонии строгого режима в Кызылтепинском районе Навоийской области. В этом учреждении, рассчитанном на 2200 человек, находятся 1123 заключённых. Из них 62 осуждены по обвинению в участии в экстремистских группах.
Сообщается, что здесь же ранее содержались народный артист Узбекистана, ныне министр культуры Озодбек Назарбеков и известный журналист Хайрулла Хамидов.
Фозилходжа Арифходжаев. Фото: «Эзгулик».
В колонии находится блогер Фозилходжа Арифходжаев, осуждённый на 7,5 лет в январе текущего года.
«У меня нет претензий к условиям содержания в тюрьме, — цитирует правозащитник его слова. — Работаю мастером в цехе пластмасс. Но я недоволен приговором, и меня не должны были сажать».
По сообщению администрации колонии, сюда приезжает и выступает религиозный блогер, сотрудник Центра исламской цивилизации Аброр Мухтор Алий.
В Кызылтепинской колонии также содержится основатель финансовой пирамиды Ахмад Турсунбаев, известный как «Ахмадбай». Сейчас он проходит лечение в республиканской больнице УЯ 64/18 Управления исполнения наказаний в Ташкенте, называемой «Сангородом».
Отабек Сатторий и Бекзод Нурматов. Фото: «Эзгулик».
В колонии общего режима №4 в Навои, рассчитанной на 1800 заключённых, отбывает наказание сурхандарьинский блогер Отабек Сатторий. Он работает оператором в строительном цехе. На встрече с активистом «Эзгулик» блогер также заявил, что его «осудили несправедливо, что суды несправедливы, что он единственный кормилец в семье, что он борется за своё освобождение и что он доверяет только президенту Мирзиёеву».
Рабочая группа также посетила колонию в Зарафшане, которая рассчитана на 2200 человек, и в ней содержатся 684 заключённых. Из них 27 осуждены по обвинению в принадлежности к радикальным религиозным течениям. В колонии №36 в городе, которая рассчитана на 450 человек, находятся 272 осужденных.
По результатам мониторинга начата работа по укреплению материально-технической базы исправительных учреждений и улучшению качества питания в них.
Основная масса жалоб связана с несправедливостью судебных решений. «Худшим показателем является то, что большинство осуждённых составляют молодые люди», — говорится сообщении.
По данным «Эзгулик», в настоящее время нет жалоб на пытки или жестокое обращение.
«Однако некоторые задержанные сообщали, что такие случаи были в исправительных колониях Бухары и исправительных учреждениях Карши. Посмотрим, мы планируем поехать и в эти края», — заявили в обществе.
В конце января суд по уголовным делам Алмазарского района Ташкента приговорил религиозного блогера Фозилходжу Арифходжаева к 7,5 годам тюрьмы по обвинению в хранении и распространении материалов, содержащих угрозу общественной безопасности и общественному порядку. В прошлом году его арестовывали после конфликта с Аброром Мухтором Алий. Адвокат осуждённого Сергей Майоров опроверг обвинение. Он рассказывал «Газете.uz», что апелляционная инстанция Ташкентского городского суда по уголовным делам отклонила апелляцию блогера и оставила решение без изменений.
«Газета.uz» также писала, что Отабек Сатторий был признан судом виновным в клевете и вымогательстве и приговорён к тюремному заключению на 6,5 лет. В июле апелляционная инстанция суда оставила без изменений срок наказания, но постановила вернуть две квартиры, которые он купил в Термезе. Верховный суд, рассмотрев кассационную жалобу, оставил решение без изменений.
“По сообщению администрации колонии, сюда приезжает и выступает религиозный блогер, сотрудник Центра исламской цивилизации Аброр Мухтор Алий.“
У нас что эта личность чем то особо выделилась перед правящими кругами, что находится под их покровительством, сажает людей, потом проповедует в тюрьмах и продолжает гнать ересь на просторах интернета?
Бывших чекистов не бывает, но маразм плодить в стране строящей III ренессанс — пора кончать
Надеюсь, что это не прелюдия к началу процесса по условному освобождению “богатых осужденных“, которые имеют еще заначки.