Ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbekiston metrosi joylashgan chorrahada Nest One turar joy majmuasi quruvchilari namoyish o‘tkazayotgani tasvirlangan videolar tarqaldi. Unda ta’kidlanishicha, ishchilar oylik maoshini ololmagani uchun norozilik namoyishlariga chiqishmoqda.
Videolarda bir necha 100 kishi transport qatnov qismiga — chorrahaga chiqib, yo‘lni to‘sish orqali o‘z e’tirozlarini bildirayotganini ko‘rish mumkin.
«Gazeta.uz»ga Nest One vakilining ma’lum qilishicha, ishchilarning kichik guruhidan iborat norozilik namoyishi 17 may kuni soat 8:45 da sodir bo‘lgan. Bunga oylik maoshdagi kechikishlar sabab bo‘lgan.
«Ichki mehnat qoidalariga ko‘ra, ish haqi har oyning 8 dan 12 sanasigacha beriladi. May oyida ichki protsessual sabablarga ko‘ra 4−5 kunlik kechikish yuz berdi. 16 may kuni barcha ishchilar ish haqi 17 may kuni plastik kartalarga to‘lab berilishi haqida ogohlantirilgan va shu kuni ertalab soat 9:00dan, bank o‘z ishini boshlashi bilan tusha boshladi», — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, oylik tushganligi haqidagi sms-xabarnomalar kela boshlashi bilan norozi ishchilar o‘zining ish joyiga qayta boshlagan va ishini davom ettirgan.
«O‘zaro tushunmovchilik hal qilindi va u bir soatdan ko‘p vaqt davom etmadi. Loyihamizga e’tibor qaratganingiz uchun tashakkur», — dedi kompaniya vakili.
Nest One majmuasi qurilishiga mas’ul bo‘lgan Murad Buildings kompaniyasi asoschisi Murod Nazarov o‘zining Instagram`dagi sahifasida mazkur holatga izoh berdi.
«Men Nest One [oldida] turib, jonli efir qilayapman. 17 may soat 15:09. Ijtimoiy tarmoqlarda vahima qilib, „Nest one`da bir narsa bo‘layapti, olomon“ deb charchatib yubordinglar. Hammayoq tinch. Hamma zo‘r, ish bang‘illab ketayapti. Hammasi [quruvchilar] ishlayapti», — dedi u.
Biroq, u ishchilarning namoyishi va oylik muammosi haqida so‘z ochmagan, faqat bunga 15 kuni Nest one`ning eng oxirgi qavatida osh tayyorlaganini sabab qilib ko‘rsatgan.
Toshkent shahar IIBB matbuot xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, voqea joyiga barcha mas’ul shaxslar yetib borgan va tekshiruv o‘tkazishni boshlab yuborgan. «Voqea oqibatida hech kim jabrlanmagan, ishchilar o‘z ish joylariga qaytgan», — deyiladi xabarda.
Qo‘shimcha qilinishicha, ishchilar muammo maosh ortidan yuzaga kelganini aytishgan, kompaniya rahbariyati tomonidan tekshiruvlar o‘tkazilgach, barchasiga oydinlik kiritiladi.

17 мая в социальных сетях распространилось видео, на котором видно, как десятки рабочих перекрыли дорогу у небоскрёба Nest One в Ташкенте. Автор записи утверждает, что это акция протеста из-за задержки с выплатой заработной платы.
Спустя некоторое время Мурад Назаров, основатель строительной компании Murad Buildings, которая участвует в строительстве здания, обратился к пользователям соцсетей и попросил не раздувать инцидент, «если не всем хватило плова». Днём ранее он публиковал видео, на котором он готовит плов на крыше 52-этажного Nest One.
«Я стою у Nest One. 17 мая, время 15:09. Если честно, эта паника в социальных сетях утомила. Якобы что-то происходит у Nest One, толпа у Nest One. Вот, я в прямом эфире. Не паникуйте. Из-за того, что вы не поели плова, из-за того, что я не смог вас позвать, не нужно срывать досаду. Я снова приготовлю плов. Всё спокойно. Прямой эфир. Зачем так паниковать? Всё спокойно, тихо. Прошу, не паникуйте. Всё идёт отлично, работа кипит. Все работают», — заявил предприниматель. Он ничего не сказал о выходе рабочих на улицу.
В компании Nest One на запрос «Газеты.uz» сообщили, что «акт протеста небольшой группы рабочих» действительно произошёл во вторник утром — в 8:45.
«Причиной послужила задержка в выдаче заработной платы. Согласно внутреннему трудовому распорядку, заработные платы выдаются ежемесячно с 8 по 12 числа. В мае месяце по внутренним процедурным причинам произошла задержка на 4−5 дней. 16 мая все работники были оповещены о том, что 17 мая всем на карты поступят заработные платы, и они действительно начали поступать с утра в 9:00, как только банки начали свою работу», — отметили в компании.
«Как только начали получать уведомления о поступлении денег, работники начали возвращаться на свои рабочие места и продолжили свою работу», — отметили в компании.
«Недопонимание было разрешено и не продлилось более одного часа», — подчеркнули в Nest One.
В пресс-службе ГУВД Ташкента «Газете.uz» сообщили, что на место инцидента оперативно прибыли все ответственные лица, и на данный момент ведётся проверка.
«Никто не пострадал, рабочие вернулись на рабочие места… По предварительным данным, со слов рабочих, это так (отвечая на вопрос, была ли задержка зарплаты причиной акции — ред.), но в ходе проверки со стороны руководства предприятия это будет ещё уточнено», — сообщили в ГУВД.
Государственная инспекция труда Ташкента позже сообщила, что смогла обеспечить выплату 312 сотрудникам Оzguven Mimarlik Inshaat свыше 1 млрд сумов, а 427 сотрудникам Оzguven Tasarim Mimarlik Insaat — 1,34 млрд сумов, а также вынесла письменное предписание руководителю компаний Гювену Мехметра (Guven Mehmetra).