O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9 may — Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan G‘alaba bog‘iga tashrif buyurdi. Harbiy orkestr ijrosidagi «Xotirlash kuyi» ohangida davlat rahbari «Matonat madhiyasi» yodgorlik majmuasiga gulchambar qo‘ydi, deya хабар berdi prezident matbuot xizmati.
«Matonat madhiyasi» majmuasi Ikkinchi jahon urushida besh o‘g‘lidan ayrilgan Zulfiya aya Zokirova, uning sadoqatli kelinlari va yetim qolgan nabiralari xotirasiga bag‘ishlab barpo etilgan. U xalqning urushdagi yo‘qotishlari, tinchlik uchun kurashi timsoli sifatida bog‘ markazidan o‘rin olgan.
Bog‘da Qurolli Kuchlar tizimiga kiruvchi vazirlik va idoralar, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari ham jam bo‘ldi.
«Bugun ushbu G‘alaba bog‘ida turib, muhtaram faxriylarimizni, butun xalqimizni qutlug‘ ayyom bilan chin qalbimdan tabriklayman. Bunday damlarda qahramon ota-bobolarimiz xotirasini yodga olib, ularning jasorati oldida ta’zim qilamiz. Ularning tinchlik va ozodlikka bag‘ishlagan serqirra hayot yo‘li kelgusi avlodlar uchun o‘tda yonmaydigan, suvda cho‘kmaydigan buyuk merosdir, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlat rahbari bu maskan urush oqibatlarini, tinchlik qadrini yodga solishini ta’kidladi.
«Bugun dunyo tahlikali bo‘lib borayapti. Har daqiqa sinovli bo‘layapti. Bu bizga ham ta’sir qiladimi? Albatta ta’sir qiladi. Lekin xalqimiz hayotiga shu ta’sirni kamaytirish bo‘yicha choralar ko‘ryapmiz. Mehnatimiz bilan, birdamligimiz bilan, Xudo xohlasa, bu sinovlardan ham o‘tamiz, — dedi prezident.

9 мая — в День памяти и почестей — президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил Парк Победы в Ташкенте. Под «Мелодию памяти» военного оркестра глава государства возложил цветы к мемориальному комплексу «Ода стойкости», сообщила пресс-служба президента.
«Ода стойкости» — мемориал, установленный в честь всех женщин, которых война лишила детей, мужей и близких. Монумент воздвигнут в память о Зульфие Закировой, потерявшей во время Второй мировой войны пятерых сыновей, а также её невестках и оставшихся сиротами внуках.
В парке собрались представители министерств и ведомств системы Вооруженных сил, государственных и общественных организаций.
«Сегодня, стоя в этом Парке Победы, я искренне поздравляю наших уважаемых ветеранов и весь наш народ с этим праздником. В такие моменты мы вспоминаем о наших героических предках и преклоняемся перед их мужеством. Их многогранный жизненный путь, посвященный делу мира и свободы, является великим и неподвластным времени наследием для будущих поколений», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил, что это место напоминает о последствиях войны и ценности мира.
«Сегодня мир становится тревожнее. Каждую минуту появляются новые вызовы. Влияет ли это на нас? Однозначно влияет. Но мы принимаем меры, чтобы уменьшить это влияние на жизнь нашего народа. Своим трудом и сплоченностью мы, даст Бог, преодолеем и эти испытания», — сказал президент.