Qoraqalpog‘istondagi «Sudoche-Akpetki» davlat qo‘riqxonasida ekologlar tomonidan qo‘riqlanadigan tabiiy hududda yashovchi qushlar va boshqa hayvonlarni kuzatish va sanash ishlari o‘tkazildi.
Sudoche Amudaryo deltasining chap sohilida joylashgan. O‘tmishda katta ko‘l, 1970-yillarning oxirida Orol dengizining qurishi tufayli alohida suv omborlariga bo‘linib ketgan. Turli yillarda hudud aprel-may oylarida pushti flamingolar uchun uya joyi hisoblanadi. Shuningdek, O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan bir qator qush turlari mavjud.
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan suratlarda «Sudoche-Akpetki»da yashovchi zaif va noyob suv qushlari, yirtqich qushlar va boshqa hayvonlar turlari aks etgan. Turlarning nomlari va hisobga olingan boshlar soni ko‘rsatilmagan.
«Sudoche-Akpetki» davlat qo‘riqxonasi 2021 yilda Mo‘ynoq va Qo‘ng‘irot tumanlarida 280,5 ming gektar maydonda tashkil etilgan. Muhofaza etiladigan tabiiy hududning maqsadi sohilbo‘yi landshaftlarini, kanallar, kollektorlar va ularning suv oqimlarini, suvda suzuvchi qushlar populyatsiyasini, noyob va yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan baliq turlarini, yirtqich qushlar va sutemizuvchilarni saqlash va ko‘paytirishdan iborat.

В государственном заказнике «Судочье-Акпетки» в Каракалпакстане экологи провели наблюдения и учёты птиц и других животных-обитателей охраняемой природной территории.
Судочье расположено в левобережной части дельты Амударьи. В прошлом крупное озеро, в конце 1970-х годов оно распалось на отдельные водоёмы из-за высыхания Арала. В разные годы территория является местом гнездования розовых фламинго в апреле-мае. Также встречаются занесённые в Красную книгу Узбекистана малый баклан, малая белая цапля, колпица, каравайка, лебедь-шипун и лебедь-крикун и другие виды водоплавающих птиц.
На предоставленных Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды снимках запечатлены виды уязвимых и редких водоплавающих и хищных птиц и других животных, обитающих в «Судочье-Акпетки». Названия видов и количество посчитанных особей не указаны.
Госзаказник «Судочье-Акпетки» был создан в 2021 году в Муйнакском и Кунградском районах на площади 280,5 тысячи га. Цель охраняемой природной территории — сохранение и воспроизводство прибрежных ландшафтов, каналов, коллекторов и их водотоков, популяций водоплавающих птиц, редких и исчезающих видов рыб, хищных птиц и млекопитающих.