O‘zbekiston davlat soliq qo‘mitasi yanvar oyida amalga oshirilgan va Soliq ilovasida ro‘yxatdan o‘tkazilgan xaridlardan qaytadigan 1 foizlik keshbek 21−25 fevral kunlari to‘lab berilishini ma’lum qildi. Mos ravishda fevral xaridlari uchun keshbek mart oyining xuddi shu sanalarida to‘lanadi.
1 yanvardan boshlab chakana savdo, umumiy ovqatlanish va maishiy xizmat ko‘rsatish shoxobchalarida jismoniy shaxslar tomonidan amalga oshirilgan xaridlar summasining 1 foizini olish imkoniyati joriy etilgan edi. Buning uchun fiskal belgisi bo‘lgan QR-kodga ega chekni olish kerak. Oldinroq hisoblangan summani har oy oxirida olish mumkinligi xabar qilingandi.
Tadbirkorlik subyektlari tomonidan soliq hisobotlarini taqdim etish muddati oyning 20-kuniga qadar belgilangani sababli 21 dan 25-gacha muddatlar belgilandi, deb xabar qildi Davlat soliq qo‘mitasi.
«Gazeta.uz» qaysi xarid cheki haqiqiy hisoblanadi, xarid chekini qanday ro‘yxatdan o‘tkazish mumkin va keshbekni bank kartasiga o‘tkazish haqida qo‘llanma tayyorlagan edi.

Государственный налоговый комитет Узбекистана сообщил, что кешбэк в размере 1% с покупок, совершённых в январе и зарегистрированных в приложении Soliq, будет выплачен 21−25 февраля. Соответственно, кешбэк за февральские покупки будет выплачен в такие же даты марта.
Возможность получения 1% от суммы покупки, совершённые физическими лицами в пунктах розничной торговли, общепита и бытового обслуживания, была внедрена с 1 января. Для этого нужно получить чек, содержащий QR-код с фискальной отметкой. Ранее сообщалось, что начисленную сумму можно будет получить в конце каждого месяца.
В ГНК сообщили, что даты с 21 по 25 определены потому, что срок представления налоговой отчётности субъектами предпринимательства установлен до 20 числа месяца.
В комитете напомнили, что для получения кешбэка при оплате банковской картой, помимо чека терминала, необходимо получить чек онлайн-ККМ или виртуальной кассы, содержащий QR-код.
«Газета.uz» публиковала руководство о том, какие чеки являются действительными, как зарегистрировать чеки и перечислить кешбэк на банковскую карту.