1 dekabr holatiga banklarning kredit portfelidagi qoldiq (yuridik va jismoniy shaxslarga berilgan barcha kreditlar bo‘yicha qarzlar qoldig‘i) 320,8 trln so‘mni (29,6 mlrd dollar) tashkil etdi. Yil davomida bu ko‘rsatkich 50 trln so‘mga yoki 18,5 foizga oshgan, deyiladi O‘zbekiston Markaziy banki ma’lumotlarida.
Kreditlarning asosiy qismi yuridik shaxslarga to‘g‘ri keladi — 252,6 trln so‘m (78,7%). Yil davomida ularga ajratilgan kreditlar hajmi 16,6 foizga oshdi.
Jismoniy shaxslarga ajratilgan kreditlar hajmi 68,1 trln so‘mga yetdi, bu o‘tgan yilga nisbatan 26 foizga ko‘pdir. Ushbu mablag‘larning yarmi — 34,4 trln so‘mi ipotekani kreditlash uchun yo‘naltirilgan.
Hududlar kesimida barcha kreditlarning 48,8 foizi (156,7 trln so‘m) Toshkent hissasiga to‘g‘ri keladi. Yil davomida poytaxtda kreditlash hajmi 28,5 trln so‘mga (+22,3 foiz) oshdi. Ikkinchi o‘rinda banklarning kredit portfeli 19,6 trln so‘mni (jami portfelning 6,1 foizi) tashkil etgan Toshkent viloyati joylashgan.
Taqqoslash uchun, barcha kreditlarning 2,6 foizi (8,4 trln so‘m) Qoraqalpog‘iston ulushiga to‘g‘ri keladi, bu esa Toshkentga nisbatan 18,5 baravarga kamdir.
Ta’kidlash joizki, Qoraqalpog‘iston va boshqa viloyatlarning (Buxoro va Sirdaryo viloyatlaridan tashqari) banklarning kredit portfelidagi ulushi faqat qisqarmoqda.
Noyabr oxirida Markaziy bank raisi o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyev O‘zbekiston bank tizimini rivojlantirishning istiqbolli bosqichlarini ma’lum qilgan edi. Unga ko‘ra, dollarlashuv darajasini pasaytirish maqsadida Moliya vazirligi huzurida xedj-fond tashkil etilmoqda, valyuta kreditlarini jalb qilishda esa «ehtiyotkorlik siyosati» olib boriladi. 2025 yilda bank sektoridagi hukumat ulushini 40 foizgacha kamaytirish rejalashtirilgan.

Остаток кредитного портфеля банков Узбекистана (остаток задолженности по кредитам, выданным банками юридическим и физическим лицам) на 1 декабря составляет 320,8 трлн сумов (29,6 млрд долларов). За год этот показатель вырос на 50 трлн сумов, или на 18,5%, следует из данных Центрального банка.
Большая часть кредитов приходится на юридических лиц — 252,6 трлн сумов (78,7%). За год объём выделяемых им ссуд вырос на 16,6%.
Объём кредитов физическим лицам достиг 68,1 трлн сумов, что на 26% больше, чем в прошлом году. Половина этих средств выделена для ипотечного кредитования — 34,4 трлн сумов.
Почти половина — 48,8% (156,7 трлн сумов) — всех кредитов приходится на Ташкент. За год объёмы кредитования в столице увеличились на 28,5 трлн сумов (+22,3%). На втором месте — Ташкентская область, где кредитный портфель банков составляет 19,6 трлн сумов, или 6,1% всего портфеля.
Для сравнения — на долю Каракалпакстана приходится всего 2,6% (8,4 трлн сумов) всех кредитов, что в 18,5 раза меньше, чем в Ташкенте.
Доля Каракалпакстана и других регионов (кроме Бухарской и Сырдарьинской областей) в кредитном портфеле банков только сокращается.
В конце ноября заместитель председателя Центробанка Аброрхужа Турдалиев представил обзор состояния банковской системы Узбекистана и озвучил будущие этапы её развития. Он сообщил, что для снижения уровня долларизации создаётся хедж-фонд при Минфине, а при привлечении валютных кредитов будет проводиться «осторожная политика». Долю государства в банковском секторе намечено снизить до 40% в 2025 году.