Tashqi ishlar vazirligining rasmiy vakili Yusup Kabuljanov «Gazeta.uz»ga afg‘onistonlik harbiy xizmatchilar va fuqarolar O‘zbekistondan olib chiqilganini tasdiqladi.
Avvalroq Reuters agentligi AQSh o‘tgan yakshanba kuni afg‘on uchuvchilarini O‘zbekistondan olib chiqishni boshlagani haqida xabar qilgan edi.
«Afg‘onistondagi so‘nggi voqealar tufayli bir guruh sobiq harbiy xizmatchilar va Afg‘oniston fuqarolari O‘zbekiston davlat chegarasini noqonuniy kesib o‘tgan va qo‘lga olingan edi. 12−13-sentabr kunlari O‘zbekiston hududida joylashgan barcha afg‘on fuqarolari boshqa mamlakatga evakuatsiya qilindi», — deya ma’lum qildi Yusup Kabuljanov.
Eslatib o‘tamiz, qariyb bir oy muqaddam afg‘on uchuvchilari Afg‘oniston havo kuchlarining vertolyot va samolyotlarida O‘zbekistonga uchib o‘tgan edi. 16 avgust kuni O‘zbekiston Bosh prokuraturasi 585 qurollangan afg‘on harbiylari bo‘lgan 22 ta harbiy samolyot va 24 ta vertolyot mamlakat havo hududini noqonuniy kesib o‘tgani haqida xabar berdi (keyinchalik xabar to‘liq tasdiqlanmagan deyildi). O‘shanda kuzatib borish vaqtida O‘zbekistonning MiG-29 va Afg‘onistonning Embraer 314 samolyotlari to‘qnashib ketgandi.
Avgust oyi oxirida WSJ rasmiy shaxslarga tayanib, O‘zbekiston hukumati AQShni bir guruh yuqori malakali afg‘on uchuvchilari va ularning oilalarini mamlakatdan chiqarib yuborishga to‘g‘ri kelayotganidan ogohlantirgani haqida yozgan edi. Nashr buni «Tolibon» avgust oyi o‘rtasida O‘zbekistonga uchib o‘tgan harbiy samolyot va vertolyotlarni qaytarishni talab qilayotgani bilan bog‘ladi.

Официальный представитель Министерства иностранных дел Юсуп Кабулжанов в понедельник подтвердил «Газете.uz» отъезд афганских военнослужащих и прибывших с ними других граждан этой страны из Узбекистана. Ранее агентство Reuters сообщило, что США в воскресенье начали вывозить афганских лётчиков из Узбекистана.
«В силу известных событий в Афганистане группа бывших военнослужащих и представители гражданского населения Афганистана незаконно пересекли государственную границу Узбекистана и были задержаны. 12−13 сентября все находившиеся на территории Узбекистана афганские граждане были эвакуированы в другую страну», — заявил Юсуп Кабулжанов.
Почти месяц назад афганские пилоты пересекли границу Узбекистана на вертолётах и самолётах ВВС Афганистана. Генеральная прокуратура 16 августа сообщила, что воздушное пространство страны незаконно пересекли 22 военных самолёта и 24 вертолёта, в которых находились 585 вооружённых военнослужащих Афганистана (позже сообщение было названо не проверенным до конца). Во время сопровождения столкнулись самолёт Узбекистана МиГ-29 и афганский Embraer 314.
В конце августа WSJ со ссылкой на официальных лиц сообщала, что власти Узбекистана предупредили США о планах высылки из страны афганских пилотов с их семьями. Издание связало это с требованием движения «Талибан», которое также призвало Узбекистан вернуть самолёты и вертолёты, на которых прибыли лётчики Афганистана.
В начале сентября Reuters рассказал, что афганские пилоты и другие лица, которые находятся в палаточном лагере в Узбекистане, опасаются отправки обратно на родину. «Если нас отправят обратно, я на 100% уверен, что нас убьют», — сообщил один из пилотов.