Sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari Abdulla Azizov Alter Ego loyihasiga bergan intervyusida davlat xizmatchilarining dam olish kunlari ham ishlashlari to‘g‘risida gapirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda «hammasi o‘z joyiga tushib ketgandan keyin» davlat xizmatchilari shanba va yakshanba kunlari ishlashni to‘xtatadi.
«Biz hozir fundamentimizni quryapmiz. Agar fundamentimizni to‘g‘ri qursak, uzoqqa va barqaror borishimiz kerak, o‘shanda biz shanba ham, yakshanba ham dam ola olamiz. Nima uchun Daniya, Shvetsiya, Norvegiyalarda ish vaqtini qisqartirishyapti? Chunki ularda hammasi o‘z joyiga qo‘yilgan. Tizim ishlayapti. Siz bunchalik mashaqqat bilan ishlamaysiz. Bizda unday emas. Biz endigina mamlakatni oyoqqa turg‘izyapmiz, hamma narsani joyiga qo‘yyapmiz. Agar qo‘limizdan kelsa, balki o‘shanda buni alohida qilarmiz. Qaysidir idora oldinda bo‘ladi, unda boshqalar ham tezroq harakatlanishi uchun ularga yordam berish kerak. Poyezd yurishni boshlasa, biz uzoq ishlashimizga to‘g‘ri kelmaydi», — deya ta’kidladi u.
Abdulla Azizov dam olish kunlari ham ishlashini, lekin bu haqida afsuslanmasligini tan oldi.
«Boshida men nega Daniya kam ishlashsa ham, samarasi ko‘proq bo‘lishini, bu yerda kechalari bilan ishlansa ham hech narsa bo‘lmasligini tushunishga harakat qilardim. Albatta, nimadir bo‘lyapti. O‘shanda men biz hali kerakli darajada emasligimizni tushundim. Chunki bizda tizim rahbar bo‘lmasa ham ishlaydigan sifatida yo‘lga qo‘yilmagan. Men doim shunday tizimni qurishga harakat qilaman, chunki har qanday jarayon odamga bog‘liq bo‘lmasligi kerak. O‘shanda bizda ham yaxshi rivojlanish bo‘ladi», — deb hisoblaydi u.
Vazir o‘rinbosarining fikricha, tizim o‘z yo‘li bilan ketishi va barqaror ishlashi uchun 5 atrofida vaqt kerak bo‘ladi.
«Daniyada doim „Odamni avtobus urib ketsa nima bo‘ladi?“ deymiz. Shuning uchun tizimni shunday yo‘lga qo‘yganmizki, birovning o‘rnini boshqa kishi egallay olsin. Bizda esa bunday emas. Ko‘pincha bir odamning o‘rniga boshqa kishini topib bo‘lmaydi. Turli xil loyihalarni boshlaganimizda ham, men doim bu mavzuni ko‘taraman: „Bizda „zamena“ bo‘lishi kerak. Agar odam ketsa, uning o‘rniga kimdir ishlashi kerak“. Afsuski, biz bu haqida hozircha kam o‘ylaymiz», — deydi SSV rahbari o‘rinbosari.
O‘zbekiston davlat idoralarida ish vaqtidan keyin ham qolib ishlash va dam olish kunlarini ishxonada o‘tkazish muammosi o‘nlab yillardan buyon mavjud. Davlat xizmatchilariga to‘laqonli dam olish imkoniyatini yaratish haqida birinchi marotaba 2018 yilning avgust oyida prezident Shavkat Mirziyoyev gapirgan edi.
2019 yil 9 dekabr kuni davlat rahbari imzo qo‘ygan qaror bilan «yo‘l xaritasi» tasdiqlangan edi. Unga ko‘ra, davlat idoralarida majlislar soni kamaytirilishi, ularni bayram va dam olish kunlarida o‘tkazishga taqiq qo‘yish, shuningdek ishchilarga xos bo‘lmagan vazifalarni yuklashga taqiq qo‘yilishi kerak edi.
2020 yil fevralidagi hukumat topshirig‘iga ko‘ra, davlat organlari mehnat qonunchiligi va xodimlarning mehnat huquqlariga rioya qilishlari shart. Davlat organlariga xodimlarni ish vaqti tugaganidan keyin va dam olish kunlari ishga jalb qilish taqiqlangan edi. Lekin bir qancha vaqtdan so‘ng davlat xizmatchilarini dam olish kunlari ishga jalb qilish tajribasi davom etdi.

Заместитель министра здравоохранения Абдулла Азизов в интервью проекту Alter Ego высказался о работе государственных служащих в выходные дни.
Абдулла Азизов (1981 года рождения) окончил Нагойский Университет в Японии, Университет мировой экономики и дипломатии, получил степень магистра по направлению финансы и международный бизнес Орхусского университета в Дании, окончил Орхусский технический колледж в Дании по специальности IТ-программирование. Более 10 лет жил и работал в Дании, пока по приглашению руководства страны не вернулся в Узбекистане. В 2019—2020 годы работал заместителем председателя Государственного налогового комитета, с июля 2020 года занимает пост замглавы Минздрава. В этих госорганах он курирует IT-сектор.
По его словам, госслужащие в Узбекистане перестанут работать в субботу и воскресенье, когда «поезд поставят на рельсы».
«Мы сейчас строим наш фундамент. Если мы правильно построим наш фундамент, тогда мы должны далеко и стабильно идти, при том мы сможем отдохнуть и в воскресенье, и в субботу. Почему в Дании, Швеции, Норвегии сокращают рабочее время? Потому что у них всё налажено. Система работает. Вы не будете так усердно работать. А у нас нет. Мы только-только поднимаем страну, мы стараемся поставить рельсы. Если мы сможем, то, может быть, по отдельности будем это делать. Какое-то ведомство будет быстрее идти, тогда надо помогать и другим тоже, чтобы они быстрее встали. Когда поезд поедет, то нам будет необязательно долго работать», — заявил он.
Абдулла Азизов признал, что работает в выходные дни, но не жалеет об этом.
«Я вначале тоже старался понять, почему в Дании так мало работали, а эффект огромный, а здесь ночами работаем и ничего не происходит. Конечно, происходит что-то. Тогда я понял, что мы ещё не на том уровне. Потому что система [пока] не построена таким образом, что даже если меня не будет, она [останется работоспособной]. Я всегда стараюсь так построить [систему], чтобы любой процесс не зависел от [одного] человека. Тогда и у нас будет хороший прогресс», — считает он.
Замминистра предполагает, что потребуется около пяти лет, чтобы система управления начала работать стабильно.
«В Дании мы всегда говорим: „А что если автобус собьёт человека?“ Вот поэтому мы строили систему таким образом, чтобы была замена. А у нас это не так. Бывает часто так, что замен нет. Даже когда запускаем разные проекты, я всегда поднимаю эту тему: „У нас должна быть замена. Если человек ушёл, кто-то должен за него работать“. К сожалению, мы пока редко об этом думаем», — заявил замглавы Минздрава.
Проблема сверхурочной и ненормированной работы в госорганах присутствует в Узбекистане десятилетиями. Впервые о необходимости предоставления полноценного отдыха сотрудникам в августе 2018 года заявил президент Шавкат Мирзиёев.
9 декабря 2019 года глава государства подписал постановление, которым утверждена «дорожная карта», предусматривающая сокращение совещаний в госорганах, запрет на их проведение в выходные и праздничные дни, а также запрет на возложение на работников несвойственных задач.
В феврале 2020 года распоряжением правительства госорганам было предписано соблюдать трудовое законодательство и трудовые права сотрудников. Им было запрещено задерживать сотрудников после окончания рабочего дня и привлекать на работу в выходные дни. Но через некоторое время госслужащих вновь стали привлекать к работе в выходные дни.