O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15 fevral kuni Jizzax viloyatining investitsiya loyihalari taqdimoti bilan tanishgan edi. Taqdimotda jami 515 ta loyiha haqida ma’lumot berildi. Loyihalarning umumiy qiymati 35,5 trln so‘mni tashkil etadi.«Gazeta.uz» «Jizzax» erkin iqtisodiy zonasida avtomobil sohasida amalga oshiriladigan uchta loyihaga e’tibor qaratdi.
ADM Jizzakh
Korxonalar va tashkilotlarning yagona davlat registri (KTYADR) ma’lumotlariga ko‘ra, 2020 yil yanvarda ro‘yxatga olingan ADM Jizzakh avtozavodining yagona ta’sischisi Roodell tijoriy avtomobil va yengil transport chakana savdosi bilan shug‘ullanadi. O‘z navbatida, Roodell ulushlariga Mirbaxrom Asrorov (33,4%), Doniyor Davlatyorov (33,3%) va Murod-Mirza Sharipov (33,3%) egalik qiladi.
Taqdimotga ko‘ra, 2020 yilda Roodell kompaniyasining ADM Jizzakh zavodida yengil avtomobillar ishlab chiqarishning ikkinchi bosqichini amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Sentyabrda mazkur maydonchada Kia, so‘ngra Lada va Renault avtomobillari taqdimotlari o‘tkazilgan edi.
Loyiha qiymati 700 mlrd so‘m, ishlab chiqarish quvvati — 100 ta avtomobilni tashkil etadi. 860 ta ishchi o‘rni ochilishi kutilmoqda.
Koreya Eksimbanki kredit mablag‘larini ajratadi.
Roodell bosh direktori Doniyor Davlatyorov «Gazeta.uz»ga bergan intervyusida zavodda birinchi bosqichda 195 ta operatsiyani amalga oshirgan holda yirik uzelli yig‘ish uslubida avtomobil yig‘ilishini ma’lum qildi. ikkinchi bosqichda, 2022 yil oxirigacha, payvandlash, kuzovlarni bo‘yash va SKD-yig‘ish sexlarini ishga tushirish rejalashtirilayotganini ma’lum qilgan edi.
«Ikkinchi bosqichda biz butunlay boshqa avtomobilni chiqaramiz, hozirda u hech qayerda yo‘q. U MDHda namoyish etilmagan. U O‘zbekiston hududida butun mintaqa uchun eksklyuziv ravishda ishlab chiqariladigan yangi KIA mahsuloti bo‘ladi… Bizning hisob-kitoblarimizga ko‘ra, u hamyonbop avtomobil bo‘lib, eksport ham qilinadi», — deya ta’kidladi u.
Auto Motors Asia
KTYADR ma’lumotlariga ko‘ra, Auto Motors Asia 2020 yil 25 fevralda ro‘yxatga olingan. Asosiy faoliyat turi — motorli transport vositalarini ishlab chiqarish. Yagona ta’sischi va rahbar — Eldor Abdurasulov.
Auto Motors Asia kompaniyasi 2021 yilda Jizzaxda mikroavtobuslar, tijoriy avtomobillar va yuk mashinalarini ishlab chiqarishni o‘zlashtirishga tayyorlanmoqda.
Ishlab chiqarish quvvati yiliga 27 mingta avtomobilni tashkil etib, 174,7 mlrd so‘m miqdorida sarmoya kiritiladi. 500 ta yangi ish o‘rni ochilishini kutilmoqda.
Avvalroq «Gazeta.uz» kompaniyaning chet ellik hamkorlari Xitoyning China Dong Feng Motor Industry va Nebei Changan Automile kompaniyalari bo‘lishi kutilayotgani haqida yozgan edi.
Jizzax avtomobil zavodi
Jizzax avtomobil zavodi 2017 yil 23 may kuni ro‘yxatga olingan. Zavodga «O‘zavtosanoat» tomonidan tijoriy texnikalar ishlab chiqaruvchi korxonalarni boshqarish uchun tashkil etgan boshqaruvchi kompaniya — Uzauto Commercial Vehicles Management egalik qiladi.
Jizzax avtomobil zavodi 2021 yilda Volkswagen tijoriy avtomobillarini ishlab chiqarish bo‘yicha ikkinchi loyihani amalga oshirishni rejalashtirmoqda.
Loyihaviy quvvati yiliga 20 mingta avtomobilni, sarmoya hajmi — 1,44 trln so‘mni tashkil etadi. 500 ta yangi ish o‘rnini ochish rejalashtirilmoqda.
Iyul oyi oxirida O‘zbekistonda birinchi Volkswagen dilerlik markazi ochilib, yengil Caddy tijoriy avtomobillarini sotish boshlangan edi.
O‘shanda «Folksvagen Grup Rus» bosh direktori Markus Ozegovich Volkswagen Group yaqin vaqtlarda hamkorlikning navbatdagi bosqichiga o‘tishini ma’lum qilgan edi.
«Biz avtomobillarimizni dunyoning turli mamlakatlarida sotamiz. Biroq ularni ishlab chiqaradigan mamlakatlar soni kamroq. Va men O‘zbekiston shu kuzning o‘zidayoq bizning ishlab chiqaruvchi davlatlar ro‘yxatimizga kirayotganidan baxtiyorman», — degan edi u.
Taqdimotga ko‘ra, uchta loyihaga 99,5 mln dollar miqdorida xorijiy investitsiya jalb qilinadi. Mahsulot ishlab chiqarish hajmi 22,2 trln so‘mni, byudjetga tushumlar — 2,5 trln so‘m, eksport — 237 mln dollarni tashkil etishi mumkin.
Buning uchun «Jizzax» EIZga zarur infratuzilmalar qurilishi uchun 80 mlrd so‘m ajratish rejalashtirilmoqda.
Jizzax viloyati hokimi Ergash Soliyev Moskvaning bir qator universitetlari bilan hamkorlikda xususiy universitet qurilayotganini ma’lum qildi. Bundan tashqari, yoshlarning takliflariga asoslanib, avtomobil sanoati rivojlanib borayotgan Jizzaxda Jizzax politexnika instituti bilan hamkorlikda Toshkentdagi Turin politexnika universitetining fakultetini ochish rejalashtirilmoqda.
Avvalroq O‘zbekistondagi bir qator kompaniyalar 2021−2023 yillarda yengil avtomobillar, pikaplar, yuk mashinalari, minivenlar va boshqa avtolarni ishlab chiqarish hamda yig‘ishni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirayotgani haqida yozgan edik.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 15 февраля ознакомился с презентацией инвестиционных проектов, предлагаемых для реализации в Джизакской области.
В целом была представлена информация о 515 проектах, запланированных на 2021 год. Общая стоимость этих проектов — 35,5 трлн сумов.
«Газета.uz» обратила внимание, что в список проектов вошли три проекта в автомобильной отрасли в свободной экономической зоне «Джизак» на 2,4 трлн сумов (по курсу ЦБ на 22 февраля — 277,8 млн долларов).
ADM Jizzakh
Согласно презентации, в 2020 году планируется реализовать второй этап проекта по производству легковых автомобилей на заводе ADM Jizzakh компании Roodell. В сентябре на этой площадке был анонсирован выпуск автомобилей Kia), а затем — Lada и Renault.
Согласно данным Единого государственного регистра предприятий и организаций, единственным учредителем автозавода ADM Jizzakh, зарегистрированного в январе 2020 года, является Roodell (занимается розничной торговлей автомобилями и лёгким транспортом). В свою очередь, в Roodell долями владеют Мирбахром Асроров (33,4%), Данияр Давлетияров (33,3%) и Мурод-Мирза Шарипов (33,3%).
Стоимость проекта оценивается в 770 млрд сумов, производственная мощность — 100 тысяч автомобилей. Ожидается создание 860 рабочих мест. Кредитором должен выступить Эксимбанк Кореи.
Гендиректор Roodell Данияр Давлетияров в интервью «Газете.uz» рассказывал, что на первом этапе завод будет собирать автомобили методом крупноузловой сборки, совершая 195 операций. На втором этапе, к концу 2022 года, планируется запуск линий с цехами сварки, окраски кузовов и начало СKD-сборки.
«На втором этапе будем запускать абсолютно другой автомобиль, его сейчас нигде нет. В СНГ он не представлен. Это будет новый продукт Kia, который эксклюзивно будет производиться на территории Узбекистана для всего региона… По нашим подсчетам, это будет бюджетный автомобиль, который также будет идти на экспорт», — отмечал он.
Auto Motors Asia
Компания Auto Motors Asia готовится в 2021 году освоить в Джизаке производство микроавтобусов, коммерческих автомобилей и грузовиков.
Auto Motors Asia зарегистрирована 25 февраля 2020 года. Основной вид деятельности — производство моторных транспортных средств. Единственный учредитель и руководитель — Элдор Абдурасулов.
Проектная мощность составляет 27 тысяч автомобилей в год, объем инвестиций — 174,7 млрд сумов. Ожидается создание 500 рабочих мест.
Ранее «Газета.uz» писала, что иностранными партнерами компании могут стать китайские China Dong Feng Motor Industry и Нebei Changan Automile.
Джизакский автомобильный завод
Джизакский автомобильный завод в 2021 году планирует реализовать второй проект по производству коммерческих автомобилей Volkswagen.
Джизакский автомобильный завод был зарегистрирован 23 мая 2017 года. Заводом владеет Uzauto Commercial Vehicles Management — управляющая компания, созданная «Узавтосаноат» для управления предприятиями-производителями коммерческой техники.
Проектная мощность составляет 20 тысяч автомобилей в год, объем инвестиций — 1,44 трлн сумов. Запланировано создание 500 рабочих мест.
В конце июля прошлого года в Узбекистане открылся первый дилерский центр Volkswagen, где начались продажи легкого коммерческого автомобиля Caddy.
Тогда генеральный директор «Фольксваген Груп Рус» Маркус Озегович сообщал, что Volkswagen Group перейдет к следующему этапу сотрудничества в ближайшее время.
«Мы реализуем наши автомобили во многих странах мира. Однако количество стран, где мы производим их, намного меньше. И я счастлив, что Узбекистан войдет в список наших стран-производителей уже этой осенью», — заявлял он.
Согласно презентации, в три проекта будет вложено иностранных инвестиций на 99,5 млн долларов. Объём производства продукции может составить 22,2 трлн сумов, экспорта — 237 млн долларов, бюджетных поступлений — 2,5 трлн сумов.
Для этого планируется выделить 80 млрд сумов для строительства необходимой инфраструктуры в СЭЗ «Джизак».
Хоким Джизакской области Эргаш Салиев также заявил, что ведётся строительство частного университета в партнёрстве с рядом вузов Москвы. Кроме того, на основе предложения молодёжи планируется открыть в Джизаке, где развивается автомобильная отрасль, факультет Туринского политехнического университета в Ташкенте в сотрудничестве с Джизакским политехническим институтом.
Ранее мы сообщали, что несколько компаний Узбекистана намеревались освоить производство и сборку легковых автомобилей, пикапов, грузовиков, минивэнов и других авто в 2021—2023 годы. Президент также заявлял о планах по увеличению числа автопроизводителей.
Shuhrat Rasulov
это хорошо конечно,но,лутче всего надо перейти на “electromobil“. почти весь мир уже поэтапно переходит на электро.
Оплаченные KIA не отдают до сих пор..
если от слов перейдут к делу, будет хорошо..
а где KIA то?)) редакция, изучите вопрос, почему такая задержка, пока внятных ответов не было.
Для народа Узбекистана главное цены. Если они будут правильные, то успех обеспечен. Если же опять начнут производить премиум класс, то это для узкой кучки богатых.