Oliy Majlisning qonunchilik palatasi deputati, O‘zLiDeP fraksiyasi a’zosi Rasul Kusherbayev o‘zining Telegram-kanalida nega avtomashina sotib olishda UzAuto Motors bilan tuziladigan shartnomada umumiy qiymatining kamida 85%ini oldindan to‘lash talablari ko‘rsatilgan degan savolni o‘rtaga qo‘ydi.
Deputatning ta’kidlashicha, «monopolistning iste’molchiga diktovkasi shu qadar kuchliki, hech kim nega 85% oldindan to‘lov qilishim kerak o‘zi deb so‘rab ham o‘tirmaydi».
«Mashina puli to‘langach, minib ketilsa-ku, mayli, lekin puli to‘langach, oylab mashina chiqishini kutsang ham 85% pul to‘lash qaysi aqlga sig‘adi?», — deya so‘radi u.
Rasul Kusherbayevning aytishicha, amaldagi qonunchilikka ko‘ra, shartnoma shartlari kuchga kirishi uchun 15% oldindan to‘lov kifoya. 1995 yil 25 may oyidagi prezident farmonida keltirilishicha, «ustav kapitalida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar iste’molchilar va xaridorlarga o‘z narxining kamida 15 foizini to‘lamagan taqdirda mahsulot yuborish, ishlarni bajarish va xizmatlar ko‘rsatishi taqiqlanadi».
Deputat, shuningdek, oldindan to‘lovning eng kam miqdori 50% ham, 85% ham, hatto 100% ham bo‘lishi mumkinligi haqida aytdi. «Ha, shunday, lekin qonunga ko‘ra bu tomonlarning o‘zaro kelishuviga ko‘ra belgilanadi».
Ta’kidlanishicha, iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi qonunga ko‘ra tovar (ish, xizmat)lar uchun haq to‘lash shakli hamda tartibi iste’molchi bilan sotuvchi (ishlab chiqaruvchi, ijrochi) o‘rtasidagi kelishuvga binoan belgilanadi. Tomonlar o‘rtasida shartnoma narsasi, miqdor, narx va boshqa muhim shartlar to‘g‘risida kelishuvga erishilsa, iste’molchi bilan ishlab chiqaruvchi (ijrochi, sotuvchi) o‘rtasida shartnoma tuzilgan hisoblanadi.
«Lekin siz UzAuto Motors bilan 15% oldindan to‘lov shartlarida avtomashina sotib olish uchun shartnoma tuzishga urinib ko‘ring. Qonun bo‘yicha bunga haqli bo‘lsangiz ham aslo buning iloji yo‘q, chunki ular monopolist diktovkasi bilan tuzilgan shartnomaning bitta harfini ham o‘zgartirishmaydi. Nega? Chunki u monopolist», — deya ta’kidlaydi deputat.
Misol sifatida u Labo rusumli kichik yuk mashinalarini sotib olish shartnomasini tuzish jarayonini keltirdi. Aytishicha, 85% to‘lov qilgan xaridor mashinani 8 oy kutadi (yana 30 kun ham qo‘shilishi mumkin).
«76 mln so‘mlik Labo ning 85 foizi 65 mln so‘m bo‘ladi. Vaholanki, xaridor Labo olishga shartnoma tuzish uchun 65 mln so‘m emas, 11 mln so‘m to‘lashga to‘la haqli. Yo‘q, UzAuto Motors monopol shartlarini tiqishtirib, bunga aslo rozi bo‘lmaydi. Natijada xaridorning 54 mln so‘m puli 8 oyga muzlaydi, Agar shu pulni xaridor eng past stavka yillik 14% ustama bilan bank depozitida 8 oy saqlasa, kamida 5 mln so‘m qo‘shimcha daromadga ega bo‘lgan bo‘lardi. Bu degani o‘sha 76 mln so‘mlik Labo xaridorga, 76 mln so‘m emas, kamida 81 mln so‘mga tushayapti degani», — tushuntirdi Rasul Kusherbayev.
Deputat Monopoliyaga qarshi kurash qo‘mitasini UzAuto Motors avtomashinalari tannarxini hisoblaganida xaridorlardan 85%lik to‘lov hisobiga yig‘ilgan mablag‘larni qonunchilikka to‘g‘ri kelish-kelmasligini tekshirib ko‘rishga chaqirdi. Shuningdek, kompaniyaning 2011 yilga qadar ham 15% oldindan to‘lov shartlarida shartnomalar tuzib kelgani haqida aytib o‘tdi.
Eslatib o‘tamiz, oktyabr oyining oxirida Toshkent shahar ma’muriy sudi UzAuto Motors AJning Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi qarorini haqiqiy emas deb topish to‘g‘risidagi shikoyat arizasini qanoatlantirdi. Qo‘mitaga avtomobil ishlab chiqaruvchisiga yetkazilgan moddiy zararni qoplash to‘g‘risida buyruq berildi. Rasul Kusherbayev sud qarorini «eski O‘zbekistonning yangi ustidan g‘alabasi» deb atadi.
Shuningdek, bir guruh deputatlar Bosh prokuraturaga UzAuto Motors faoliyatidagi qonun hujjatlarining buzilishi, iste’molchilar huquqlari va korrupsiya belgilarini o‘rganish to‘g‘risida so‘rov yubordi. Tekshiruv natijalari bo‘yicha jinoyat sodir etilmaganligi sababli jinoyat ishi rad etildi.

Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, член фракции УзЛиДеП Расул Кушербаев задался вопросом в своем Telegram-канале, почему в контракте с UzAuto Motors на покупку автомобиля прописан пункт с обязательной предоплатой не менее 85% от стоимости машины.
Парламентарий считает, что «диктовка монополиста потребителям настолько сильная, что никто даже не интересуется, почему нужно вносить такую предоплату».
«Ладно, если бы после оплаты указанной суммы автомобиль можно было сразу забрать, но как понять предоплату в 85%, если приходится ждать несколько месяцев?», — спросил он.
По словам Расула Кушербаева, согласно действующему законодательству, для вступления в силу условий договора достаточно внести предоплату не менее 15%. В указе президента от 12 мая 1995 года говорится, что «хозяйственным субъектам с государственной долей в уставном капитале 50 и более процентов запрещается отправлять продукцию, выполнять работы и оказывать услуги потребителям и заказчикам, если они не оплатили не менее 15% от их стоимости».
Как уточняет парламентарий, в таких случаях может быть установлена предоплата 50%, 85% и даже 100%. «Да, это так, но согласно законодательству это определяется по взаимному соглашению сторон», — добавил Расул Кушербаев.
Депутат также напомнил, что законом о защите прав потребителей форма и порядок оплаты за товары и услуги определяются на основе соглашения между потребителем и продавцом. Если стороны приходят к соглашению по предмету, количеству, цене и другим важным условиям, договор заключается между потребителем и производителем (исполнителем, продавцом).
«Но вы попробуйте заключить соглашение с UzAuto Motors о покупке автомобиля на условиях 15% предоплаты. Даже если вы правы по закону, это невозможно, потому что они не изменят ни одну букву договора, составленного под диктовку монополиста. Почему? Потому что они — монополист», — подчеркнул депутат.
В качестве примера он привел процесс заключения договоров на покупку мини-грузовиков Labo. По его словам, оплатив 85% предоплаты, покупатель ждет машину восемь месяцев (могут добавить еще 30 дней).
«85% [предоплаты за] Labo за 76 млн — это 65 млн сумов, хотя он [покупатель] имеет право оплатить 11 млн сумов. Нет, UzAuto Motors, навязывая свои условия, ни за что не согласиться с этим. В результате 54 млн сумов покупателя будут заморожены на восемь месяцев. Если бы он эти деньги вложил в банк по минимальной ставке в 14%, то за восемь месяцев получил бы не менее 5 млн сумов дохода. Это означает, что тот Labo обходится покупателю не в 76 млн, а в 81 млн сумов», — пояснил Расул Кушербаев.
Депутат призвал Антимонопольный комитет Узбекистана проверить соответствие законодательству данных требований, а также уточнил, что до 2011 года UzAuto Motors продавал автомобили по 15% предоплате.
Напомним, в конце октября Ташкентский городской административный суд удовлетворил иск UzAuto Motors о признании августовского решения Антимонопольного комитета недействительным. Комитету предписано возместить автопроизводителю материальный ущерб. Сам Расул Кушербаев называл решение суда «победой старого Узбекистана над новым».
Группа депутатов также направляла запрос в Генпрокуратуру с просьбой изучить возможные нарушения законодательства, прав потребителей и коррупционные признаки в деятельности UzAuto Motors. По итогам проверки в возбуждении уголовного дела было отказано из-за отсутствия события преступления.