Toshkent shahar Mirzo Ulug‘bek tumanidagi Ulug‘bek shaharchasining aholisi shaharchani Toshkent viloyatining Qibray tumani tarkibiga o‘tkazish taklifiga qarshi chiqdi. Tashabbuskor fuqarolar «Gazeta.uz»ga ularning O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga yozilgan ochiq xatini nashr etishni so‘rab murojaat qilishdi. Ochiq xatni 2700 nafarga yaqin shaharcha fuqarosi imzolagan.
Eslatib o‘tamiz, prezident Shavkat Mirziyoyev 5 avgust kuni Toshkent shahri va Toshkent viloyatining o‘zaro chegaradosh bo‘lgan tumanlari hududlarini o‘zgartirish bo‘yicha tayyorlangan loyihalar taqdimoti bilan tanishgan edi.
Loyihaga ko‘ra, o‘zgarishlar Ulug‘bek shaharchasiga ham ta’sir qiladi («Ulug‘bek» mahallasi, aholisi — 7120 kishi, yoshi katta aholisi — taxminan 80%).
«O‘zbekiston 24» telekanali efirida prezident poytaxtning Mirzo Ulug‘bek tumaniga qarashli, 385 gektar maydonga ega bo‘lgan Ulug‘bek shaharchasini Toshkent viloyatiga berish to‘g‘risidagi taklifni ma’qullagani ma’lum qilindi. Shaharchaning Qibray tumanining ma’muriy markaziga aylanishi kutilmoqda.
Qurilish vaziri Botir Zokirov. Foto: «O‘zbekiston 24» telekanali.
«Buni prezidentimiz takliflari bilan ma’qullab berdilar. Bu yerda endi Qibray tumani ma’muriy markazi qilish bo‘yicha topshiriq berildi, chunki Qibray tumani — juda katta tuman, lekin shu kungacha, ming afsus, uning bir markazi yo‘q edi. Ulug‘bek posyolkasi oldin Mirzo-Ulug‘bek tumaniga qarardi va, ming afsus, shu Mirzo-Ulug‘bek tumanidan yiroqda joylashganligi, anklav holatda bo‘lgani uchun, bu posyolkaga e’tibor yo‘q edi, rivojlanish darajasi qanday holatda bo‘lgan bo‘lsa, shu holda qolgan. Mana endi Qibray tumani ma’muriy markazi shu Ulug‘bek posyolkasi tashkil qilish bo‘yicha chuqur o‘rganib tahlillar asosida takliflar tayyorlandi va bu ma’qullandi», — deya ta’kidladi Botir Zokirov.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2018 yilning yozida Ulug‘bek shaharchasidagi O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutiga tashrif buyurgandi. Davlat rahbari ushbu shaharchaning Bosh rejasini ishlab chiqib, shaharchani ilm-fan rivojlanishi uchun barcha sharoitlarga ega olimlar shaharchasiga aylantirish taklifini bergandi. Prezident shaharcha hududini kengaytirib, institutlar uchun binolar, yangi uy-joylar, maktab va dam olish maskanlari qurish, shahar markazi bilan transport qatnovini yaxshilash, yer usti metrosi olib kelish zarurligini ta’kidlagandi.
Shaharchada yashovchi Jamshid Tursunovning «Gazeta.uz»ga xabar qilishicha, Ulug‘bek shaharchasi Toshkent viloyatining Qibray tumani tarkibiga o‘kazilish loyihasi haqidagi axborot OAVda paydo bo‘lgandan so‘ng, aholi ushbu muammoni muhokama qilish uchun «Soxranim gorodskoy status» («Shahar maqomini saqlaylik» — tarjima tahr.) (hozirda 1600 dan ortiq a’zosi bor) Telegram guruhi ochildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, prezidentga shaharchani Toshkent viloyati tarkibiga o‘tkazmaslik iltimosi bilan ochiq xat tayyorlanib, unga 2700 nafarga yaqin shaharcha fuqarosi imzo chekkan. «Gazeta.uz» ushbu maktub matnini qisqartirish bilan nashr etadi.
Muhtaram Shavkat Miromonovich Mirziyoyev! Sizga samimiy hurmatimizni izhor etgan holda, mamlakatimiz iqtisodiyotini rivojlantirish, xalq farovonligini oshirish, demokratik rivojlanish yo‘lini tanlagan O‘zbekistonning xalqaro nufuzini ko‘tarishga qaratilgan, demokratiya g‘oyalariga sadoqat tuyg‘usini uyg‘otadigan, oldimizga qo‘yilgan vazifalarni hal etishga qaratilgan hukumat qarorlari va qonun hujjatlari ahamiyatini yurakdan his qilib, biz, Ulug‘bek shaharchasi aholisi, o‘zimizni tashvishga solayotgan muammo bilan Sizga murojaat qilyapmiz.
Ulug‘bek shaharchasini Toshkent shahar tarkibida saqlab qolish uchun aholining imzolari.
[…]
Ushbu xabar [Ulug‘bek shaharchasi hududini ma’muriy nuqtai nazardan Toshkent viloyatining Qibray tumani tasarrufiga o‘tkazilishi — tahr.] shaharcha aholisi va O‘zbekiston Fanlar akademiyasining Yadro fizikasi instituti (O‘zR FA YAFI) uchun kutilmagan bo‘lib, odamlar orasida ijtimoiy tanglik va noroziliklar kelib chiqishiga sabab bo‘ldi, chunki xalq muhokamasiga qo‘yilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Toshkent shahrini 2041 yilgacha bo‘lgan davrda rivojlantirish bo‘yicha Bosh reja loyihasini ishlab chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida» gi qaror loyihasida faqat Toshkent shahriga qo‘shilishi rejalashtirilgan hududlar ko‘rsatilgan, ammo shahardan viloyat tasarrufiga o‘tkaziladigan hududlar to‘g‘risida birorta ham so‘z aytilmagan, jumladan Ulug‘bek shaharchasi haqida ham hech narsa aytilmagan yoki muhokama ham qilinmagan. Shuning uchun, shaharcha aholisi bu xabarni o‘zlarining konstitutsiyaviy va fuqaroviy huquqlariga nisbatan kamsitish, deb hisoblashadi.
Ulug‘bek shaharchasi 1956 yilda, Yadro fizikasi instituti bilan bir vaqtda, sobiq O‘zSSR rahbariyati va O‘zbekistonning o‘sha davrdagi taniqli olimlari tashabbusi bilan barpo etilgan. O‘zR YAFI mamlakatning jahon miqyosida nufuzli o‘ringa ega yadroviy markazi hisoblanadi. Sizning tashabbusingiz va qo‘llab-quvvatlashingiz natijasida 2017 yili YAFI faoliyati qayta tiklanib, hayotga qaytdi. O‘shanda ядро fizikasi fanining yanada ривожлинишиga umid bog‘lagan ko‘plab olimlar yangi ilmiy zafarlar sari shaylanishgan edi.
Biz Sizning Yadro fizikasi institutiga 2018 yil 20 iyuldagi tashrifingiz va Ulug‘bek shaharchasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri Toshkent shahar hokimligiga bo‘ysunuvchi zamonaviy Olimlar shaharchasi yaratilishi haqidagi dasturiy nutqingizni ham yaxshi eslaymiz. Bu biz uchun Ulug‘bek shaharchasining kengayishi, 20 dan ziyod ilmiy-tadqiqot institutlarining shaharchaga ko‘chirilishi, infrastrukturaning rivojlanishi, jumladan yangi turar joylar, maktablar, maktabgacha ta’lim muassasalari hamda ijtimoiy-maishiy ob’ektlarning qurilishi va transport tarmog‘ining kengayishini anglatgan.
Bu xushxabar Yadro fizikasi instituti hamda Ulug‘bek shaharchasining investitsiya nuqtai nazaridan jozibadorligini yanada orttirdi. Ilmiy-tadqiqot institutlarini shaharchaga ko‘chirish va Olimlar shaharchasini barpo etish borasida real investorlar paydo bo‘ldi. Mahalliy aholi o‘zlarining jonajon shaharchasi tarixidagi bunday o‘zgarishlardan ilhomlanib, cheksiz xursand bo‘lgan edilar.
Shaharchamizda O‘zbekiston ilm-fanining elitasi bilan birga faol, ilm va boshqa sohalarda ijtimoiy foydali mehnat bilan band bo‘lgan 7,5 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi. Ularning barchasi o‘z vatanini va mamlakatga sadoqatli avlodlar vakillarini yetishtirib bergan jonajon Ulug‘bek shaharchasini yurakdan sevishadi.
Yadro fizikasi institutidagi VVR-SM yadro reaktori. Foto: nuz.uz.
Biz, Ulug‘bek shaharchasi aholisi, Ulug‘bek shaharchasining Toshkent viloyati ma’muriy boshqaruviga o‘tkazilishi shaharcha va Yadro fizikasi institutidagi mavjud vaziyatning keskin yomonlashuviga olib keladi, degan fikrdamiz. Sababi, maishiy xizmat va ijtimoiy infrastrukturasi yetarli darajada rivojlanmagan Qibray tumani shaharcha va institutni elektr energiyasi, tabiiy gaz va suv bilan uzluksiz ravishda ta’minlashga qodir emas. Yadro fizikasi institutida faol yadroviy reaktor mavjudligini va uning xavfsiz ekspluatatsiyasi barqaror elektr energiyasi va suv ta’minotiga bog‘liqligini inobatga oladigan bo‘lsak, masalaning dolzarbligi yanada oydinlashadi.
Aynan shu sababga ko‘ra, Ulug‘bek shaharchasida yadroviy ob’ektning mavjudligi tufayli, vazir B.Zokirov taklif qilganidek shaharchani Qibray ma’muriy markaziga aylantirish MAGATE xavfsizlik qoidalariga ziddir va dunyoning hech bir mamlakatida bunday amaliyot mavjud emas (YAFI xodimlarining bayonotiga asosan).
Bundan tashqari, Qibray tumani asosan agrar yo‘nalishga moslashgan ma’muriy bo‘linma bo‘lib, u yerda yirik ishlab chiqarish yoki ilmiy tashkilotlar va bunday tashkilotlarni boshqarish tajribasi mavjud emas. Shaharchaning Qibray tumaniga o‘tkazilishi bu yerdagi ilmiy salohiyat o‘rnini qishloq xo‘jaligi egallab, sekin-asta ilmning yo‘q bo‘lib ketishiga olib keladi. Bunga yaqqol misollar keltirish mumkin. Qibray tumani va Toshkent viloyati ma’muriyati tomonidan yetarlicha e’tibor berilmaganligi hamda uquvsiz boshqaruv oqibatida bu ikki hududda joylashgan
• Butunittifoq paxtachilik ilmiy-tadqiqot instituti,
• Butunittifoq o‘simlikshunoslik instituti,
• Chorvachilik instituti
• va Seleksiya instituti kabi yirik ilmiy markazlar
faoliyati tugatilib, butunlay yopilgan. Agar O‘zbekiston Fanlar Akademiyasi Yadro fizikasi instituti Qibray tumaniga o‘tkazilsa, uning taqdiri ham shunday yakun topadi.
Shaharcha statusining o‘zgarishi byudjet hisobidan yirik moliyaviy xarajatlarni ham taqozo etadi (muhrlar, joy nomlari va boshqa belgilarni almashtirish, rasmiy hujjatlar to‘plami va kadastr bilan bog‘liq hujjatlarni o‘zgartirish, avtomashinalarni qayta rasmiylashtirish va boshqalar shular jumlasidan hisoblanadi). Aholining poytaxt «propiskasi»dan mahrum bo‘lishi ishga joylashish, bilim olish, tibbiy xizmat va kundalik turmushning boshqa sohalarida muammolar paydo bo‘lishiga va bu, o‘z navbatida, shaharcha aholisining ijtimoiy holatini yomonlashuviga olib keladi.
Sizning, har qanday tashabbus va davlat tomonidan qabul qilingan huquqiy hujjatlar, shu jumladan qonunlar, odamlar hayotini yaxshilashga xizmat qilishi, fuqarolar uchun qo‘shimcha noqulayliklar keltirib chiqarmasligi shart, degan so‘zlaringizga asoslanib, hamda yuqorida bayon etilgan fikrlardan kelib chiqqan holda Sizdan:
• Ulug‘bek shaharchasining Toshkent shahri tarkibida qolishini va uni Toshkent viloyati tasarrufiga o‘tkazmaslikni;
• Yadro fizikasi institutining xavfsizlik borasidagi maxsus maqomini inobatga olgan holda Toshkent shahrini 2041 yilga qadar rivojlantirish Bosh rejasidagi Ulug‘bek shaharchasiga tegishli qismining bekor qilinishini iltimos qilamiz.
Ulug‘bek shaharchasi aholisining ochiq xatga qo‘shilgan imzolari.
Умид qilamizki, bizning fikrlarimiz inobatga olinadi va konstitutsiyaviy huquqlarimiz buzilmaydi, davlat shaharcha aholisining xohish-irodasini ifoda etadi va uning manfaatlariga xizmat qiladi. Konstitutsiyamizda davlat organlari va mansabdor shaxslarning jamiyat va fuqarolar oldidagi javobgarligi qat’iy belgilab qo‘yilgan. Ovozimiz Sizga yetib borishiga, qonuniy huquq va manfaatlarimizni himoya qilishingizga chin dildan umidvormiz.
Avvalroq xabar berganimizdek, Toshkent shahrining Uchtepa tumani yashovchilari uchta mahallani Toshkent viloyatining Zangiota tumani tarkibiga o‘tkazishga qarshi chiqishgandi. Uchta mahalla aholisi ham prezident, bosh vazir, qurilish vaziri, parlament palatalari rahbarlari, poytaxt va tuman hokimlari nomiga jamoaviy murojaat (petitsiya) yo‘llagandi. Uchtepa tumani hokimi Farhod Abdullayev ular bilan uchrashuvda poytaxt va viloyat chegaralarining o‘zgarishi hozirda loyiha ekanini ta’kidlagandi. Hozircha bu borada rasmiy izoh berilmagan.

Жители поселка Улугбек Мирзо-Улугбекского района столицы выступили против перевода поселка в состав Кибрайского района Ташкентской области. Инициативные граждане обратились к «Газете.uz» с просьбой о публикации открытого письма на имя президента Узбекистана Шавката Мирзиёев, под которым собрано около 2700 подписей.
5 августа президенту были представлены проекты по изменению территориального устройства сопредельных районов Ташкента и Ташкентской области. Согласно проекту изменения коснутся в том числе поселка Улугбек (махалля «Улугбек», население — 7120 жителей, взрослое население — около 80%).
В эфире телеканала «Узбекистан 24» сообщалось, что глава государства одобрил предложение перевести в Ташкентскую область поселок Улугбек площадью 385 га. Поселок, как ожидается, станет административным центром Кибрайского района, на территории которого он фактически расположен.
Министр строительства Батыр Закиров. Фото: «Узбекистан 24».
«Президент одобрил эти предложения. Было дано поручение превратить поселок в административный центр Кибрайского района, потому что это большой район, но, к сожалению, у него не было своего центра. Поселок Улугбек ранее относился к Мирзо-Улугбекскому району и, к сожалению, из-за удаленного расположения от него и нахождение в положении анклава поселку не уделялось внимания. Развитие оставалось на прежнем уровне. И вот теперь проведено глубокое изучение, на основе анализа подготовлено предложение по превращению поселка в административный центр Кибрайского района, и оно одобрено», — отметил министр строительства Батыр Закиров.
Летом 2018 года президент Шавкат Мирзиёев посещал Институт ядерной физики Академии наук, расположенный в поселке Улугбек. Тогда он предложил превратить поселок в научный городок, где будут созданы условия для развития науки. Планировалось улучшить транспортную связь между поселком и центром столицы и протянуть сюда метро.
Как сообщил «Газете.uz» житель поселка Джамшид Турсунов, после появления информации в СМИ была создана Telegram-группа «Сохраним городской статус» (сейчас в ней свыше 1600 членов), чтобы обсудить вопрос вместе с жителями. По его словам, подготовлено открытое письмо на имя президента с просьбой не переводить поселок в Ташкентскую область, под которым собрано около 2700 подписей. «Газета.uz» публикует текст письма с сокращениями.
Уважаемый президент Узбекистана Шавкат Миромонович Мирзиёев! Выражая вам свое почтение и осознавая важность принимаемых вами государственных решений и законодательных актов, направленных на решение грядущих задач по развитию экономики страны, улучшение благосостояния народа, повышение международного авторитета Узбекистана, который выбрал демократический путь развития, мы, жители поселка Улугбек, обращаемся к вам с волнующим нас вопросом.
Подписи жителей за сохранение поселка в Улугбек в составе Ташкента.
[…]
Сообщение [о передаче территории поселка Улугбек в административное подчинение Кибрайскому району Ташкентской области] оказалось громом среди ясного неба для жителей поселка и Института ядерной физики Академии наук (ИЯФ АН), вызвало социальную напряженность и недовольство людей, потому что в проекте постановления президента Республики Узбекистан «О мерах по разработке проекта генерального плана по развитию города Ташкента на период до 2041 года» были указаны лишь территории, планируемые присоединить к городу Ташкенту, но не было ни слова сказано о территориях, передаваемых из города в область, в том числе ничего не говорилось и не обсуждалось о поселке Улугбек. Жители поселка посчитали это дискриминацией своих конституционных и гражданских прав.
Поселок Улугбек был основан в 1956 году, одновременно с Институтом ядерной физики, по инициативе руководства УзССР и известных ученых Узбекистана того времени. ИЯФ имеет статус ядерного центра страны с мировым именем. По вашей инициативе и поддержке, в 2017 году ИЯФ был восстановлен и обрел вторую жизнь. Тогда многие ученые стали связывать свои надежды на дальнейшее развитие ядерной науки и окрылились для новых свершений.
Также мы помним ваш визит в ИЯФ 20 июля 2018 года и вашу программную речь о создании в поселке Улугбек современного Наукограда с прямым подчинением хокимияту города Ташкента. Это означало расширение поселка Улугбек, переезд в него более 20 академических институтов, развитие инфраструктуры, включая строительство жилых комплексов, новых школ и дошкольных учреждений, социально-бытовых объектов и расширения транспортной сети.
Такая новость привела к повышению инвестиционной привлекательности как Института ядерной физики, так и поселка Улугбек в целом, появились реальные инвесторы, готовые вложить большие средства в проект по переводу научных институтов на территорию поселка Улугбек и образованию Наукограда. Жители поселка были воодушевлены и безмерно рады такому повороту в истории родного поселка.
В нашем поселке проживает научная элита Узбекистана и более 7100 граждан, ведущих активный образ жизни, занятых научной и другой государственной и общественно-полезной деятельностью, которые горячо любят свою страну и свой родной поселок Улугбек, где выросло не одно поколение достойных людей страны.
Исследовательсий ядерный реактор ВВР-СМ в Институте ядерной физики. Фото: nuz.uz.
Мы, жители поселка Улугбек, считаем, что передача поселка Улугбек в административное подчинение Ташкентской области приведет к резкому ухудшению нынешнего положения поселка и ИЯФ в целом, добавив к имеющимся проблемам Кибрайского района, с недостаточно развитой коммунальной и социальной инфраструктурой, еще и бесперебойное обеспечение электричеством, газом и водой институт и поселок Улугбек. Это особенно актуально в связи с тем, что в ИЯФ имеется действующий ядерный реактор, безопасная эксплуатация которого напрямую зависит от стабильной подачи электричества и воды.
Именно по этой причине, из-за расположения ядерного объекта на территории поселка Улугбек размещение там любых административных центров, как было предложено министром Батыром Закировым по переносу туда Кибрайской администрации, противопоказано Правилами радиационной безопасности МАГАТЭ и не практикуется ни в одной стране мира (по заявлению сотрудников ИЯФ).
Кроме того, Кибрайский район является административной единицей с преимущественно аграрным уклоном, не имеет крупных производственных и тем более научных организаций и опыта управления такими организациями. Передача поселка Кибрайскому району приведет к поглощению научного потенциала поселка аграрным сектором и постепенному его исчезновению. Тому пример — из-за недостаточного внимания со стороны администрации Кибрайского района и области, неумелого управления, такие крупные научные центры как:
- Всесоюзный научно исследовательский хлопководческий институт (СоюзНИХИ);
- Всесоюзный институт растениеводства (ВИР);
- Институт животноводства;
- Институт селекции,
располагавшиеся в Кибрайском районе Ташкентской области, перестали функционировать и исчезли из научной среды. При переводе в Кибрайский район такая же участь может ожидать и Институт ядерной физики.
Также смена статуса поселка приведет к большим расходам бюджетных средств (замена печатей, вывесок, табличек, названий, перевод документооборота, кадастровой документации и перерегистрации автомашин и др.). Утрата людьми столичной прописки повлечет за собой множество проблем, связанных с трудоустройством, образованием, медицинским обслуживанием и в других сферах жизнедеятельности, что приведет к ухудшению социального положения жителей поселка Улугбек.
Опираясь на ваши слова, что любые инициативы и принимаемые государственные правовые акты, включая законы, должны быть направлены на улучшение жизни людей, а не создавать дополнительные неудобства гражданам, и принимая во внимание изложенное выше, просим вас:
- сохранить поселок Улугбек в составе города Ташкента и не передавать его в подчинение Ташкентской области;
- исключить из проекта генерального плана развития города Ташкента до 2041 года часть, касающуюся поселка Улугбек, учитывая особый статус Института ядерной физики как объекта повышенной безопасности.
Подписи жителей поселка под открытым письмом.
Мы очень надеемся, что мы будем услышаны, и наши конституционные права не будут нарушены, а государство будет выражать волю жителей поселка, служить его интересам. Наша Конституция закрепляет ответственность государственных органов и должностных лиц перед обществом и гражданами. Мы очень надеемся, что вы услышите наш глас и защитите наши законные права и интересы.
Ранее мы писали, что жители Учтепинского района Ташкента выступили против перевода трех махаллей района в состав Зангиатинского района Ташкентской области. Жители также направили обращение к руководству страны. Хоким района Фарход Абдуллаев на встрече с жителями сообщил, что изменение границ столицы — пока в проекте. Официальных комментариев по этому вопросу пока не было.