Тошкентнинг Учтепа туманидаги «Кўксарой», «Ўрикзор» ва «Зарафшон» маҳаллалари аҳолиси 6 август куни ўз маҳаллаларининг Тошкент вилояти Зангиота тумани ҳудудига ўтказилишига қарши норозилигини билдириш учун маҳалла қўмитаси биносига тўпланди. Бу ҳақда «Ўрикзор» маҳалласи раиси Ҳасан Қаландаров ва бир қанча фуқаролар «Газета.uz»га маълум қилди.
Чоршанба куни Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятининг ўзаро чегарадош бўлган туманлари ҳудудларини ўзгартириш бўйича тайёрланган лойиҳалар тақдимоти билан танишди. Унда таклиф қилинишича, пойтахтдан Тошкент вилоятига 1010 гектар, вилоятдан пойтахтга 10196 гектар ер майдони ўтказилиши режалаштирилмоқда.
Шу билан бирга, Тошкент шаҳрида Янги ҳаёт тумани ташкил этилиб, унга Сергели туманидан 1752 гектар, Бектемирдан 267 гектар, Зангиотадан қарийб 328, Қуйи Чирчиқдан салкам 129, Янгийўлдан 263, Ўрта Чирчиқдан 1346 гектар ажратилади ва Янги ҳаёт туманинининг ҳудуди жами 4085 гектарга тенг бўлиши маълум бўлди.
Харитада учта маҳалла — «Кўксарой», «Ўрикзор» ва «Зарафшон» ажратилган. Тошкент вилоятининг Зангиота туманига ўтказиш режалаштирилаётган Тошкентнинг Учтепа туманидаги учта маҳалла. Фото: Google Maps ва «Ўзбекистон 24» телеканали.
Ушбу маҳаллалардан бирида яшовчи ҳамда исми сир бўлиб қолишни истаган фуқаро мазкур учта маҳалла аввал битта «Ўрикзор» маҳалласи таркибида бўлганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, туманнинг бу қисмини Тошкент вилоятига ўтказиш бир қатор сабабларга кўра ноқулайликларни келтириб чиқаради.
«Зангиота туманига ўтказилганидан кейин „Ўрикзор“ туман марказидан узоқда бўлиб қолади. Агарда газ, электр, сув билан муаммолар бўлса, муаммоларни ҳал этиш учун Зангиотага боришимизга тўғри келади. Учтепа туманида биз 1-сонли Республика клиник шифохонасига (Жуковский) ёки 16-шаҳар шифохонаси (РШТЁИМ) мурожаат қиламиз, янги туманга ўтгандан кейин эса Зангиотага боришимиз керак бўлади», — дейди суҳбатдош.
Фото: Telegram.
У янги туманга ўтиш прописка, кадастр ҳужжатлари, автомобиль ҳужжатлари ва рақамларини алмаштиришга тўғри келишини, бу эса қўшимча харажатларга олиб келишини айтиб ўтди.
Бошқа бир фуқаро «Ўрикзор» маҳалла қўмитасига учта маҳалладан 100 нафардан ортиқ киши келганини маълум қилди. «Ўзбекистон 24» телеканалида Тошкент ва Тошкент вилояти чегаралари ўзгариши тўғрисидаги лавҳа эълон қилинганидан сўнг Telegram мессенжерида махсус гуруҳ очилди.
Учтепа тумани ҳокими Фарҳод Абдуллаев аҳоли билан учрашувда. Фото: Telegram.
«Ўрикзор» маҳалласи раиси Ҳасан Қаландаров «Газета.uz» билан суҳбатда аҳоли билан учрашувга туманнинг тўртта сектор раҳбарлари, жумладан, ҳоким Фарҳод Абдуллаев етиб келганини айтди. Унинг сўзларига кўра, ҳоким чегараларни ўзгартириш тўғрисидаги таклиф ҳозирда лойиҳа ҳисобланишини маълум қилиб, ушбу масалани Тошкент ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев билан муҳокама қилишга ваъда берди.
Ижтимоий тармоқларда тарқалган видеоёзувда Фарҳод Абдуллаев масалани ечишга ваъда бериб, одамларга уйларига қайтиш, чунки аҳолининг тўпланиши карантин қоидаларини бузишини ҳамда турли касалликларга чалиниш хавфини вужудга келтиришини таъкидлайди.
Учтепа тумани ҳокимияти матбуот хизмати ҳозирча бу борада маълумотга эга эмаслигини маълум қилди.
Мамлакат раҳбарияти номига мактуб
Учта маҳалла аҳолиси президент, бош вазир, қурилиш вазири, парламент палаталари раҳбарлари, пойтахт ва туман ҳокимлари номига жамоавий мурожаат (петиция) йўллади. Мактубда нима учун бундай қарорлар ушбу ҳудудларда истиқомат қилувчи аҳоли фикрини инобатга олмаган ҳолда қабул қилиниши сўралган.
Бундан ташқари, таъкидланишича, «Ўрикзор» маҳалласи Тошкент вилояти билан табиий чегарага эга, яъни Шарқий ва Жанубий томондан, мос равишда Қорақамиш ва Бўзсув каналлари билан ўраб олинган. «Ўрикзор» маҳалласи Тошкент вилояти таркибига киритиладиган бўлса, маҳалла аҳолиси ўз вилояти ёки тумани ичида ҳаракатланиши учун шаҳарга чиқишга мажбур бўлади.
Аҳоли, шунингдек, қайси хорижий тажриба асосида шаҳар чегарасининг белгиланиши халқа йўлнинг жойлашувидан келиб чиқиб амалга оширилиши ҳақидаги саволни ўртага ташлади.
Қайд этилишича, «Ўрикзор» маҳалласи Ўзбекистон мустақилликка эришган даврдан бери Тошкент шаҳри ҳудуди таркибида бўлиб келган. Бу ерга аҳоли кўчиб келиши, уй-жой ёки тадбиркорлик фаолияти учун объект харид қилишида, ҳудуднинг Тошкент шаҳри таркибида эканлиги асосий факторлардан бири бўлган. Маҳалланинг Тошкент вилояти таркибига ўтказилиши, истеъмолчи, яъни уй-жой ёки объект харид қилган фуқароларнинг ҳақ-ҳуқуқи бузилишига сабаб бўлади.
«Муҳтарам Шавкат Миромонович, „Ўрикзор“ маҳалласи аҳолиси Сиз томонингиздан сўнгги йилларда олиб борилаётган сиёсатни ва улкан ислоҳотларни қўллаб-қувватлаб келишини, халқ манфаатлари йўлида жон куйдириб олиб бораётган меҳнатингизни юқори баҳолашини маълум қилади ҳамда Ўзбекистоннинг ривожланиши йўлида ўзининг барча куч ва салоҳиятини сафарбар қилаётганини ишонч билан таъкидлайди», — дейилади мурожаатда.
Петицияда аҳоли президентдан ушбу масалани адолат билан кўриб чиқиш, маҳалла ҳудудида истиқомат қилувчи аҳолининг фикрини инобатга олган ҳолда, «Ўрикзор» маҳалласини Тошкент шаҳри таркибида қолиши бўйича қарор қабул қилишинини сўради.

Жители махаллей «Куксарой», «Урикзор» и «Зарафшон» Учтепинского района Ташкента 6 августа собрались у здания махаллинского комитета, чтобы выразить несогласие с переводом их махаллей в состав Зангиатинского района Ташкентской области. Об этом «Газете.uz» сообщили проживающие в районе граждане.
В среду президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву были представлены проекты по изменению территориального устройства сопредельных районов Ташкента и Ташкентской области. Согласно проекту, который презентовал министр строительства Батыр Закиров, изменения коснутся в том числе Учтепинского района.
Ожидается, что 453 га территории района, расположенной по левой части Ташкентской кольцевой автодороги, будут переданы Зангиатинскому району. На продемонстрированной по телевидению карте выделены три махалли — «Куксарой», «Урикзор» и «Зарафшон».
Три махалли Учтепинского района, которые планируется передать Зангиатинскому району. Фото: Google Maps, телеканал «Узбекистан 24». Нажмите для увеличения.
Один из жителей махалли, пожелавший остаться анонимным, сообщил, что ранее три указанные махалли были в составе одной махалли — «Урикзор». По его словам, перевод части района в Ташкентскую область создаст для жителей ряд неудобств.
«После перехода в Зангиатинский район Урикзор будет находиться далеко от центра района. Если будут проблемы с газом, электричеством, водой, нам придется ехать в Зангиату, чтобы решать проблемы. В Учтепинском районе мы обращаемся в Республиканскую клиническую больницу №1 (Жуковского) или в 16-ю горбольницу, а после перехода в новый район придется ехать в Зангиату», — сказал собеседник.
Фото: Telegram.
Житель махалли также указал, что жителям придется менять прописку, кадастровые документы, документы и номера автомобилей, что приведет к дополнительным расходам.
Другой житель сообщил, что к махаллинскому комитету «Урикзор» пришло более 100 человек из трех махаллей. После выхода сюжета «Узбекистан 24» о планах изменения границ Ташкента и Ташкентской области жители создали группу в Telegram, куда подключились свыше 1500 человек, но вскоре группа была закрыта.
Хоким Учтепинского района Фарход Абдуллаев на встрече с жителями. Фото: Telegram.
Председатель махалли «Урикзор» Хасан Каландаров в беседе с «Газетой.uz» сообщил, что на встречу с жителями прибыли руководители четырех секторов района, включая хокима района Фархода Абдуллаева. По его словам, хоким заявил, что предложение об изменении границ города пока является проектом, и пообещал обсудить этот вопрос с хокимом Ташкента Джахонгиром Артыкходжаевым.
На видеозаписи, распространенной в социальных сетях, Фарход Абдуллаев заверяет, что вопрос будет решен, и просит жителей идти домой, поскольку скопление людей нарушает карантинные правила и повышает риск заражения «разными заболеваниями».
В пресс-службе хокимията Учтепинского района сообщили, что пока не владеют информацией.
Письмо на имя руководства страны
Жители трех махаллей подготовили петицию на имя президента, премьер-министра, министра строительства, руководителей палат парламента, хокимов столицы и района. В обращении задается вопрос, почему подобные решения принимаются без учета мнения населения, проживающего на этих территориях.
В петиции указывается, что махалли, находящиеся на границе с Ташкентской областью, с востока и юга окружены каналами Каракамыш и Бозсу соответственно. Если махалли будут включены в состав области, то для передвижения внутри области и района люди будут вынуждены выезжать в столицу.
Жители также задаются вопросом, на основании какого зарубежного опыта демаркация городской границы проводится по расположению дороги общего пользования.
В запросе отмечается, что три махалли являются частью Ташкента с момента обретения Узбекистаном независимости. Одной из основных причин переселения населения в эти махалли и покупки в них жилья и бизнес-объектов было то, что район входит в состав Ташкента. Передача махаллей в Ташкентскую область нарушает права потребителей, то есть граждан, которые приобрели дома или объекты, считают жители.
«Уважаемый Шавкат Миромонович! Жители махалли „Урикзор“ выражают свою поддержку проводимой в последние годы политике и великим реформам, ценят ваш упорный труд в интересах народа и уверенно подчеркивают, что вы мобилизуете все свои силы и потенциал для развития Узбекистана», — говорится в заявлении.
В петиции жители просят главу государства рассмотреть этот вопрос справедливо, учитывая мнение населения, проживающего в трех махаллях, и принять решение об их сохранении в составе Ташкента.