O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkentning Sergeli tumanida barpo etilgan yangi turar joy mavzesi hududida poytaxt hokimligiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri bo‘ysunadigan alohida “Yangi hayot” kichik tumanini tashkil etish taklifini bildirdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar qildi.
Prezident juma kuni tumanga tashrifi chog‘ida o‘z taklifi sababini mazkur hududda yashovchi aholi farovonligini ta’minlash, boshqaruvni samarali tashkil etish bilan bog‘ladi.
Shavkat Mirziyoyev 2016 yili sentyabrda besh yil davomida Sergeli tumanida 500 ta ko‘p qavatli uy qurilishini aytgan edi. Oxirgi 3 yilda tumanda 19522 xonadonli 460 ta ko‘p qavatli uy foydalanishga topshirildi. 26 ta namunaviy tipdagi mahalla guzarlari barpo etildi. Shu davrda bu yerga 100 mingdan ziyod aholi ko‘chib kelib, jami aholi 276 ming nafardan oshgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Sergeli tumanida barpo etilgan Flowers Garden Park ekoparkini ham borib ko‘rdi. Umumiy maydoni 10 gektar bo‘lgan ekoparkning 5 gektari bog‘, 5 gektari gul sotish markazidir.
Boqqa yirik gulli magnoliya, fotiniya frazeri, qora sosna, igna bargli archa, “Krimson king” chinori kabi 30 turdagi 6 mingdan ziyod manzarali daraxt va 20 turdagi 60 mingdan ziyod buta olib kelib ekilgan. Aholining ko‘ngilli hordiq chiqarishi uchun restoran, savdo shoxobchalari tashkil etilgan. Turkiyaning “Natural Peyzaj” shirkati bilan hamkorlikda bunyod etilgan bog‘da 200 ta ish o‘rni yaratilgan. Malakali agronom va entomologlar jalb etilgan.
Shuningdek, davlat rahbari Sergeli tumanida barpo etilgan 16 qavatli uyni borib ko‘rdi. Bu imorat zamonaviy standartlar asosida zilzilaga bardoshli qilib qurildi. Devorlarida energiya tejovchi materiallardan foydalanilgan. Internet tarmog‘i, videokuzatuv va yong‘in xavfsizligi uskunalari bilan jihozlandi. Uy 2−3 xonali 80 ta xonadondan iborat bo‘lib, kam ta’minlangan va muhtoj oilalarga topshirilgan.
Shavkat Mirziyoyev yaqinda tumanning 5A mavzesida foydalanishga topshirilgan 329-umumiy o‘rta ta’lim maktabiga ham tashrif buyurdi. Mazkur ta’lim maskani 1680 o‘quvchiga mo‘ljallangan. Unga asos solishda 2019 yilda tashkil etilgan Prezident maktablari tajribasidan foydalanilgan.
To‘rt qavatli maktabda 48 ta o‘quv xonasi mavjud. Shundan 20 tasi fan kabineti, 14 tasi boshlang‘ich sinf xonasi va yana 14 tasi xorijiy tillarni o‘qitishga mo‘ljallangan. Laboratoriya va to‘garak xonalari, elektron kutubxona, tibbiyot punkti, oshxona, faollar zali, sport maydonlarida zamonaviy sharoitlar yaratilgan. Bolalarni aniq kasblarga yo‘naltirish, hunarlarga mehr uyg‘otish maqsadlarida kasbga yo‘naltirish xonalari tashkil etilgan, ular kerakli jihozlar, asbob-uskunalar, mehnat qurollari, mato va materiallar bilan to‘ldirilgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев предложил образовать на месте нового жилого массива в Сергелийском районе Ташкента микрорайон «Янги хаёт» («Новая жизнь») с непосредственным подчинением хокимияту столицы. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Посещая район в пятницу, президент отметил, что целью этого решения является повышение благополучия жителей нового массива и эффективная организация его инфраструктуры.
В сентябре 2016 года Шавкат Мирзиёев объявил, что через пять лет в Сергелийском районе будет построено 500 многоэтажных домов. За прошедшие три года в районе введено в эксплуатацию 460 многоэтажных домов на 19,5 тысячи квартир. Возведены 26 махаллинских гузаров образцового типа. Ведется работа по строительству детских садов, школ, поликлиник и других объектов.
Сюда переехало более 100 тысяч человек, и общая численность населения района превысила 276 тысяч человек.
В ходе визита в район Шавкат Мирзиёев посетил экопарк Flowers Garden Park. Он разбит на площади 10 га и включает сад на 5 га и цветочный центр такой же площади.
В парке, построенном в сотрудничестве с турецкой компанией, высажено более 6000 декоративных деревьев 30 видов, в том числе магнолия, фотиния, черная сосна, ель, клен «Кримсон кинг» и другие, а также более 60 тысяч кустарников 20 видов.
Президент также ознакомился с новым 16-этажным жилым домом, построенным с соблюдением требований сейсмостойкости и с использованием энергосберегающих материалов. Дом подключен к интернету, обеспечен видеонаблюдением и противопожарными средствами. Он состоит из 80 двух- и трехкомнатных квартир, которые переданы малообеспеченным и нуждающимся в жилье семьям.
Кроме того, президент посетил недавно построенную на массиве Сергели-5А школу №329. В отличие от привычных школ, которые могут принять 700 учащихся, новая рассчитана на 1680 мест. При ее строительстве использован опыт президентских школ, первые из которых открылись в 2019 году.
Четырехэтажное здание школы имеет 48 классных комнат, в том числе 20 предметных кабинетов, 14 для начальных классов и 14 для обучения иностранным языкам. Кабинеты профориентации в школе обеспечены необходимым оборудованием, инструментами, приборами, тканями и материалами. Директор в школу был нанят на конкурсной основе, а учителя — по итогам тестовых испытаний.