O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21 may kuni Andijon viloyatiga keldi. Davlat rahbari dastlab Oltinko‘l tumanidagi “Ko‘hna vodiy bahori” fermer xo‘jaligida bo‘lib, g‘alla va g‘o‘za rivojini ko‘zdan kechirdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
“Iqlim sharoiti yurtimizga o‘xshash xorijiy davlatlarda paxtadan 70 sentnergacha hosil olishadi. Qanday qilib? Ilm bilan, aql bilan. Andijonda yer kamligini hisobga olib, undan ikki karra samarali foydalanish zarur. Ishsiz, daromadi yetarli bo‘lmagan minglab odamlar bor. Ishimizga o‘shalarning ko‘zi bilan baho berishimiz kerak”, — dedi prezident.
Davlat rahbari g‘o‘za qator oralariga soya ekish bo‘yicha Andijon tajribasini yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
“Fermer dalaga reja uchun emas, daromad uchun kirishi kerak. Soya ekilsa, bitta maydondan ikki barobardan ziyod daromad olish, yana ko‘proq odamlarni ish bilan ta’minlash mumkin. Undan olinadigan moy ham, omixta yem ham juda sifatli, bozorbop. To‘g‘ri, bu qiyin. Lekin qaysi ish oson?” — deya savol qo‘ydi Shavkat Mirziyoyev.
Agrotexnologiyalarni rivojlantirish maqsadida Toshkent davlat agrar universitetining Andijon viloyati filiali negizida qishloq xo‘jaligi yo‘nalishida alohida oliy ta’lim muassasasi tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.
“Ko‘hna vodiy bahori” fermer xo‘jaligining umumiy yer maydoni qariyb 76 gektar. Joriy yilda g‘allaning har gektaridan 20, paxtadan 10 sentnerdan qo‘shimcha hosil yetishtirish rejalashtirilgan. G‘alla hosildorligi 81 sentner bo‘lishi kutilmoqda.
Fermer xo‘jaligida 60 kishi doimiy va mavsumiy ish bilan ta’minlangan. Chorvachilik, asalarichilik yo‘lga qo‘yilgan. Shu yerda paxtachilik, g‘allachilik va meva-sabzavotchilik klasterlari hamda chorvachilik tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 21 мая прибыл в Андижанскую область, он посетил фермерское хозяйство «Кухна водий бахори» в Алтынкульском районе, где ознакомился с состоянием развития пшеницы и хлопчатника, сообщила пресс-служба глав государства.
«В зарубежных странах, где климатические условия схожи с нашими, получают до 70 центнеров хлопка [с гектара]. Как? Работая по науке, подходя с умом, — сказал президент. — Учитывая нехватку земли в Андижане, необходимо использовать ее с двойной эффективностью. Есть тысячи безработных, малообеспеченных людей. Мы должны оценивать нашу работу их глазами».
Глава государства поручил распространить андижанский опыт выращивания сои между рядами хлопчатника.
«Фермер должен выходить на поле не для плана, а для получения дохода. Если посадить сою, от одного поля можно заработать более чем в два раза больше, обеспечить работой еще больше людей. Получаемые от нее масло и корм имеют высокое качество и пользуются спросом на рынке. Да, это сложно. Но ведь не бывает легкой работы», — отметил Шавкат Мирзиёев.
Для развития агротехнологий президент предложил создать вуз сельскохозяйственного направления на базе Андижанского областного филиала Ташкентского государственного аграрного университета.
Общая площадь фермерского хозяйства «Кухна водий бахори» составляет почти 76 га. В текущем году планируется заготовить дополнительно 20 центнеров зерна и 10 центнеров хлопка с каждого гектара. Ожидается, что урожайность зерна составит 81 центнер на гектар.
В хозяйстве на постоянной и сезонной основе трудятся 60 человек. Налажены животноводство и пчеловодство. Здесь же прошла презентация проектов по развитию хлопковых, зерновых и плодоовощных кластеров, а также различных направлений животноводства.
Глава государства ознакомился также с передвижной агрохимической лабораторией на базе переоборудованного автобуса.