Rossiyalik tadbirkor, USM Holdings asoschisi Alisher Usmonov taqdim etgan pul yordami Sardoba suv ombori to‘g‘oni o‘pirilishi keltirib chiqargan suv toshqinidan zarar ko‘rgan Sirdaryo viloyati aholisi o‘rtasida bir xil hajmda taqsimlanadi. Bu haqda “Mahalla” jamg‘armasi “Gazeta.uz"ga xabar qildi.
Avval xabar qilinganidek, Alisher Usmonov suv toshqini oqibitlarini bartaraf etish va jabrlanganlarga yordam uchun O‘zbekistonga 10 mln dollar taqdim etgan edi. U, shuningdek, Qozog‘istonning Turkiston viloyatida suv toshqinidan aziyat chekkan 5202 ta oila uchun 5,202 mln dollar (har bir oilaga 1000 dollardan) ajratdi.
Alisher Usmonov tomonidan ajratilgan mablag‘lar hozirda “Mahalla” jamg‘armasi hisob raqamida. Pullarni Ramazon hayiti bayramiga qadar Xalq bankida jabrlanganlar uchun ochilgan kartochka hisob raqamlariga o‘tkazib berilishi kutilmoqda. Sirdaryo viloyati hokimligi jabrlanganlar ro‘yxatini tuzmoqda, deya xabar qilindi jamg‘armadan.
Jabrlanganlar O‘zbekiston hukumati tomonidan ham pul yordamini oladi. Avvalroq Moliya vazirligiga favqulodda vaziyat oqibatlarini bartaraf etish, jumladan, jabrlanganlarga moliyaviy yordam uchun Sirdaryo byudjetiga 100 mlrd so‘m o‘tkazib berish topshirilgan edi.
Chorshanba kuni bo‘lib o‘tgan majlisda prezident Shavkat Mirziyoyev Alisher Usmonovga O‘zbekiston va Qozog‘istonga ko‘rsatgan yordami uchun minnatdorchilik bildirdi.
“Saxovat va ko‘mak” umumxalq harakatiga o‘z hissasini qo‘shayotgan tadbirkorlarni ham yoddan chiqarmaymiz. Tadbirkorlarimiz og‘ir damlarda yelkadosh bo‘lmoqda", deya qayd etdi davlat rahbari (Kun.uz iqtibosi).
Bundan tashqari, prezident yig‘ilish davomida mutasaddilarga aholi uchun quriladigan uylar sifati va muddati borasida ham alohida topshiriq bergan.
“Uy qurilishini bir yilga cho‘zmanglar, barcha jabr ko‘rgan insonlar ikki oyda yangi, hovlisiga rayhon va mevali daraxtlar ekiladigan sifatli uylarga ko‘chib o‘tishi kerak”, — dedi u.

Денежная помощь от российского предпринимателя, основателя USM Holdings Алишера Усманова будет распределена в одинаковом размере между жителями Сырдарьинской области, которые пострадали от наводнения, вызванного прорывом плотины Сардобинского водохранилища. Об этом «Газете.uz» сообщили в фонде «Махалла».
Как сообщалось ранее, Алишер Усманов передал Узбекистану 10 млн долларов для помощи пострадавшим и ликвидации последствий наводнения. Он также выделил 5,202 млн долларов для помощи 5202 семьям, пострадавшим из-за наводнения в Туркестанской области Казахстана (по 1000 долларов на семью).
Выделенные Алишером Усмановым средства находятся на счету фонда «Махалля». Ожидается, что деньги будут перечислены на карточные счета, открытых для пострадавших в Народном банке, до празднования Рамазан хайита. Хокимият Сырдарьинской области составляет список пострадавших, которым откроют карты, сообщили в фонде.
Пострадавшие также получат денежную помощь от правительства Узбекистана. Ранее Министерству финансов было поручено перевести в бюджет Сырдарьи 100 млрд сумов для устранения последствий чрезвычайной ситуации, в том числе финансовой помощи пострадавшим.
В среду на совещании президент Шавкат Мирзиёев поблагодарил Алишера Усманова за помощь Узбекистану и Казахстану.
«Мы не забудем предпринимателей, которые вносят вклад в общенародное движение „Доброта и поддержка“. Предприниматели становятся соратниками в тяжелые времена», — отметил глава государства (цитата по Kun.uz).
Кроме того, президент дал отдельное поручение по срокам и качеству возводимых домов для населения.
«Не растягивайте строительство на год. Все пострадавшие люди в течение двух месяцев должны переехать в новые качественные дома, где можно высадить райхон (базилик — ред.) и фруктовые деревья», — заявил он.
Строительные работы в Сырдарьинской области должны начаться уже 14 мая. Сюда в ближайшее время намечен очередной визит Шавката Мирзиёева.