«O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘iga binoan, 2020-yil 8−12-may kunlari Dubay, Minsk, Seul, Dehli, Frankfurt va Moskva shaharlaridan 1243 nafar vatandoshlarimiz vatanga charter reyslarida qaytarildi», — deyiladi xabarda.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, boshqa davlatlardan kelgan vatandoshlarni qaytarish uchun charter reyslarini tashkil etish bo‘yicha ishlar davom etmoqda. Jumladan, 13 may kuni taxminan soat 19.00 da charter layneri Istanbuldan kelishi kutilmoqda.
24 mayga qadar quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha parvozlarni tashkil etish rejalashtirilgan (yangilangan):
• 14 may. Toshkent — Sankt-Peterburg — Toshkent;
• 15 may. Toshkent — Singapur — Kuala-Lumpur — Toshkent*;
• 16 may. Toshkent — Rostov-Donu — Toshkent;
• 17 may. Toshkent — Qozon — Toshkent;
• 18 may. Toshkent — Moskva — Toshkent;
• 19 may. Toshkent — Sankt-Peterburg — Toshkent;
• 20 may. Toshkent — Moskva — Toshkent;
• 21 may. Toshkent — Istanbul — Toshkent;
• 22 may. Toshkent — London — Toshkent;
• 23 may. Toshkent — Novosibirsk — Toshkent;
• 24 may. Toshkent — Sharja — Toshkent.
Vatanga keksa, kasal fuqarolar, homilador va bolali ayollar birinchi galda qaytariladi. Ular O‘zbekistonga qaytib kelganlaridan keyin 14 kunlik karantinga joylashtiriladi.
TIV chet eldagi fuqarolardan yuqoridagilarni e’tiborga olish, karantin qoidalariga rioya qilish va bo‘lib turgan mamlakatlari aeroportlari, diplomatik vakolatxonalar va Uzbekistan Airways xabarisiz yig‘ilmasliklarini iltimos qildi.
Eslatib o‘tamiz, prezident Shavkat Mirziyoyev 7 may kuni O‘zbekiston hukumati xorijiy mamlakatlardan fuqarolarni qaytarish ustida ish olib borayotgani haqida ma’lum qilgan edi. Jumladan, birinchi navbatda Rossiya, Turkiya, BAA va boshqa davlatlardan pul va yashash joyisiz qolib ketgan 11 ming fuqaro olib kelinishi aytilgan.

Узбекистан с начала мая возвратил уже более 1200 своих граждан из-за рубежа после приостановки авиасообщения из-за карантинных мер против коронавируса, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
«В соответствии с поручением президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, в период с 8 по 12 мая чартерными рейсами на родину возвращены 1243 сограждан из городов Дубай, Минск, Сеул, Дели, Франкфурт и Москва», — говорится в сообщении.
По данным ведомства, работа по организации чартерных рейсов для вывоза соотечественников из других стран продолжается. В частности, 13 мая ориентировочно в 19:00 ожидается прибытие чартерного лайнера из Стамбула.
Министерство транспорта Узбекистана ранее сообщало, что в мае организует 12 чартерных авиарейсов, семь из которых — в Россию, для вывоза соотечественников. В первую очередь, в список вывозимых соотечественников войдут граждане, имеющие проблемы со здоровьем, дети, беременные женщины, пожилые, а также граждане, которые приобрели билеты на ранее отмененные регулярные рейсы.
Все прибывшие будут помещены на двухнедельный карантин в специальном отведенном учреждении в соответствии с правилами санитарно-эпидемиологического надзора при COVID-19.
Напомним, президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 7 мая заявил, что власти возобновят вывоз соотечественников, остающихся за рубежом из-за прекращения транспортного сообщения. В частности, в первую очередь, речь идет об 11 тысячах граждан Узбекистана из России, Турции, ОАЭ и ряда других стран, которые остались без средств и места проживания.