Ўзбекистон ҳукумати хорижий мамлакатлардан қийин вазиятларда қолиб кетган яна 11 минг фуқарони қайтариш устида иш олиб бормоқда. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёев 7 май куни ведеселоктор йиғилишида маълум қилди.
«Кўплаб мамлакатларда Ўзбекистон фуқароларининг қолиб кетганидан хабардормиз. Имкониятларимиздан келиб чиққан ҳолда уларни барибир қайтиришимиз керак. Бу буни амалга оширишни бошладик. Россия, Туркия, Дубай ва бошқа жойлардан [фуқароларни олиб келишни] режалаштирмоқдамиз. Уларнинг 11 минг нафари қийин аҳволда қолган. Биз биринчи навбатда уларни қайтариш бўйича чораларни амалга оширамиз», — дея маълум қилди давлат раҳбари.
Шавкат Мирзиёев олиб келинаётганлар орасида коронавирус ҳолатлари аниқланаётганига ҳам тўхталиб ўтди.
«Лекин барча билиши керакки, олиб келинаётганлар орасида кўплаб касаллик ҳолатлари аниқланмоқда. Шуни ҳисобга олиб, биз жуда эҳтиёткор бўлишмиз керак. Биз улар ва уларнинг қариндошлариги нисбатан барча зарур чораларни кўрамиз», — деди у.
Аввалроқ бош давлат санитария инспектори Нурмат Отабеков чегаралар тўлиқ ёпилмагани, мамлакатга ҳар куни хориж давлатларидан 500−600 фуқаро кириб келаётганини (Қозоғистон, Қирғизистон, Афғонистон орқали) маълум қилган эди. Унинг сўзларига кўра, уларнинг барчаси уюшган ҳолда карантинга жойлаштирилмоқда. У коронавирус асосан карантиндагилар орасида аниқланаётганини ҳам таъкидлаб ўтган эди.

Правительство Узбекистана работает над возвращением из зарубежных государств еще 11 тысяч граждан, оказавшихся в трудном положении. Об этом заявил президент Шавкат Мирзиёев на видеоселекторном совещании 7 мая.
По последним данным, в Узбекистане на момент публикации зафиксировано 2269 случаев инфицирования. 1656 зараженных выздоровели, 10 умерли. В настоящее время в больницах проходят лечение 635 пациентов. На карантин были взяты 45 тысяч граждан, которые вернулись из-за рубежа или контактировали с больными.
«Вы в курсе, что во многих странах остались граждане Узбекистана. Исходя из наших возможностей, мы все равно должны их возвратить. Мы уже начали это делать. Планируем [привезти граждан] из России, Турции, Дубая и других мест. Из них 11 тысяч переживают трудности. Мы принимаем меры по их возвращению, в первую очередь», — заявил глава государства.
При этом Шавкат Мирзиёев признал, что среди прибывших выявляют коронавирус.
«Но все должны знать, что среди прибывших у многих выявляют болезнь. Учитывая это, мы должны быть очень осторожны. Мы примем все необходимые меры в отношении них и их родственников», — указал он.
Ранее начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров Нурмат Атабеков заявил, что границы полностью не закрыты, потому что ежедневно 500−600 граждан прибывают в Узбекистан из-за рубежа (через Казахстан, Кыргызстан, Афганистан). По его словам, все они в организованном порядке помещаются на карантин. Он также отметил, что заболевание коронавирусной инфекцией в основном встречается среди лиц, находящихся в карантинных учреждениях.