O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Buxoro, Navoiy, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida aholi hayoti, infratuzilma tarmoqlari va qishloq xo‘jaligi ekinlariga katta zarar yetkazgan tabiiy ofat oqibatlarini ko‘zdan kechirish, zarur chora-tadbirlarni belgilash hamda aholi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot qilish maqsadida Buxoroga jo‘nab ketdi. Bu haqda mamlakat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
Eslatib o‘tamiz, 27 aprel kuni soat 20:00dan 28 aprelgacha soat 00:30ga qadar Turkmaniston hududidan kuchli shamol kirib kelib, respublikaning Buxoro, Navoiy, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida soniyasiga 40 metrgacha tezlikda shamol esishi kuzatilgan. Favqulodda vaziyatlar vazirligi matbuot xizmatining xabar qilishicha, shamol natijasida 29 kishi yengil, 1 kishi og‘ir tan jarohati olgan bo‘lsa, 1 kishi hayotdan ko‘z yumgan.
Shuningdek, dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu tabiiy ofat natijasida viloyat bo‘yicha 5293 ta bino, 415 ta transport vositasi, 42,4 mingta daraxt talofot ko‘rgan va 295 ta tabiiy gaz va elektr ta’minotida avariyalar sodir bo‘lgan va buning oqibatida 138 mingdan ortiq xonadonlar vaqtincha gaz ta’minotidan uzilib qolgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев отбыл сегодня в Бухарскую область, сообщила пресс-служба главы государства.
На месте президент ознакомится с последствиями сильного ветра, обрушившегося вчера на регион. Будут определены меры по их ликвидации и проведен диалог с населением.
«Сильный ветер, пришедший на территорию Узбекистана 27 апреля, нанес вред жизни населения, серьезный ущерб инфраструктуре и сельскохозяйственным площадям в Бухарской, Навоийской, Самаркандской и Кашкадарьинской областях», — поясняется в сообщении.
Как сообщалось ранее, сильный ветер с порывами до 25 м/с пронесся по Бухарской области вечером 27 апреля. Травмы различной степени тяжести получил 31 человек. Житель Бухары, пешком возвращавшийся домой, скончался от удара током оборвавшейся линии электропередачи.
Стихия повредила 5293 здания, 415 автотранспортных средств и 42,4 тысячи деревьев. Зафиксировано 295 случаев аварий в система газо- и электроснабжения. Свыше 138 тысяч домов в Навоийской, Сырдарьинской, Бухарской и Самаркандской областях временно отключены от газоснабжения.