Yandex kompaniyasi O‘zbekistondagi maktab o‘quvchilari uchun yangi dasturlash maktablarini ochadi, informatika o‘qituvchilari uchun maxsus kurslarni yo‘lga qo‘yadi va ularga o‘quv materiallaridan foydalanish imkonini beradi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga ma’lum qildi.
Dasturning birinchi bosqichida Yandex O‘zbekistonda bolalar uchun dasturlash maktablarini ishga tushiradi. Shunday maktablardan biri Toshkentda allaqachon faoliyat yuritmoqda, yana ikki maktab esa 2024-yil kuzida yana ikki shaharda ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Dasturlash maktablari asosan dasturlash bo‘yicha asosiy bilimlarga ega va IT sohasiga qiziquvchilar — texnologiya sohasida kasbiy faoliyat yuritishni yoki oliy ta’lim muassasalariga kirishni rejalashtirganlar uchun mo‘ljallangan.
Dasturning ikkinchi qismi O‘zbekiston informatika o‘qituvchilarini qo‘llab-quvvatlashdan iborat bo‘ladi. Ular uchun Yandex bepul dasturlash kurslarini ochadi va zamonaviy o‘qitish usullari bilan tanishtiradi. Bunday kurslarda 700 nafargacha foydalanuvchi qatnashishi mumkin.
Shuningdek, o‘qituvchilar “Yandeks Zadachnik”ka kirish imkoniyatiga ega bo‘ladi — bu Python bo‘yicha bepul o‘quv materiallari bo‘lib, ularni maktabdagi informatika darslariga integratsiya qilish mumkin. “Yandeks Zadachnik” yordamida o‘qituvchilar darslarga tezroq tayyorgarlik ko‘rishi mumkin, bu bilan o‘quvchilar zamonaviy bilimlarni tezroq va samaraliroq o‘zlashtiradi. Tayyorlangan materiallar zamonaviy raqamli dunyoda foydali bo‘ladigan dasturlashning asoslari bilan tanishishga qaratilgan.
“Bizning dasturimiz shunday kompleks yechim yaratishga qaratilganki, u maktab bosqichida dasturlash bo‘yicha umumiy ta’lim darajasini oshirishga, shuningdek, dasturlash maktablarida maxsus ta’limni barcha uchun yanada qulayroq qilishga yordam beradi,” — deydi Yandex Taxi kompaniyasining MDH bo‘yicha rivojlanish direktori, dastur homiysi Kirill Svinsov.
Kompaniya dastur loyihalarini yil oxirigacha ishga tushirishni rejalashtirgan.
Avvalroq Yandex o‘quvchilar uchun ijtimoiy muammolarni hal etishda texnologiyalardan foydalanish bo‘yicha o‘zbek va rus tillarida ma’ruzalar tinglash imkonini taqdim etgandi. Kompaniya xodimlari ilovadan nogironligi bo‘lganlar qanday foydalanishi, AI ijtimoiy va ekologik loyihalarda qanday yordam berishini so‘zlab beradi.

Yandex запустит в Узбекистане специальную программу IT-образования для школьников и учителей информатики, сообщили «Газете.uz» в компании.
На первом этапе программы откроются две новые бесплатные школы программирования для детей. Одна такая школа уже работает в Ташкенте на базе IT-парка для учеников 8−10-х классов, ещё две школы планируется запустить в двух других городах уже осенью 2024 года. Одна из них будет в Самарканде, о расположении второй планируется решение.
Школы программирования ориентированы на тех, кто уже имеет базовые знания о программировании и активно интересуется IT, например, планирует поступление в вузы на IT-специальности, чтобы связать профессиональную деятельность со сферой технологий.
Второй частью программы станет поддержка учителей информатики Узбекистана. Для них Yandex откроет бесплатные курсы по программированию и поможет познакомиться с современными методами преподавания предмета. Пройти такие курсы смогут до 700 человек.
Педагоги также получат доступ к Яндекс Задачнику — это бесплатные материалы для преподавателей по языку программирования Python, которые можно интегрировать в программу уроков информатики в школе.
«Учителя смогут быстрее готовиться к занятиям, а ученики быстрее и эффективнее усваивать актуальные знания. Подготовленные материалы направлены на знакомство с основами программирования, которые пригодятся в современном цифровом мире», — пояснили в компании.
«Наша программа направлена на то, чтобы создать комплексное решение-систему, которая позволит повысить общий уровень образования в области программирования на школьной ступени, а также сделать более доступным специализированное обучение в школах программирования для всех, кто хочет развиваться сфере технологий», — отметил директор по развитию Yandex Taxi в СНГ, спонсора программы, Кирилл Свинцов.