2020-yil hosilidan boshlab davlat buyurtmasi asosida boshoqli don yetishtirish amaliyoti bosqichma-bosqich bekor qilinadi. Bu prezidentning 6-martdagi qarorida ko‘zda tutilgan.
Joriy yilgi hosildan davlat xaridlari doirasida tuzilgan kontraktatsiya shartnomalari miqdori har bir g‘alla yetishtiruvchi uchun 25 foizga kamaytiriladi.
2021-yil hosilidan boshlab:
• davlat tomonidan g‘allaga xarid narxini belgilash amaliyotidan to‘liq voz kechiladi;
• davlat xaridi to‘liq bekor qilinadi hamda fermerlar va boshqa korxonalar tomonidan yetishtiriladigan g‘alla barcha iste’molchilarga, shu jumladan, donni qayta ishlovchi korxonalar, g‘allachilik klasterlari va treyderlarga birja savdolari orqali yoki to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar (fyuchers, forvard va boshqalar) asosida erkin narxlarda sotiladi;
• ichki bozorda don va non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash tadbirlarini amalga oshirish uchun zarur miqdordagi don Jamg‘arma tomonidan fyuchers, forvard shartnomalari asosida yoki birja savdolari orqali erkin narxlarda xarid qilinadi;
• don yetishtiruvchi xo‘jaliklarni sifatli urug‘lik bilan ta’minlash maqsadida sertifikatlangan urug‘lik yetkazib berish tizimi saqlab qolinadi hamda 2021−2023 yillarda urug‘lik yetkazib berish bosqichma-bosqich Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Urug‘chilikni rivojlantirish markazi tarkibidagi urug‘chilik klasterlari va elita urug‘chilik xo‘jaliklari, g‘allachilik klasterlari zimmasiga yuklatiladi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi jahon bozori, mintaqaviy birjalar narxlarini tahlil qilgan holda, har yili 1 avgustga qadar kelgusi yil g‘alla hosili uchun kutilayotgan minimal narxlarni e’lon qiladi.

С урожая 2020 года поэтапно отменяется практика производства зерновых колосовых на основе государственного заказа. Это предусмотрено постановлением президента от 6 марта.
Размер договоров контрактации, заключенных в рамках госзакупок, с урожая этого же года уменьшаются на 25% для каждого производителя зерновых.
Начиная с урожая 2021 года:
- полностью отменяется практика установления государством закупочных цен на зерно;
- полностью отменяются государственные закупки, а зерно, произведенное фермерами и другими предприятиями, реализуется всем потребителям, в том числе зерноперерабатывающим предприятиям, зерноводческим кластерам и трейдерам, через биржевые торги либо на основе прямых договоров (фьючерс, форвард и другие) по свободным ценам.
Фонд государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве финансов по свободной цене будет закупать зерно в необходимом количестве для обеспечения стабильности цен на зерно и хлеб на внутреннем рынке.
Закупаемое зерно будет храниться в хранилищах всех предприятий независимо от формы собственности, отвечающих требованиям хранения зерна на основе договоров.
Система поставки сертифицированных семян сохраняется, а в 2021—2023 годах поставка семян поэтапно возлагается на семеноводческие кластеры и элитные семеноводческие хозяйства в структуре Центра по развитию семеноводства при Министерстве сельского хозяйства и зерноводческие кластеры.
Минсельхоз будет ежегодно до 1 августа объявлять ожидаемые минимальные цены на урожай зерна следующего года, проанализировав цены на мировых рынках и региональных биржах.
Ранее «Газета.uz» писала, что с урожая 2020 года отменяется госрегулирование цены, а также план производства и обязательной продажи хлопка. Компания «Узпахтасаноат» будет ликвидируется.