O‘zbekistonda yo‘l qoplamalarini sifatsiz ta’mirlaganlik va yo‘llarni saqlash qoidalarini buzganlik uchun jarimalar joriy etilmoqda. Oliy Majlis Senatining shanba kuni bo‘lib o‘tgan 25-yalpi majlisida Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga tegishli o‘zgartishlar kiritish ma’qullandi, deya xabar qildi «Gazeta.uz» muxbiri.
MJTKning 147-moddasi birinchi qismi (Yo‘llarga, temir yo‘ldan o‘tish joylariga, yo‘l harakatini tartibga solib turuvchi boshqa inshootlar yoki texnik vositalarga shikast yetkazish, shuningdek yo‘l harakatiga qasddan xalal berish, shu jumladan yo‘l qoplamasini ifloslantirish yo‘li bilan xalal berish) avtomobil yo‘llarini o‘zboshimchalik bilan qazish, ularga sun’iy notenglik va to‘siqlash qo‘yish, avtomobil yo‘llarida ishlarni amalga oshirish uchun berilgan ruxsatnoma talablarini bajarmaslik kabi talablar bilan to‘ldirildi.
Avval mazkur moddaning birinchi qismida ko‘zda tutilgan qoidabuzarlik uchun eng kam ish haqining 10 baravari miqdorida jarima ko‘zda tutilgan bo‘lsa, endilikda fuqarolar uchun bazaviy hisoblash miqdorining 1 dan 3 baravarigacha, mansabdor shaxslar uchun esa BHMning 10 baravari miqdorida jarima joriy etilmoqda.
2019 yilning o‘tgan davrida olib borilgan tahlillarga ko‘ra, Toshkentda avtomobil yo‘llarida yo‘l ishlarini o‘tkazishga 574 ta ruxsatnoma berilgan bo‘lsa, 254 ta holatda yo‘l qoplamalari sifatsiz tiklangan yoki mutlaqo tiklanmagan, 110 ta holatda esa ishlar ruxsatnomasiz olib borilgan.
Toshkent viloyatida 27 ta, Samarqand viloyatida — 18, Sirdaryo viloyatida — 11, Andijon viloyatida esa 20 ta shunday holatlar aniqlandi.
Yo‘l-qurilish ishlari ustidan nazorat inspeksiyasiga ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risida bayonnoma tuzib, uni ko‘rib chiqish va undiruv qo‘llash uchun sudga taqdim etish huquqining berilishi kutilmoqda.

В Узбекистане вводится штраф за некачественный ремонт дорог и нарушение правил содержания дорог. Соответствующие поправки в Кодекс об административной ответственности одобрил Сенат Олий Мажлиса на 25-м пленарном заседании в субботу, сообщил корреспондент «Газеты.uz».
Первая часть статьи 147 КоАО (повреждение дорог, дорожных сооружений, технических средств регулирования дорожного движения, нарушение правил их содержания) дополняется следующим предложением (отмечено):
«Повреждение дорог, железнодорожных переездов, других сооружений или технических средств регулирования дорожного движения, а также умышленное создание помех для дорожного движения, в том числе путем загрязнения дорожного покрытия, а равно самовольная раскопка автомобильных дорог, возведение на них искусственных неровностей и препятствий, неисполнение требований разрешения, выданного для осуществления работ на автомобильной дороге, а также нарушение правил содержания дорог…»
Ранее за нарушение этой части статьи был предусмотрен единый штраф в 10 минимальных размеров заработных плат (МРЗП). Сейчас санкции отдельно для граждан составят от 1 до 3 базовых расчетных величин (БРВ), для должностных лиц — 10 БРВ.
В качестве обоснования приводится закон «Об автомобильных дорогах», которым созданы правовые основы для работы Инспекции по надзору за качеством дорожно-строительных работ при Министерстве транспорта. Они направлены на контроль качества дорожно-строительных работ, в том числе работ по демонтажу и восстановлению дорожного покрытия при строительстве и ремонте сетей инженерных коммуникаций.
Результаты анализа показали, что за прошедший период 2019 года в Ташкенте после выдачи 574 разрешений на дорожные работы на автомобильных дорогах в 254 случаях дорожное покрытие восстановлено некачественно или вообще не восстанавливалось, а в 110 случаях работы производились без разрешений.
В Ташкентской области выявлено 27 таких случаев, в Самаркандской области — 18, Сырдарьинской области — 11, Андижанской области — 20.
Ожидается, что Инспекция по контролю за качеством дорожно-строительных работ сможет составлять протокол об административном правонарушении с последующей его передачей в суд для рассмотрения и применения взыскания.